مورخ:[1398-04-16 13:21:01]
»رئیس سازمان جنگل‌ها:
» 40 هزار هکتار از شمشادستان‌ها دچار آلودگی و آفت شده است/راهی جز واردات چوب نداریم
رئیس سازمان جنگل‌ها به آلودگی و آفت شمشاد‌ها در شمال اشاره کرد و گفت: این آلودگی و آفت از آن سوی مرز‌ها به کشور وارد شده است و حدود 40 هزار هکتار از شمشادستان‌ها را دچار مشکل کرده است.


 40 هزار هکتار از شمشادستان‌ها دچار آلودگی و آفت شده است/راهی جز واردات چوب نداریم

به گزارش مازند اصناف؛ خلیل آقایی در نشست ستاد تسهیل رفع موانع تولید در صنایع چوب و کاغذ مازندران با بیان اینکه راهی جز واردات چوب برای رفع مشکلات نداریم ،اظهار کرد: برای واردات چوب اعلام آمادگی کردیم.

وی با اشاره به کاهش برداشت و سیرنزولی برداشت چوب از جنگل گفت: ما با واردات چوب مشکل نداریم و فرایند را تسهیل خواهیم کرد و برای اعزام کارشناس چوب برای کنترل از مبدا نیز آمادگی داریم.

رئیس سازمان جنگل‌ها زارعت چوب را از جمله سیاست‌ها در کشور بیان کرد و گفت: با اجرای طرح زراعت چوب نیز مشکلی نداریم و از آن حمایت خواهیم کرد.

این مسئول درباره درختان افتاده و شکسته در سطح جنگل اشاره کرد و گفت: برداشت این درختان از سال قبل شروع شده و ادامه خواهد یافت، اما مشکل اساسی صنایع چوب و کاغذ با درختان افتاده و شکسته حل نمی‌شود.

آقایی یادآور شد: درختان شکسته و افتاده با یک نظمی از جنگل خارج می‌شود، اما تنها وظیفه سازمانی ما، حفظ جنگل و درختان است و برخی معتقدند که برداشت درختان خشک و افتاده کاری اشتباه و غلط است، اما راه فعال شده صنایع چوب و کاغذ برداشت درختان افتاده و شکسته نیست.

وی گفت: تمام فعالیت‌ها باید در قالب تشریفات اداری انجام و قانون رعایت شود و آمار برداشت چوب از جنگل‌ها نشان از سیر نزولی آن دارد و باید صنایع فکری به حال خود کنند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه ۱۱ هزار هکتار زراعت چوب در منطقه تالش انجام می‌شود افزود: کیفیت برخی چوب و درختان مانند صنوبر از بین رفته است و باید در ۱۵ سالی برداشت شود.

این مسئول گفت: درختان افتاده و شکسته با نظم و سیاق قانونی که به جنگل آسیب وارد نشود، خارج می‌شود ولی باید برای این فرایند تشریفات اداری را رعایت کنیم و مزایده و مناقصه برگزار کنیم و برای زراعت چوب نیز زمین واگذار خواهیم کرد.

آقایی به آلودگی و آفت شمشاد‌ها در شمال اشاره کرد و گفت: این آلودگی و آفت از آن سوی مرز‌ها به کشور وارد شده است و حدود 40 هزار هکتار از شمشادستان‌ها را دچار مشکل کرده است.

وی به ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی اشاره و اضافه کرد و گفت: جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث گرانبها، افتخاری برای کشور به شمار می‌رود و باید برای حفظ آن تلاش کرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها با اظهار اینکه طرح تنفس از افتخارات نظام به شمار می‌رود از واحد‌های تولیدی و صنایع چوب و کاغذ خواست تا همه مشکلات را به گردن این طرح نیندازند و افزود: طرح تنفس طرحی پنج ساله نیست و لازمه حیات جنگل‌های هیرکانی است و همه مشکلات بر گردن این طرح نیست.

آقایی با بیان اینکه از بابت قرارداد حفاظتی به نکاچوب و چوب و کاغذ بدهکار هستیم، گفت: سعی کردیم بخشی از بدهکاری‌ها را پرداخت کنیم و مابقی را نیز پرداخت خواهیم کرد، اما در زمینه جنگل کاری قبلاً بحث کردیم و باید جنگل واگذار شده را به ما تحویل دهند.

انتهای پیام/

بلاغ/