مورخ:[1397-04-02 01:37:01]
»چرا یکم تیرماه روز ملی اصناف است؟
»نقش کلیدی اصناف در تحقق حماسه اقتصادی/جنگ نابرابر اقتصادی و نقش تعیین‌کننده اصناف

با توجه به نام‌گذاری سال‌جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام "حمایت از کالای ایرانی" از آنجا که درصد بسیار زیادی از فعالیت‌های اقتصاد خرد در تعامل با اصناف بوده مطمئناً بازاریان زحمت‌کش در این سال تمام سعی و تلاش خود را در جهت تحقق این حماسه به کار خواهند بست.

نقش کلیدی اصناف در تحقق حماسه اقتصادی/جنگ نابرابر اقتصادی و نقش تعیین‌کننده اصناف

به گزارش مازند اصناف؛ اصناف، بزرگ‌ترین بخش نظام اقتصادی کشور و از جمله بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط به شمار می‌روند که بخش اعظمی از نظام تولید، توزیع و خدمات را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین، با توجه به گستره‌ی اصناف در کشور، آن‌ها علاوه بر ایفای نقش مؤثر در عرصه اقتصادی، در مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند؛ بر این اساس، ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که اصناف در عرصه‌های مختلف و از همه مهم‌تر عرصه اقتصادی جامعه دارند، باعث شده تا نگاه‌ها به سمت این بخش به عنوان بخشی اثرگذار در اقتصاد مقاومتی و همچنین برخورد با کالای قاچاق در نظام توزیع جلب شود.

در طول تاریخ این مرز و بوم، قشر زحمتکش و خدوم اصناف با برخورداری از روحیه مذهبی و پایبندی به اصول و ارزش‌های دینی کارنامه درخشانی را از خود بر جای گذاشته و همراه با مولفه‌های ارزشی همچون امانت، انصاف و عدالت بوده‌اند.

دین اسلام کاسب را به حبیب خود تعبیر کرده است. خدای مهربان دوست دارد بنده‌اش در حال کسب‌وکار بوده و می‌خواهد عرق خستگی‌اش را ببیند این جهاد در راه خداست.

یکم تیرماه روز ملی اصناف
بازرگان امین و راستگوی در قیامت با شهدا محشور می‌شوند. به همین دلیل یکم تیرماه هر سال را روز اصناف نامیده‌اند. از یکم تا دهم تیرماه، «دهه تولید ملی» نامگذاری شده است و آغاز این دهه، با روز اصناف و برپایی همایشی برای تجلیل از صنوفی که در همه حوزه‌های مختلف یاری‌گر نظام توزیع و دولت در تنظیم بازار بودند، خواهد بود.

دهه تولید ملی هر ساله هم‌زمان با یکم تیرماه روز ملی اصناف در سراسر کشور آغاز شده و تا دهم این ماه و هم‌زمان با روز ملی صنعت و معدن ادامه پیدا می‌کند.

اصناف و بازاریان از دوران گذشته تا به امروز همواره در تاریخ این مرز و بوم نقش بی‌بدیل و سازنده‌ای از خود نشان داده و هم‌اکنون نیز هر چه به جلو حرکت می‌کنیم شاهد شکوفایی و نقش‌آفرینی و حضور پررنگ اصناف در چرخه‌های مختلف اقتصاد می‌باشیم.

بدنه هر اقتصاد از دو بخش خرد و کلان تشکیل شده و همیشه جهت حرکت در این مسیر از خرد به کلان است، به عبارتی ساده‌تر اقتصاد کلان از خرد نشأت می‌گیرد که در این وادی ما می‌توانیم اصناف را در قالب اقتصاد خرد جای دهیم.

اصناف بازوان توانمند انقلاب هستند
گستردگی این نقش امروز تا بدان جا پیش رفته که در اکثر صحنه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... شاهد حضور مؤثر و آگاهانه بازاریان و اصناف بوده تا آنجا که می‌توان از این قشر پر تعداد به‌عنوان بازویی برای دولتمردان در پیشبرد اهداف مقدس جمهوری اسلامی نام برد.

