خیز دلار مبادله ای برای ورود به باشگاه ۳۹۰۰۰/حباب ۸ میلیونی سکه نصف شد
قیمت طلا پایین تر هم می آید!

خیز دلار مبادله ای برای ورود به باشگاه ۳۹۰۰۰/حباب ۸ میلیونی سکه نصف شد

سیر نزولی قیمت ها در بازار ارز و رسیدن دلار مبادله ای به کانال ۳۰ هزارتومان، نرخ طلا و سکه را در سراشیبی قرار داده است به طوری که این بازار وارد رکود شده و مردم برای کاهش بیشتر قیمت ها طلا نمی خرند.

به گزارش مازنداصناف، ریزش قیمت ها در بازار سکه و ارز در حالی از اواخر هفته گذشته شروع شده است که این بازارها دیگر جذابیت چندانی برای سرمایه گذاران ندارند و چه بسا برای جلوگیری از افت بیشتر ارزش آن فروشنده نیز شده اند. در مقابل اما خریداران طلا موقعیت را مناسب دانسته و در انتظار کاهش بیشتر قیمت این کالا نشسته اند تا با رسیدن نرخ آن به کف قیمت و ثبات در  بازار اقدام به خرید مصنوعات طلا کنند. طلایی که هر گرم آن در هفته های گذشته به مرز ۳ میلیون تومان نزدیک شده بود ولی الان با افت حدود ۱۰۰۰ تومان در هرگرم باز مردم چشم انتظار کاهش بیشتر قیمت آن هستند. علاوه براین قیمت سکه که طی هفته های گذشته به حدود ۳۳ میلیون تومان رسید بود اکنون در مسیری عقب گرد درحرکت بوده و حدود ۱۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

ریزش قیمت‌ها در بازار سکه و ارز درحالی ادامه دارد که نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی امروز به کانال ۴۰ هزارتومانی بازگشت، در چنین شرایطی طبق پیش بینی کارشناسان در صورت تداوم افت قیمت ها در بازار رسمی ارز ورود دلار مبادله به کانال ۳۹ هزار تومان و حتی کمتر بعید نیست

خیز دلار مبادله ای برای ورود به کانال ۳۹ هزار تومان
ریزش قیمت‌ها در بازار سکه و ارز درحالی ادامه دارد که نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی امروز به کانال ۴۰ هزارتومانی بازگشت آنطور که در تابلوی معاملاتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز هم اکنون قیمت هر اسکناس دلار ۴۰هزار و ۵۹۰ تومان و نرخ حواله دلار ۳۶هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده است. کشف قیمتی که موجب شده دلار در بازار آزاد نیز همچنان کاهش و به حدود ۴۲ هزار تومان برسد. طبق پیش بینی کارشناسان در صورت تداوم افت قیمت ها در بازار رسمی ارز ورود دلار مبادله به کانال ۳۹ هزار تومان و حتی کمتر بعید نیست.
هر چند افت قیمت ها در بازار ارز و سکه پس از افزایش هیجانی و حبابی آن از ابتدای هفته گذشته شروع شد اما این بازار بیشتر تحت تاثیر انجام توافق ایران با عربستان با میانجی گری چین قرار گرفته که چنین مسئله ای باعث شد تا سرعت ریزش قیمت ها در بازار ارز و طلا تندتر شود. با این وجود کاهش بیش از ۲۵ درصدی قیمت دلار طی چند روز گذشته علاوه بر پی بردن سرمایه گذاران به افزایش غیر واقعی و هیجانی قیمت ها در این بازار در هفته های گذشته، ناشی از مسائل سیاسی و امید به بهبود شرایط کشور با سفر دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران و انتشار اخبار مثبت از این رویداد همراه با آغاز روابط دیپلماتیک ایران و عربستان بوده که موجب افت شدید قیمت ها در بازار ارز و به دنبال آن طلا و سکه شده است.

در هفته های گذشته خیلی ها که با قیمت بالا اقدام به خرید سکه و طلا کرده بودند با زیان مواجه شده اند. به طوری که هم اکنون نه فقط خریدار آنچنانی در بازار نیست بلکه برخی ها فروشنده ارز و سکه نیز شده اند تا بتوانند حداقل از زیان بیشتر ممانعت کنند

