مورخ:[1400-07-24 19:36:01]
»
»سهام عدالت شما چقدر می ارزد؟/ 3.9 درصدی ارزش سهام عدالت ‌کاهش یافت

ارزش سبد سهام عدالت در روزهایی که بورس حال و روز خوشی ندارد، در حال کاهش  است.

سهام عدالت شما چقدر می ارزد؟/ 3.9 درصدی ارزش سهام عدالت ‌کاهش یافت

به گزارش مازند اصناف؛ اینکه چه کسانی مشمول جاماندگان سهام عدالت هستند، شامل افرادی است که در مراحل قبلی ثبت‌نام و شناسایی شده‌اند و دعوت نامه برای آنها صادر شد، ولی به هر دلیلی از جمله مشکلات ناشی از نرم‌افزارها و مشکل دبیرخانه‌ای، سهام عدالت به آنها اختصاص پیدا نکرد.

همچنین گروه دوم، افرادی بودند که جزو 6 دهک کم‌درآمد جامعه بودند، حتی مراحل شناسایی آنها هم طی شد، ولی در نهایت از قلم افتادند و سهامی به آنها اختصاص پیدا نکرد که مجموع این دو گروه حداکثر به 20 میلیون نفر می‌رسد.

برای ثبت‌نام جاماندگان طرح سهام عدالت سازوکار خاصی لازم و پیگیری‌هایی در حال انجام است، به دستور رئیس‌جمهور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هماهنگی یکدیگر باید نسبت به شناسایی افراد جامانده و نیز شناسایی منابع برای تخصیص سهام جدید‌ اقدام کنند.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در مورد اینکه آیا مجلس و دولت از کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی دعوت و نظرخواهی کرده است؟ گفت: خوشبختانه در دولت جدید، رئیس‌جمهور و مسئولان جدید برخلاف دولت قبلی،‌نمایندگان مردمی سهام عدالت را به رسمیت شناخته و نظرات آنها را جویا می‌شوند و ما هم نظرات و طرح‌های خود را به صورت مکتوب و هم به صورت حضوری به مسئولان مربوطه در دولت و مجلس ارائه کردیم تا طرحی که برای تخصیص سهام عدالت به جاماندگان تدوین می‌شود، با بالاترین ضریب نفوذ اجرا شود.

حیدری این را هم گفت که در حال حاضر مسیر اصلاح و بازآرایی اختصاص سهام عدالت به جاماندگان طی می‌شود، باید افراد جامانده شناسایی شوند و از طرفی منابع مازاد دولت شناسایی شوند و به این افراد که حداکثر 20 میلیون نفر می‌شوند، سهام عدالت جدید تخصیص داده شود.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در پاسخ به این گفته که مسئولان دولت قبل‌ می‌گفتند دولت منابع جدیدی برای جاماندگان سهام عدالت ندارد، ‌حال این منابع چگونه به وجود آمده است؟ گفت:‌ در حوزه واگذاری شرکت‌های دولتی بخش عمده‌ای از سهام دولت باقی مانده، همچنین بخشی از سهام عدالت به ارزش اسمی یک‌میلیون تومانی بود که در دولت قبل گفته شد چون از سود شرکت‌ها اقساط آن واصل نشده، بنابراین حدود 468 هزار تومان از هر نفر به دولت برگشت و عمده دارندگان سهام عدالت، سهام به ارزش اسمی 532 هزار تومانی گرفتند.

حیدری این را هم گفت که دولت‌ سال گذشته قصد داشت باقیمانده سهام خود در شرکت‌های خودروسازی و فولادی را در قالب صندوق قابل معامله بورسی (ETF) واگذار کند، اما به دلیل ریزش بازار موفق نشد و در حال حاضر می‌تواند این واحدهای سرمایه‌گذاری را به عنوان سهام عدالت به جاماندگان اختصاص دهد؛ همچنین پروژه‌های نیمه تمام دولتی و معادن دولتی ظرفیت خوبی برای دادن سهام عدالت به جاماندگان دارد که به راحتی قابل شناسایی است.

حیدری در مورد آخرین وضعیت سهام عدالت گفت: بعد از مدت‌ها پیگیری و زحمت رسانه‌ها، بحث آشفته بازار آزادسازی سهام عدالت در آستانه اصلاح شدن است، ‌روال قبلی برای آزادسازی سهام عدالت به گونه‌ای بود که مردم را به فروش سهام عدالت ترغیب می‌کردند، در حالی که مراد قانونگذار این بود که مردم به سهامداری بپردازند تا ثروت 6 دهک کم‌درآمد قدری تقویت شود و مردم از درآمد سهام عدالت و نه از محل فروش آن برخوردار شوند.

حیدری اضافه کرد: آئین‌نامه آزادسازی سهام عدالت اصلاح و بازنگری می‌شود و در راستای سیاست اصل 44 و سیاست‌های 8 بندی آزادسازی سهام عدالت در جهت ماندگاری مشمولان در سهام عدالت باید تغییر کند.

وی در مورد اینکه وقتی باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه‌ها که در قالب پالایش یکم ارائه شد و بعد از 13 ماه هنوز با 25 درصد زیان از اصل سرمایه همراه است، چگونه می‌توان واحدهای ای‌تی‌اف را به جاماندگان سهام عدالت اختصاص داد؟ گفت: متأسفانه در دولت قبل، واحدهای ای‌تی‌اف براساس قیمت‌گذاری و ارزش‌گذاری بالا به مردم داده شد و به این دلیل هنوز واحدهای پالایش یکم با زیان همراه است، در حالی که سهام عدالت با هدف حمایت و تقویت ثروت خانوارهای کم درآمد طراحی و واگذار شده است.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در مورد فروش سهام عدالت، گفت: طبق سیاست‌های اصل 44 و سیاست کلی سهام عدالت، فروش سهام عدالت به هیچ‌وجه در اولویت نیست و ما مدام مردم را تشویق می‌کنیم که سهام عدالت خود را نگه دارند و از عایدی آن استفاده کنند، زیرا سهام عدالت با هدف افزایش ثروت دهک‌های کم‌درآمد طراحی شده و بر نگهداری این سهام تأکید می‌شود.