حضرت امام خمینی(ره) در کلامی گهربار از بازاریان و اصناف به‌عنوان بازوان نهضت نام برده و این قشر زحمتکش نیز چه در قبل از انقلاب و چه در دوران پیروزی و پس از آن و بالأخص در ایام دفاع مقدس و روزهای سازندگی نشان دادند که پیوندی ناگسستنی با بدنه نظام و آحاد جامعه اسلامی دارند.

پر واضح است به دلیل فراگیر بودن خدمات بازاریان و استفاده عموم مردم از این خدمات نقش این قشر می‌تواند نقشی مؤثر و سازنده در مراودات اجتماعی نیز باشد. از سویی با توجه به نام‌گذاری سال‌جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام "حمایت از کالای ایرانی" از آنجا که درصد بسیار زیادی از فعالیت‌های اقتصاد خرد در تعامل با اصناف بوده مطمئناً بازاریان زحمت‌کش در این سال تمام سعی و تلاش خود را در جهت تحقق این حماسه به کار خواهند بست.

ازاین‌رو از مسئولان ذی‌ربط انتظار می‌رود به‌تناسب فعالیت این زحمت‌کشان عرصه اقتصاد و تلاش‌های اثرگذار آنان، در حل و رفع موانع و مشکلات موجود در مسیر فعالیت این قشر صنفی همتی بیشتر از سالیان گذشته از خود نشان داده تا شاهد تحقق حماسه اقتصادی مدنظر مقام عظمای ولایت در سال‌جاری باشیم.

22 اتاق اصناف مازندران تصدی‌گری نظارت و ساماندهی 665 اتحادیه صنفی و فعالیت حدود 140 هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب و بالغ بر 11 هزار واحد صنفی فاقد پروانه کسب را در این استان بر عهده دارند و بی‌شک نقش جامعه بزرگ اصناف در بسیاری از امور اقتصادی، سیاسی و اجتماعی غیرقابل انکار است.

اصناف یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند

محمدعلی صدیقی عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف در گفت‌وگوی اختصاصی با بلاغ در خصوص نامگذاری یکم تیرماه به‌عنوان روز ملی اصناف گفت: اصناف جدا از پراکندگی خودش از لحاظ کمی و کیفی، یک جامعه 25 میلیونی است.

وی افزود: 3 میلیون جمعیت صنفی و با شرکاء، شاگردان، متصدیان و خانواده‌هاشان یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و یا از این طریق ارتزاق می‌کنند.

سهم 18 درصدی اصناف از تولید ناخالص کشور

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران اظهار کرد: سهم اصناف از تولید ناخالص کشور 18 درصد و سهم آن از اشتغالزایی نزدیک به 10 میلیون نفر است که اهمیت آ‌ن‌را به‌عنوان بزرگ‌ترین NGO  کشور نشان می‌دهد.

صدیقی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم اصناف را با مجموعه صنعت و معدن و کشاورزی مقایسه کنیم، سهم این دو مجموعه کمتر از 10 درصد از تولید ناخالص است و این تفاوت فاحش، سهم بسزا و کلیدی اصناف را در این بخش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در بحث اشتغال نیز دولت حداقل مبلغی که برای ایجاد یک شغل عنوان کرده است، 300 میلیون تومان است که اصناف بدون آن‌که ریالی هزینه برای دولت داشته باشند، تولید اشتغال دارد.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران تأکید کرد: وقتی یک سوم جمعیت کشور را اصناف تشکیل و یا جمعیتی مستقیم از آن ارتزاق می‌کنند و با توجه به سایر نقش‌های این جمعیت در ابعاد گوناگون ملی، یک روز کم است و باید به اعتقاد من، هفته اصناف را داشته باشیم.

