نحوه انتخابات اتحادیه‌ها و مدت مسئولیت اعضای هیأت مدیره صنوف تعیین شد
با موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛

نحوه انتخابات اتحادیه‌ها و مدت مسئولیت اعضای هیأت مدیره صنوف تعیین شد

نمایندگان خانه ملت با اصلاح ماده ۴ طرح اصلاح قانون صنفی کشور درباره ساز وکار انتخابات اتحادیه ها و مدت مسئولیت اعضای هیات مدیره که در جلسات قبلی صحن علنی به منظور رفع ابهام به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده بود، پس از اصلاح مجدد در کمیسیون، موافقت کردند.

به گزارش مازنداصناف، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۲ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی درباره طرح اصلاح قانون صنفی کشور با اصل ماده ۴ این طرح درباره ساز وکار انتخابات اتحادیه ها و مدت مسئولیت اعضای هیات مدیره با ۱۶۷ رأی موافق، ۳۴ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۱۳ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.


در ماده ۴ اصلاحی آمده است:
تبصره ۱ – مدت مسئولیت اعضای هیأت مدیره اتحادیه ها بعد از لازم الاجرا شدن قانون ،اصلاحی از اولین نوبت انتخابات برگزار شده چهار سال تمام است. اعضای هیئت مدیره با رای مخفی و مستقیم اعضای اتحادیه انتخاب میشوند عضویت بیش از دو دوره متوالی ادوار قبلی ملاک محاسبه میباشد.

-در هیئت رئیسه اتحادیه ها منوط به اخذ دوسوم آرای ماخوذه است ملاک محاسبه کد ملی هر شخص میباشد فرایند انتخابات تشکلهای صنفی که قبل از ابلاغ این قانون شروع و در مرحله بررسی صلاحیت داوطلبان در کمیته تطبیق یا بعد از آن قرار دارد مطابق قانون مصوب سال ۱۳۹۲ ادامه می یابد.


تبصره -۳ انتخابات اتحادیه ها در دور اول با حضور حداقل یک سوم اعضاء و در صورت عدم دستیابی به حدنصاب مذکور در دور دوم با حضور حداقل یک چهارم اعضاء به فاصله کمتر از دو هفته رسمیت می یابد. در صورت عدم دستیابی به حد نصاب مذکور رأی گیری برای آخرین مرتبه با نصاب یک چهارم اعضا به فاصله یک هفته بعد از زمان تعیین شده مرحله قبل تکرار میگردد در صورت عدم دستیابی به این نصاب کمیسیون نظارت مکلف به ادغام اتحادیه ها میباشد.

-آئین نامه اجرایی نحوه برگزاری انتخابات موضوع این تبصره ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون توسط دبیرخانه هیئت عالی نظارت با همکاری اتاق اصناف ایران تهیه میشود و پس از تأیید هیئت عالی نظارت به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت میرسد.

تبصره – کلیه اشخاص چه به اعتبار شخصیت حقیقی و چه به اعتبار شخصیت حقوقی نمیتوانند همزمان در بیش از یک اتحادیه عضو هیئت مدیره باشند.


تبصره – انتخابات اتحادیه ها به صورت الکترونیکی و بر اساس شماره تلفن همراه شخص دارنده یا متقاضی پروانه کسب و در بستر سامانه تعیین شده توسط دبیرخانه هیئت عالی نظارت برگزار میشود.


تبصره -۹ کلیه ابلاغهای موضوع این قانون در صورت ارسال به شماره تلفن همراه شخص دارنده یا متقاضی پروانه کسب که در سامانه صدور مجوزهای کسب و کار به ثبت رسیده است قابل استناد خواهد بود.

منبع:  پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران

انتهای خبر/


ارسال دیدگاه