طراحی خلاقانه 7 اداره گوگل در دنیا/تصاویر

طراحی خلاقانه 7 اداره گوگل در دنیا/تصاویر

<p style="text-align: justify;"><span style="font-family: Tahoma;">از دیدن اتاق&zwnj;های کاری که در تصاویر می&zwnj;بینید تعجب نکنید! اینجا نه پارک است، نه باغ&zwnj;وحش و نه خانه یک طراح یا هنرمند خوش&zwnj;ذوق؛ این&zwnj;ها محیط&zwnj;های کاری گوگلی&zwnj;هاست.<br /> <br /> <br /> </span></p>

به گزارش مازند اصناف گوگل را با نام‌ها و القاب مختلفی در ذهن به یاد می‌آوریم. ولی در پس تمامی این نام‌ها و نشان‌ها، آدم‌هایی وجود دارند که در اداره‌های خاص و بعضاً عجیب‌وغریب کار می‌کنند. با ما برای دیدن چند مورد از غیرقابل تصورترین و هیجان انگیزترین اداره‌های گوگل (اگر بتوانیم آن را اداره بنامیم) همراه شوید.

از دیدن اتاق‌های کاری که در تصاویر می‌بینید تعجب نکنید! اینجا نه پارک است، نه باغ‌وحش و نه خانه یک طراح  یا هنرمند خوش‌ذوق! این‌ها محیط‌های کاری گوگلی‌هاست. ‌درحالی‌که ما در اتاق‌های تنگ و تاریک، منتظر رسیدن بعدازظهر و فرار از محل کارمان هستیم، کارمندان گوگل با اسکوتر از این‌طرف به آن‌طرف می‌روند و پشت مبل‌های راحتی، در اتاق‌های رنگارنگ و فضاهایی که ازنظر راحتی و زیبایی چیزی از خانه‌های اشرافی کم ندارد، پشت کامپیوترهایشان نشسته‌اند و آینده دنیای تکنولوژی را رقم می‌زنند. اداره‌ای که شاید در نگاه اول،‌ به تنها چیزی که نتوان آن را نسبت داد، محل کار باشد. ولی خب آن‌هایی که دنیای تکنولوژی را با یک حرکت دگرگون می‌کنند، امکاناتشان انگار به هیچ‌چیز محدود نمی‌شود!

به نوشته‌ی گروه معماری آرل، گوگل طراحی محل کار را با یک استراتژی بخصوص دنبال می‌کند. استراتژی که یک‌بار یکی از سخنگوهای این شرکت به نیویورک‌تایمز گفته بود و آن چیزی نیست جز: «خلق شادترین و خلاقانه‌ترین محل کار دنیا»!  این همان استراتژی است که گوگل  برای طراحی محل کار شرکتش اجرا می‌کند. خب اگر آماده هستید، به دیدن تصاویر رویایی اداره‌های گوگل می‌رویم. همچنین توصیه می‌کنیم در حین تماشای تصاویر، تا حد امکان از مقایسه محل کار و زندگی‌تان با اداره‌های گوگل خودداری کنید!

نیویورک سیتی | آمریکا

با اشغال یک بخش کامل از نیویورک، مقر اصلی مرکز فرماندهی گوگل در این منطقه را راهروهای ساختمان‌هایی با گرم‌کننده‌های زیرزمینی و شیرهای آتش‌فشانی مزین شده تشکیل می‌دهد. درهای اتاق‌های کنفرانس را نقاشی‌های دیواری پوشانده است. اگر زمانی وارد یکی از اتاق‌های کنفرانس در این بخش شدید و آن را به‌راحتی با یک‌خانه نیویورکی اشتباه گرفتید خود را سرزنش نکنید! چرا که بعید است تابه‌حال در اتاق کنفرانسی پای گذاشته باشید که در آن ست درام الکترونیکی( از آلات موسیقی) و تصاویر عجیب‌وغریب به دیوار آویخته شده باشند. حتی کتابخانه نیز با تصاویر پرتره کاراکترهای سری محبوب Starwars تزئین شده که جلوه جالب‌توجهی را به فضای اداری گوگل می‌دهد.

