راهنمای جامع خرید دوچرخه

راهنمای جامع خرید دوچرخه

<p> <p style='text-align: justify;'><span style='font-family: Tahoma;'>شاید در نگاه اول خرید دوچرخه چندان کار مشکلی نبوده و مانند خرید وسایل نقلیه دیگر مانند خودرو چندان پیچیده نباشد. اما با این حال باز هم موارد زیادی وجود دارد که توجه به آن&zwnj;ها در هنگام خرید یک دوچرخه بسیار اهمیت دارد</span></p> </p>

به گزارش مازند اصناف و به نقل از بازار خبر، زمانی که قصد خرید یک دوچرخه را برای اولین بار دارید باید نکات و موارد مهم که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد در نظر داشته باشید.

 
 

چه نوع دوچرخه برای شما مناسب است؟
اولین سوالی که هر شخص قبل از خرید دوچرخه باید به ان پاسخ دهد این است که چه نوع دوچرخه ای برای نیارهای وی مناسب است. به طور کلی 4 نوع متفاوت دوچرخه برای کاربران وجود دارد و انتخاب هر یک از آن‌ها کاملاً به نیازها و هدف افراد از خرید دوچرخه بستگی دارد.


دوچرخه‌های جاده ای
دوچرخه‌های جاده ای برای حرکت با سرعت بالا بر روی سطوح صاف مانند جاده‌های آسفالت شده طراحی شده‌اند. تایر این دوچرخه‌ها معمولاً نازک بوده، فریم سبکی دارند و دسته‌های دوچرخه طوری قرار گرفته‌اند که فرد نشسته بر روی زین کمی برای گرفتن دسته‌ها خم می‌شود. اگر می‌خواهید مسیرهای طولانی را بر روی جاده‌های صاف با سرعت نسبتاً بالا طی کنید دوچرخه‌های جاده ای گزینه مناسبی برای شما هستند. از آنجایی که فریم این دوچرخه‌ها تا حدودی ظریف وسبک است، گزینه مناسبی برای مسیرهای نا هموار نیستند و کشش ضربات شدید و فشار بالا را ندارند. استفاده از این دوچرخه‌ها در مسیرهای نا هموار مانند پیاده روی در جنگل با کفش پاشنه بلند است!


دوچرخه‌های کوهستان
این دوچرخه‌ها در 20 سال گذشته محبوبیت زیادی بین افراد پیدا کرده‌اند. تایر این دوچرخه پهن تر بوده و معمولاً عاج‌های برآمده دارد. فریم دوچرخه‌های کوهستان محکمتر و قوی تر در نظر گرفته شده و طوری طراحی شده‌اند که بتوانند از پس جاده‌های نا هموار و کوهستانی بربیایند. دوچرخه‌های کوهستان مانند انواع جاده ای سریع نیستند اما در عوض ماندگاری و استحکام بیشتری دارند و به علت داشتن دسته‌های صاف و هم تراز دوچرخه سوار نیازی به خم شدن بر روی دوچرخه را ندارد که معمولاً انتخاب اول کسانی است که مشکل کمر دارند.


دوچرخه‌های کوهستان در بسیاری از مواقع انتخاب اول فروشنده‌ها هستند. زیرا فروش آن‌ها راحت تر بوده و معمولاً ارزان‌تر از انواع جاده ای هستند. از این رو در هنگام فروش فروشنده‌ها بسیاری از آپشن های اضافی را نیز برای خریدار پیشنهاد می‌کنند. در این مواقع حتماً به طور کامل نیازهای خود را بسنجید و ببینید آیا واقعاً به مدل و تجهیزاتی برای بالا رفتن از صخره نیاز دارید؟!

 

 


دوچرخه‌های هیبریدی
  دوچرخه‌های هیبریدی ترکیبی از دوچرخه‌های کوهستان و جاده ای هستند که بهترین مشخصه‌های هر کدام از آن‌ها را در خود دارند. تایر دوچرخه‌های هیبریدی تا حدودی نازک است و عاج بلند ندارد و سریع تر از تایرهای کوهستان هستند و در مقابل زین و دسته‌ها در یک راستا قرار گرفته و فرد نیازی به خم شدن بر روی دوچرخه را ندارد.
مدل های هیبریدی انتخابی بسیار مناسب برای کسانی است که در مسیرهای شهری تردد می‌کنند و ترکیبی از سرعت، راحتی و استحکام را می‌خواهند.