زیان سرمایه گذاران سکه و طلا با تداوم سیر نزولی قیمت ها
محمد کشتی آرای، فعال بازار طلا و رئیس پیشین اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با «بازار» درباره وضعیت این روزهای بازار طلا و سکه گفت: بازار طلا و سکه تحت تاثیر افت شدید نرخ ارز کاهشی شده است. این کاهش قیمت ناشی از اخبار خوش تعامل و توافق ایران با عربستان همچنین رویکرد جدید اورژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر به ایران همراه با کوچ سرمایه گذاران سکه و ارز از این بازار است که پیش بینی می شود قیمت ها روندی کاهشی بیشتری را نیز در روزهای آینده به خود گیرد.
وی با بیان اینکه وضعیت بازار طلا، سکه و ارز هم اکنون به شکلی است که از دیروز تا الان سکه بیش از ۳ میلیون تومان و دلار نیز بیش ازاین رقم افت قیمت داشته است، افزود: در هفته های گذشته خیلی ها که با قیمت بالا اقدام به خرید چنین کالاها کرده بودند با زیان مواجه شده اند. به طوری که هم اکنون نه فقط خریدار آنچنانی در بازار نیست بلکه برخی ها فروشنده ارز و سکه نیز شده اند تا بتوانند حداقل از زیان بیشتر ممانعت کنند. افت قیمتی که در پی اوج بی منطق نرخ ارز و افزایش حباب گونه قیمت سکه در هفته های گذشته همراه بود که سرمایه گذاران با بی تدبیری وارد چنین بازارهایی شدند.

اتفاقات سریالی مثبت سیاسی و بین المللی که احتمالا ادامه دار باشد، تاثیر بسزایی بر عقب گرد قیمت ها در بازار طلا، سکه و ارز به جای گذاشته است که علاوه بر این بازارها هم اکنون بازارمسکن، خودرو، موبایل و همه کالاهایی که به نوعی با ارز وابستگی دارند را نیز تحت تاثیر قرارداده است

کاهش نرخ سکه، طلا و همه کالاهایی که با ارز وابستگی دارند
این کارشناس بازار طلا در ادامه اظهارداشت: اتفاقات سریالی مثبت سیاسی و بین المللی که احتمالا ادامه دار باشد، تاثیر بسزایی بر عقب گرد قیمت ها در بازار طلا، سکه و ارز به جای گذاشته است که علاوه بر این بازارها هم اکنون بازارمسکن، خودرو، موبایل و همه کالاهایی که به نوعی با ارز وابستگی دارند را نیز تحت تاثیر قرارداده و زمینه ساز افت قیمت همه آنها شده است. کالاهایی که با افزایش نرخ ارز و سکه طی ماههای گذشته مسیر رشد را در پی گرفته بودند اما اکنون با نزولی شدن قیمت سکه و ارز راه برگشت را در پیش گرفته اند.
کشتی آرا به چگونگی انجام معاملات طلا و سکه طی این روزها در بازار که نرخ ارز در سراشیبی قیمت قرار گرفته است، اشاره کرد و افزود: معاملات در بازار طلا و سکه با احتیاط انجام می شود این در حالی است که همیشه در روزهای پایانی سال خریداران بیشتری به بازار طلا رجوع می کنند اما با توجه به نوسان قیمت این کالا و اخبار و اطلاعاتی که مردم از افت قیمت ارز همچنین احتمال کاهشی شدن آن در روزهای آینده می شنوند، بنابراین بازار داد و ستد طلا و سکه خیلی چون سالهای گذشته گرم نیست، هر چند بازار مسیر تعادل قیمت را در پیش گرفته است. البته مردم منتظرند تا بازار به ثبات قیمتی برسد و آن وقت اقدام به خرید کنند.

در هفته های گذشته حباب قیمت سکه با اوج گیری نرخ آن به حدود ۸ میلیون تومان رسید ولی با افت قیمت طی چند روز اخیر این حباب هم اکنون کاهش و به نصف رسیده است. از طرفی با توجه به نوسانی که هم اکنون در بازار سکه و طلا وجود دارد خریداری برای سکه حتی با قیمت پایین نیست

حباب ۸ میلیونی سکه نصف شد
وی با بیان اینکه با وجود کاهش شدید بهای سکه در بازار اما این کالا همچنان حباب قیمت دارد، افزود: در هفته های گذشته حباب قیمت سکه با اوج گیری نرخ آن به حدود ۸ میلیون تومان رسید ولی با افت قیمت طی چند روز اخیر این حباب هم اکنون کاهش و به نصف رسیده است. از طرفی با توجه به نوسانی که هم اکنون در بازار سکه و طلا وجود دارد خریداری برای سکه حتی با قیمت پایین نیست و می شود گفت که بازار طلا و سکه وارد رکود شده است.
بنا به این گزارش، با کشف قیمت دلار در کانال ۴۰ هزار تومان در مرکز مبادلات ارز و طلای ایران روند نزولی قیمت‌ها در بازار غیررسمی ارز نیز ادامه دارد و نرخ دلار به عنوان شاخص این بازار به کانال ۴۳ هزار تومان در حال عقب نشینی است. این در حالی است که کارشناسان پیش‌بینی می کنند این روند ریزشی در روزهای آینده با تسهیل ورود درهم نیز شدت می گیرد. از طرفی بررسی ها از میدان فردوسی نشان می دهد که دلالان بازار ارز خریدار این کالا نیستند و حتی نرخ های ۴۲ هزار تومان را برای فروش دلار اعلام می کنند. موضوعی که می تواند قیمت ها را در بازار طلا و سکه بیش از این در روزهای آینده کاهشی کند.

منبع: خبرگزاری بازار
انتهای پیام/

 

 

 
 

ارسال دیدگاه