جلوگیری از فروش طیور زنده در بازار چالوس
فرماندار چالوس هشدار داد

جلوگیری از فروش طیور زنده در بازار چالوس

<p style="text-align: justify;"><span style="font-size: larger;">با انتشار شیوع بیماری آنفلوآنزای طیور در برخی از مناطق استان مازندران فرماندار چالوس بر جلوگیری از فروش دام و طیور زنده در بازارها تاکید کرد.</span></p>

به گزارش مازنداصناف محمد‌ناصر زندی بعدازظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران این شهرستان که در راستای سه موضوع اقدامات انجام‎شده پس از وقوع بحران سیل اخیر، شیوع آنفلوانزای طیور و ابتلای یکی از شهروندان به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، اظهار کرد: با توجه به اینکه بازارچه‌های عرضه پرندگان زنده، مهم‌ترین منبع شیوع این بیماری هستند، مردم جدا از خرید طیور زنده از این بازارچه‌ها خودداری کنند.

وی با اشاره به فوت یکی از اهالی شهر هچیرود در اثر بیماری مشکوک به تب کریمه کنگو نیز خاطر‌نشان کرد: شاهد این بودیم که فضاهای مجازی به شایعه‌های زیادی در این مورد دست زدند که علاوه بر تشویش اذهان عمومی بر آلام خانواده متوفی نیز افزودند.

فرماندار چالوس با تاکید بر اقدامات جدی دستگاه‌های نظارتی و مدیریتی در چنین مواردی، تصریح کرد: با توجه به اینکه در چنین مواردی مسئله سلامتی و جان افراد در میان است، بنابراین باید با هرگونه ذبح غیرقانونی دام باید برخورد جدی صورت گیرد.

این مسئول با اعلام اینکه در حال حاضر هر دو بمیاری آنفلوآنزای طیور و تب کریمه کنگو تحت کنترل است، خواستار آرامش همه‌جانبه از سوی مردم شد و اضافه کرد: نه‌تنها نباید مردم را نگران کرد بلکه کافی است فقط مراقبت‌های اولیه مانند خرید مردم از مراکز مناسب و آگاهی در مورد شرایط نگهداری گوشت و فرآورده‌های دامی نیز به‌درستی انجام شود.

زندی در ادامه به حوادث ناشی از سیل سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: هنوز برای لایروبی رودخانه‌ها و جمع‌آوری قطعات چوب موجود در انهار هیچ اقدامی انجام نشده است و همین سهل‌انگاری ممکن است موجب به وجود آمدن حوادث جدیدی شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه در آستانه فصل آبگیری برای شالیزارها و زمین‌های زراعی قرار داریم، متذکر شد: برای لایروبی انهار و قطع درختان مسیر رودخانه‌ها باید پیمانکاری مشخص شود تا با تعیین طول مسیر بتواند در مدت زمان بسایر کوتاهی نسبت به ساماندهی رودخانه‌های حادثه‌خیز شهرستان چالوس اقدامات اساسی انجام دهد.

 در ادامه این نشست مدیران هر یک از دستگاه‌های مرتبط به موضوعات جلسه به ارائه راه‌حل‌ها و پیشنهاداتی درباره موارد مطروحه پرداختند.

 

فارس


ارسال دیدگاه