مورخ:[1392-02-16 13:43:01]
»معاون وزیر تعاون، کار و رفاه خبر داد
»جزئیات هدف‌گذاری اشتغال ۱،۱ میلیونی سال 92/ شناسایی 41 طرح‌ اقتصادی


معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از هدف گذاری 1.1 میلیون شغل در سال جاری خبر داد و گفت: 41 هزار طرح اقتصادی در کشور از طریق استانداری‌ها شناسایی شده است.

جزئیات هدف‌گذاری اشتغال ۱،۱ میلیونی سال 92/ شناسایی 41 طرح‌ اقتصادی

به گزارش نجبا , علی اکبر لبافی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی اشتغال اظهار داشت: در این جلسه گزارشی از عملکرد بانک‌ها و اشتغالزایی سال گذشته به همراه هدف گذاری انجام شده برای ایجاد اشتغال در سال جاری ارائه شد.

وی ادامه داد: براین اساس مصوب شد که نرخ بیکاری از 12.2 به 11.2 درصد در پایان سال برسد و همچین نرخ مشارکت اقتصادی از 37.7 درصد کنونی به 38.7 درصد در پایان سال برسد.

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه هدف گذاری 1.1 میلیون شغل برای سال جاری در نظر گرفته شده است، گفت: برای کاهش یک درصدی نرخ بیکاری تقریبا نیاز به ایجاد بیش از یک میلیون شغل در کشور است که در این راستا برنامه ریزی شده است.

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: اولویت‌هایی برای ایجاد اشتغال در سال جاری در نظر گرفته شده و همچنین باید این مشاغل جدید علاوه بر حفظ بیش از 20 میلیون شاغل موجود ثبت شده در گزارش‌های مرکز آمار باشد.

لبافی در خصوص اولویت‌های در نظر گرفته شده برای ایجاد اشتغال تصریح کرد: طرح‌های نیمه تمام اقتصادی در بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات، طرح هایی که با ظرفیت کمتر از 70 درصد فعالیت می‌کنند، کسب و کارهای خرد، خانگی، خود اشتغالی و دانش بنیان از جمله این اولویت‌ها هستند.

وی عنوان کرد: کمیته امداد امام خمینی از طریق منابع صندوق توسعه ملی با تعیین شهرهای در اولویت کمتر از 20 هزار نفر و نیز مناطق روستایی متعهد شد 500 هزار شغل خرد، خانگی و خود اشتغالی ایجاد کند.

لبافی ادامه داد: علاوه بر کارگروه‌های اشتغال و سرمایه گذاری استان‌ها، کارگروه‌ اشتغال شهرهای کمتر از 20 هزار نفر و مناطق روستایی به ریاست معاونان برنامه ریزی استانداری‌ها تشکیل خواهد شد.

به گفته معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، در جلسه امروز مصوب شد صندوق مهر امام رضا با اعتباری بالغ بر 900 میلیارد تومان 100 هزار شغل در سال جاری ایجاد کند.

لبافی تاکید کرد: همچنین مقرر شد 300 هزار فرصت شغلی از طریق تسهیلات بانکی از طریق مشاغل خانگی،‌خرد و خوداشتغالی ایجاد شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران ایجاد 50 هزار فرصت شغلی را در سال جاری متعهد شده است، بیان داشت: از این میزان 40 هزار فرصت شغلی از سوی بنگا‌ه‌های اقتصادی و نیز 10 هزار شغل از طریق استخدام‌های دولتی ایجاد شود.

وی با اشاره به شناسایی 41 هزار و 738 طرح نیمه تمام و توسعه‌ای اظهار داشت: برخی طرح‌های نیازمند تکمیل ظرفیت از طریق استانداری‌ها اعلام شده که نیازمند 34 هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی علاوه بر تسهیلات ارزی هستند که براساس برآوردها از این طریق نیز 499 هزار شغل ایجاد می‌شود.