وی گفت: باید به سمت ایجاد ارزش افزوده بیشتر و حفظ و نگهداری سهام عدالت حرکت کنیم.

حیدری همچنین در مورد آخرین ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی گفت: ارزش روز این سهام به حدود 13 میلیون تومان رسیده و در حال حاضر 49 میلیون نفر سهامدار عدالت هستند که 19 میلیون روش مدیریت مستقیم و 30 میلیون نفر روش مدیریت غیرمستقیم و از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انتخاب کردند و در طول 16 سال گذشته بیش از 2.5 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت فوت کرده‌اند.

وی گفت: در رویکرد جدید برای اصلاح آزادسازی سهام عدالت و اختصاص سهام به جاماندگان باید جایگاه شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت احیا شود و براساس این جایگاه، سهام 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت که باید در پرتفوی سهام عدالت وجود داشته باشد، از طریق شرکت‌های تعاونی شهرستانی در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برای سهامداران غیرمستقیم عدالت اختصاص یابد.

وی گفت:‌ برای سهامداران روش مدیریت مستقیم هم باید سهام 13 شرکت غیربورسی هم در قالب یک شرکت هلدینگ به آنها اختصاص پیدا کند و پیشنهاد ما این است که در بازآرایی آئین‌نامه سهام عدالت این موارد در نظر گرفته شود.

ارزش سبد سهام عدالت در روزهایی که بورس حال و روز خوشی ندارد، در حال کاهش  است.

در سال گذشته و در روزهای اوج بازار، ارزش سهام عدالت نیز به اوج خود رسید که امیدواری فراوانی را برای افرادی که برگه های سهام عدالت دارند، ایجاد کرد، اما با ریزش بازار در مرداد‌ سال 99، ارزش این سهام نیز به شدت کاهش یافت و در خردادماه سال جاری 45 درصد ارزش این سهام باقی ماند.

از خردادماه که بازار سرمایه روند متعادلی را آغاز کرد، روند نزولی ارزش سهام عدالت متوقف شد و هر هفته بر ارزش این سهام نیز افزوده می شد، اما از ابتدای مهر‌ که بازار سرمایه باز هم روند نامتعادل و نزولی به خود گرفته است، ارزش سهام عدالت پس از هر روز معاملاتی کاهش پیدا کرده است.

از سهام عدالت چه خبر؟
حیدری، سخنگوی کانون شرکت ‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، درباره سهام عدالت می‌گوید:‌ طرح بازآرایی مدیریت سهام عدالت توسط دولت و مجلس در حال اجرا است،‌ هدف قانون ‌گذار و سیاست ‌مداران ماندگاری مردم در سهام عدالت است. در طرح بازآرایی سهام عدالت، نمایندگان مردم در بخش مردمی این طرح  نظرات خود را
به صورت مکتوب ارائه کرده‌اند و ما انتظار داریم طوری بازآرایی شود کسانی که قبلا روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را هم انتخاب کرده‌اند، بتوانند از طریق تعاونی ها بر سهام خود مدیریت کنند و تقاضا برای فروش سهام موجب افت ارزش این سهام ارزنده و بر هم زدن تعادل بازار سرمایه نشود.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه ‌گذاری استانی سهام عدالت در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با تبیین منابعی که باید به
جاماندگان سهام عدالت داده شود، گفت: دولت می‌تواند باقیمانده سهام خود در شرکت‌های خودروسازی و فولادی که قرار بود به صورت ETF به فروش برساند را به جاماندگان سهام عدالت اختصاص دهد، اینکه چه کسانی مشمول جاماندگان سهام عدالت هستند، شامل افرادی است که در مراحل قبلی ثبت‌نام و شناسایی شده‌اند و دعوت نامه برای آنها صادر شد، ولی به هر دلیلی از جمله مشکلات ناشی از نرم‌افزارها و مشکل دبیرخانه‌ای، سهام عدالت به آنها اختصاص پیدا نکرد.

سهام عدالت شما چقدر می ارزد؟
سهام عدالت در هفته سوم مهرماه نزدیک به 3.9 درصد کاهش ارزش را ثبت کرده است، این در حالی است که شاخص کل بورس در هفته گذشته با کاهش 6.1 درصدی و شاخص کل هموزن نیز با کاهش 8 درصدی مواجه شده است.
 

 
سهام عدالت 409، 492 و 532 هزار تومانی و 1 میلیون تومانی به ترتیب به میزان 9 میلیون و 879 هزار تومان، 11 میلیون و 884 هزار تومان، 12 میلیون و 850 هزار تومان و 24 میلیون و 155 هزار تومان قیمت گذاری شده است.
 

 
کاهش ارزش سهام عدالت نیز در انواع مختلف این سهام، به ترتیب به میزان 6 میلیون و 27 هزار تومان، 7 میلیون و 250 هزار تومان، 7 میلیون و 839 هزار تومان و یک میلیون و 473 هزار تومان بوده است.
ارزش سبد سهام عدالت در پایان هفته گذشته به میزان 64 درصد ارزش این سهام در اول مرداد‌ سال 1399 بوده است. یعنی در 15 ماه گذشته ارزش این سهام کاهشی 36 درصدی را تجربه کرده است.

انتهای پیام/