تحمیل افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک به مشتری

تحمیل افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک به مشتری

<p style="text-align: justify;"><span style="font-family: Tahoma;">یک فعال بازار نوت&zwnj;بوک گفت: در حال حاضر تنها یک شرکت در ایران اقدام به تولید یا مونتاژ نوت بوک می&zwnj;کند؛ در حالی که افزایش تعرفه واردات نوت&zwnj;بوک به دلیل حمایت از تولید، بر تمام بازار تاثیر می&zwnj;گذارد.</span></p>

به گزارش مازند اصناف، امیر آهنگری فعال بازار نوت‌بوک، درباره افزایش تعرفه گمرکی نوت بوک در سال جاری و تاثیر این تصمیم در بازار، اظهار داشت: افزایش تعرفه گمرکی نوت بوک ابتدا به واردکننده و در نهایت به مشتری نهایی تحمیل می‌شود و باعث گرانی کالا در بازار خواهد شد.

این فعال بازار نوت‌بوک گفت: در حال حاضر نیز رقابت بین کالای اصلی و کالای قاچاق حتی در حوزه نوت بوک سخت است و افزایش غیرمنطقی تعرفه واردات قانونی، شرایط را به نفع قاچاق فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه این تعرفه با توجیه حمایت از تولید داخل افزایش یافته است، تصریح کرد: در حال حاضر تنها یک شرکت در ایران اقدام به تولید نوت بوک می‌کند و در عمل تولید به معنی واقعی در حوزه نوت بوک وجود ندارد.

آهنگری ادامه داد: صرف نظر از اینکه این تنها شرکت نیز تولید واقعی دارد یا در قالب مونتاژ قطعات و استفاده از تعرفه واردات قطعات، فعالیت می‌کند، بررسی چند نکته مهم در اتخاذ تصمیم صحیح ضروری است.

این فعال بازار نوت‌بوک گفت توضیح داد: از جمله اینکه تولیدات این شرکت چند درصد از بازار را به خود اختصاص داده است که تصمیمی که کل بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد معطوف به آن گرفته شده است.

وی یادآور شد: علاوه بر این باید بررسی شود که آیا در نهایت پس از مونتاژ قطعات در این شرکت محصول در داخل مونتاژ شده این برند خارجی واقعاً با قیمت کمتر از محصول کاملا وارداتی به دست مشتری ایرانی می‌رسد یا با قیمت یکسان یا حتی گرانتر در بازار عرضه می‌شود.

طبق تعرفه جدید گمرکی در سال 1394، تعرفه واردات ماشین‌های خودکار داده‌پردازی شخصی کیفی (نوت‌بوک) از 10 به 15 درصد افزایش یافته است.

سال گذشته نیز تعرفه نوت‌بوک از 4 به 10 درصد افزایش یافته بود. علت این افزایش تعرفه حمایت از تولید داخلی اعلام شده است./

 

منبع: فارس


ارسال دیدگاه