اما از همه این‌ها جالب‌تر، جابجایی 3000 کارمند در این اداره است. گوگلی‌ها، به‌جای استفاده از وسایل نقلیه معمول، با اسکوتر مساحت  2.5  میلیون متر بر فوتی را طی می‌کنند و خبری از اتوبوس و مینی‌بوس نیست! در ضمن حضور سگ‌ها در اداره نیز هیچ مشکلی نیست!

آمستردام | هلند

بعد از نیویورک آمریکا، به اروپا و کشور گل‌ها، هلند سری خواهیم زد. طراحی و ساخت دکوراسیون دفتر کار شعبه آمستردام را هلندی‌ها خودشان به عهده گرفته‌اند. اجرای این محل توسط گروه طراحی و معماری داخلی D/DOCK  که کارش طراحی محیط‌های اداری و دکوراسیون‌های داخلی است انجام‌شده است.

طراحی محل کار شعبه آمستردام، الهام گرفته از فرهنگ و تاریخ این کشور و زاده ذهن و ذائقه اصلی این منطقه است. به همین خاطر است که در این محل، انواع و اقسام بازیگوشی‌ها در طراحی کاملاً هلندی طراحانش به چشم می‌خورد. مثلاً سقف‌های این اداره طوری طراحی‌شده تا بیشتر شبیه stroopwafels، نوعی شیرینی هلندی به چشم برسد.

خب اگر هم بخواهید برای یک جلسه هم جمع شوید، باید وارد ماشین‌های دهه 1960 شوید که در داخل آن با صندلی‌های چوبی و گازهای آشپزی تزئین شده است! البته خیالتان تخت باشد که گازهای آشپزخانه واقعی نیستند و کسی قرار نیست در حین برگزاری جلسه مشغول غذا درست کردن شود!

دوبلین | ایرلند

در نگاه اول، اینجا به یک اتاق نگهبانی حیات‌وحش در قلب جنگل‌های آمازون شباهت دارد، ولی باور کنید اینجا هم دفتر کار گوگل در پرجمعیت‌ترین شهر ایرلند است. این دفتر کار سبزرنگ که از درودیوار و زمین آن گل و گیاه‌ روییده است، در شهر دوبلین، پذیرای کارمندان گوگلی است.

لندن | انگلستان

بعید نیست که شعبه انگلستان گوگل،  یا مستقیماً از فیلم‌های فضایی استنلی کوبریک به دنیای گوگل پا گذاشته باشند یا گوگلی‌ها طراح آن را از فیلم‌های استنلی کوبریک قرض گرفته‌ باشند.

این دفتر که شباهت بسیاری به سفینه‌های فضایی دارد، درودیوار آن را کاغذدیواری‌های و مبل‌های به‌هم‌پیوسته پوشانده است و در اتاق جلسات آن‌، احساس حضور در یک سفینه فضایی به شما دست خواهد داد تا یک اداره برای آچارفرانسه دنیای تکنولوژی!

MOUNTAIN VIEW | کالیفرنیا

قلب دره سیلیکون در کالیفرنیا را می‌توان قابل‌توجه‌ترین مرکز فرماندهی گوگل نامید. جشن‌های هفتگی، والیبال ساحلی، دوچرخه و اسکوتر و خب فکر نمی‌کنیم بیشتر از این چیزی برای گفتن از یک اداره لازم باشد.

پیزبورگ| پنسیلوانیا

این بار دفتر کار گوگل در پنسیلوانیا یک برج بلندبالا یا یک ساختمان اداری نیست!‌ بلکه یک کارخانه معروف و قدیمی است که به سبک گوگل بازسازی‌شده است و در وسط آن، بازمانده‌های دستگاه‌های کارخانه هنوز پابرجا هستند!

زوریخ | سوئیس    

 کارمندان زوریخی را با تخت‌های آویزان از سقف و سرسره‌ها و لوله‌هایی که آتش‌نشان‌ها برای جابجایی سریع استفاده می‌کنند، می‌شناسند. جای تعجب هم نیست اگر کارمندان این شعبه گوگل را بتوان خوشحال‌ترین کارمندان روی زمین نامید! حداقل ازنظر ما که چنین صفتی لایق کارمندان سوئیسی گوگل است.

منبع:مد انلاینارسال دیدگاه