 

 


دوچرخه‌های کروزر
کروزرها دوچرخه‌هایی هستند که معمولاً تایرهای پهن و زین عریض تری دارند و در بسیاری از موارد تک دنده هم هستند. این دوچرخه‌ها از نظر مکانیکی بسیار ساده بوده و احتیاج به مراقبت و تعمیر چندانی ندارند و بیشتر مناسب مسیرهای صاف و هموار هستند. افرادی که بیشتر به دنبال لذت دوچرخه سواری در عین راحتی و سرعت مناسب هستند به سراغ این نوع دوچرخه‌ها می‌روند.

 

 


قبل از خرید دوچرخه حتماً آن را تست کنید
بعد از این که نوع دوچرخه را بسته به نیازهای خود انتخاب کردید به سراغ تست آن بروید. اگر نمونه مشابه آن در بین دوستان و آشنایان وجود دارد از آن‌ها بخواهید تا اجازه دهند دوچرخه را تست کنید. برای اینکار حداقل 20 دقیقه با دوچرخه حرکت کنید تا مطمئن شوید راحت هستید.

 

 


اجازه ندهید مدل‌های ارزان قیمت شما را وسوسه کند!

در مورد دوچرخه هم مانند بسیاری از وسایل دیگر جمله معروف "هرچقدر پول بدی همونقدر آش می‌خوری" صدق می‌کند. دوچرخه‌های ارزان قیمت معمولاً ظاهر مناسبی دارند و در نگاه اول بسیاری از مشتریان را به خود جلب می‌کنند اما مشکل اینجا است که در طولانی مدت به دلیل استفاده از قطعات نامرغوب در ساخت این دوچرخه‌ها هزینه ای زیادی برای خریدار خواهند داشت و در نهایت پولی که بابت تعمیر دوچرخه‌های ارزان قیمت پرداخت می‌شود بیشتر از قیمت یک دوچرخه مناسب خواهد بود.

 


 سایز مناسب را انتخاب کنید
سایز مناسب نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که در هنگام انتخاب دوچرخه باید توجه کافی به ان شود. در صورتی که دوچرخه ای را باسایز مناسب ابعاد فیزیکی خودتان انتخاب نکنید مشکلات زیادی از جمله درد کمر، افتادگی شانه‌ها ممکن است برای شما اتفاق بیافتد. علاوه بر این هنگامی که سایز دوچرخه مناسب شما نباشد پای فرد نمی توان به راحتی دور کامل را بر روی پدال طی کرده و از نهایت نیروی خود استفاده کند.


در جدول‌های زیر می‌توانید سایز مناسب دوچرخه را نسبت به ابعاد خود پیدا کنید. ستون عمودی نشانگر قد شما و ستون افقی در بالا نشانگر طول پای شما است. طلاقی این دو فاکتور اندازه دوچرخه مناسب به شما را نشان می‌دهد.

 

جدول سایز مناسب برای دوچرخه های جاده ای
جدول سایز مناسب برای دوچرخه های کوهستان

 


تجهیزات و لوازم جانبی ضروری را فراموش نکنید
  اگر در مسیرهای جاده ای و خیابانی تردد دارید نصب آینه بر روی دسته‌های دوچرخه می‌تواند گزینه خوبی برای عبور و مرور و توجه به عقب باشد. اگر در برخی مواقع مجبور به رها کردن دوچرخه خود برای مدت طولانی هستید همراه داشتن یک قفل دوچرخه می‌تواند خیال شما را از این بابت راحت کند. اگر قصد حرکت در مسیرهای ناهموار برای مدت زیادی را دارید. همراه داشتن یک کیت کوچک پنچری به همراه تلمبه دستی کوچک می تاوند در مواقع ضروری بسیار به کمک شما بیاید. با شروع فصل برف و باران یکی از ضروری‌ترین موارد برای دوچرخه شما گلگیر چرخ است. در غیر این صورت باید آمادگی حضور لکه‌های گل و لای را بر روی لباس خود داشته باشید.

 

اگر قصد دوچرخه سواری در شب را دارید داشتن چراغ جلو و یک چراغ هشدار عقب می تواند تا حدود زیادی شما را از خطرات وسایل نقلیه دیگر در امان نگه دارد. دوچرخه سواری طولانی مدت باعث می‌شود تا فرد با تعرق بالا مقدار زیادی از آب بدن خود را از دست بدهد برای چنین موافعی یک قمقمه جمع و جور برای آب و مایعات را فراموش نکنید.

 


ارسال دیدگاه