نقش اصناف در ادوار انقلاب بارز و چشمگیر است
صدیقی با بیان اینکه در اکثر بحران‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، بلایای طبیعی و حوادث، اصناف پیشقراولان جامعه هستند، تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس نیز هم شهید دادیم و هم حمایت مالی و پشتیبانی از سوی اصناف وجود داشت. تمام جنبش‌های کشور از مشروطیت گرفته تا نهضل سال 1342، در پیروزی انقلاب گرفته تا سایر وقایع پس از انقلاب تا به امروز، نقش اصناف بسیار بارز و چشمگیر بوده است تا حدی که بزرگان و مسئولان انقلاب اذعان کرده‌اند که اگر اصناف نبودند، پیروزی‌های انقلاب در عرصه‌های گوناگون محقق نمی‌شد.

اصناف پیشانی بخش خصوصی هستند
وی با بیان اینکه رهبر انقلاب اصناف را دژهای مستحکم و سینه‌های ستبر انقلاب نامیدند، بیان کرد: حضرت آقا در خصوص اقتصاد مقاومتی گفتند: " اگر موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردم به دلگرمی و پشتوانه بخش خصوصی مطرح کردم و اصناف پیشانی بخش خصوصی هستند." و این اهمیت جامعه اصناف و بخش خصوصی را نشان می‌دهد.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران بیان کرد: در بحران حال حاضر نیز اگر به اصناف بها دهیم چه در مورد معضل اشتغال، چه در بحث شبکه تولید و چه در بحث توزیع، مشکلات جامعه را به دست توانمند جامعه صنفی می‌توانیم حل‌وفصل کنیم.

ایفای نقش مطلوب اصناف در عرصه‌های گوناگون انقلاب
مجتبی پیرزاده رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران نیز در خصوص نامگذاری اول تیرماه به‌‌عنوان روز ملی اصناف گفت: شاهرگ اقتصادی جامعه روی دوش اصناف است و به‌دلیل آنکه تمام سازمان‌ها، ارگان‌ها و مردم به‌نوعی با اصناف سروکار دارند.

وی افزود: بانک‌ها با پرداخت وام هزینه مالی، اداری و جاری خود را تأمین می‌کنند و مردم نیز به‌طور کلی مشکلات مالی و اقتصادی که دارند را با مساعدت و کمک همین بازاری‌ها و کسبه مرتفع می‌کنند. در بلایای طبیعی و حوادث هم همواره اصناف پای کار بوده‌اند و نقش خود را شایسته ایفا کرده‌اند.

رئیس اتاق اصناف مرکز مازندران تصریح کرد: برای تکریم و اهتمام به جامعه اصناف، رهبر کبیر انقلاب اول تیرماه را روز اصناف نامگذاری کردند، چرا که بخش قابل توجهی از مشکلات پیش روی انقلاب، جنگ تحمیلی و جنگ حال حاضر اقتصادی توسط اصناف مرتفع می‌شود.

نماینده اتاق اصناف ایران در مازندران اضافه کرد: امریکا و استکبار جهانی جنگ نابرابر اقتصادی را به‌راه انداخته‌اند و تمام تاکتیک‌ها و هجمه‌ها را برای پیروزی در این نبرد به‌کار گرفته‌اند.

پیرزاده خاطرنشان کرد: یک طرف این نبرد امریکا و استکبار جهانی با تمام توان اقتصادی‌شان و سوی دیگر آن کشور ایران است و در این جنگ نابرابر، نقش اصناف در کنار مردم و دولت، نقش تعیین کننده‌ای است.

مسئولان کمر همت برای کاهش دغدغه‌های اصناف ببندند

رئیس اتاق اصناف ساری در پایان گفت: با توجه به نقش و جامعه کمی اصناف انتظار می‌رود مسئولان همت خود را برای کاهش دغدغه‌های اصناف بیشتر کنند و برای تقویت این ظرفیت بالقوه انقلاب تمام تلاش خود را برای تحقق این مهم به‌کار گیرند.

به گزارش بلاغ، اصناف به‌عنوان الگوی اساسی برای توسعه اقتصاد کشور باید همان‌گونه که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، مورد توجه تمام مسئولان هم قرار گیرد و جایگاه هر بخش از اقتصاد کشور در این الگو تبیین شود  نیاز و برای رسیدن به اهداف بلند اقتصادی، به تجولی عظیم در این بخش نیاز داریم.

 *********************

گزارش: مجتبی قربانی

*********************