مورخ:[1394-02-16 09:03:01]
»
»داستانی از قاطعیت امیرالمؤمنین نسبت به بیت المال

رهبر معظم انقلاب می فرماید: امروز در نظام اسلامی -نظامی که به اسم اسلام در این کشور تشکیل شده است- چه چیزی اهمیتش از همه بیشتر و حساسیّت نسبت به آن لازمتر است؟...

داستانی از قاطعیت امیرالمؤمنین نسبت به بیت المال

به گزارش مازند اصناف، بيت المال، در نظام اقتصادی اسلام، بيشترين مباحث را به خود اختصاص داده و از جايگاهی ويژه برخوردار است. هدف از بيت المال، تأمين اهدافی بلند در حرکت تکاملی انسان به سوی سعادت و معنويّت و قرب الهی است. امیرمؤمنان علی (ع) سردمدار و اسوه رعایت عدالت و تقسیم عادلانه بیت المال به گونه ای که خیلی از اشراف و بزرگانی که برای خود سهم ویژه ای قائل بودند از او ناراحت بودند. اين امر باعث شده بود که حتی برخى از طرفداران تبعيض و انحصار طلبها به معاويه بپيوندند.


در کتاب بحار الانوار روایت جالبی به شرح زیر نقل شده که نشان از قاطعیت حضرت در امر بیت المال دارد:
«عده اى از دوستان على عليه السلام به حضور حضرت رسيدند و گفتند:
- چنانچه افراد سيّاس و انحصار طلبها را با پول راضى كنى براى پيشرفت امور شايسته تر است. امام على علیه السلام از اين پيشنهاد خشمگين شد و فرمود:
- آيا نظرتان اين است به كسانى كه تحت حكومت من هستند ظلم كنم و حق آنان را به ديگران بدهم و با تضيع حقوق آنان يارانى دور خود جمع نمايم!؟ به خدا سوگند تا دنيا وجود دارد و آفتاب مى تابد و ستارگان در آسمان مى درخشند، اين كار را نخواهم كرد. اگر مال، از آن خودم بود آن را به طور مساوى تقسيم مى كردم، چه رسد به اينكه مال، مال خداست.


سپس فرمود:
- اى مردم! كسى كه كار نيك را در جاى نادرست انجام داد، چند روزى نزد افراد نا اهل و تاريك دل مورد ستايش قرار مى گيرد و در دل ايشان محبت و دوستى مى آفريند؛ ولى اگر روز حادثه بدى براى وى پيش بيايد و به ياريشان نيازمند شود، آنان بدترين و سرزنش كننده ترين دوستان خواهند شد.» (بحار، ج ۴۱، ص ۱۰۸ و ۱۱۱)


سه نکته کوتاه:


* مال، پیشوای ستمگران است
حضرت علی علیه السلام پس از فتح بصره، گروهی از قاریان و خزانه داران را فرا خواند و دستور داد درهای بیت المال را گشودند. امام با دیدن اموال آن فرمود:
«یا صفراء و یا بیضاء غُرّی غیری، المال یعسوب الظلمة و أنا یعسوب المؤمنین. ای زردها و سپیدها (طلاها و نقره ها) ! غیر مرا بفریبید، مال، پیشوای ستمگران است و من پیشوای مؤمنان.» (الجمل، ص ۱۵۴، چاپ جدید، ص ۲۸۵)


 
** مسئولین بیشتر مراقب باشند
در این خطاب حضرت به دنیا "ای لذتها و ای زیباییهای زندگی مادّی برو دیگری را فریب بده" درس های بزرگی برای امروز ما نهفته است. وقتی دنیا برای فریفتن مولای متقیان نیز اقدام می کند -و البته ناکام می ماند- پس هیچ یک از ما مستثنا نیستیم و در هر لحظه از زندگی باید مراقب باشیم. خصوصاً مسئولین که بیشتر در کمین وساوس هستند و گاهی مشاهده می شود که به راحتی در خصوص بیت المال دستور هزینه هایی را می دهند که هم اسراف است و هم اتلاف بیت المال مسلمین.


 
*** اگر امروز امیرالمؤمنین(ع) بود به دنبال چه بود؟
رهبر معظم انقلاب می فرماید: «امروز در نظام اسلامی -نظامی که به اسم اسلام در این کشور تشکیل شده است- چه چیزی اهمیتش از همه بیشتر و حساسیّت نسبت به آن لازمتر است؟ عدالت. یعنی اگر امیرالمؤمنین (ع) در زمان ما و در این جامعه و در میان این مردم - که اینجور عشق خودشان را نسبت به آن بزرگوار ابراز میکنند - حضور می داشت، چه چیزی را بیشتر از همه چیز دنبال می کرد؟ یقیناً عدالت.» (۸۷/۰۴/۲۶؛ بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم در سالروز میلاد حضرت علی (ع))

 

 

 

منبع: تراز