اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 968 مورخ:[1391-06-01 22:09:01]
دیدگاه‎های رهبر انقلاب درباره جنبش عدم تعهد
آینده غیرمتعهدها

دیدگاه‎های رهبر انقلاب درباره جنبش عدم تعهد

در دوره فعالیت‎های دیپلماتیک ایران در جنبش عدم تعهد، حضرت آیت الله خامنه‎ای مقام معظم رهبری چه در دوره ریاست جمهوری و چه پس از آن در ديدار با مقامات و سفیران جنبش و یا به مناسبت‎های دیگري كه در جمع مردم سخنانی را ایراد فرموده‎اند، درباره جنبش عدم تعهد و هویت و کارکردهاي آن به تشريح دیدگاه‎های خود پرداخته‎اند.

در مرداد 1364 و در زمان ریاست جمهوری، ایشان در دیدار با «دنیزاریه ویچ» وزیر امور خارجه یوگسلاوی فرمودند: «ورود ایران به جنبش عدم تعهد با امید و خوشبختی و جاذبه‎ای که این جنبش در دوران مبارزات پیش از انقلاب اسلامی برای ما داشت صورت گرفت و هم‎اکنون نیز ما به آینده غیرمتعهدها خوشبین هستیم و معتقدیم که برای تقویت آن باید تلاش جدی و زیادی انجام پذیرد.»
با نگاهی به اين بیانات، به خوبی می‎توان دریافت که مقام معظم رهبری از همان اولین سال‎های استقرار جمهوری اسلامی با توجه به ماهیت استکبار ستیزی نظام اسلامی و از طرف دیگر تکیه بر ظرفیت‎های کشورهای مستقل و مخالف با سیاست‎های استکباری، نگاه مثبتی به حضور فعال ایران در مجامع بین‎المللی و منطقه‎ای همسو با منافع ایران اسلامی و مستضعفان داشته‎اند.
ایشان درباره موضوع مذاکرات هسته ای و نگاه ایران به عدالت‎گرایی در تاریخ هفدهم آبان 1385 در جمع مردم استان سمنان چنین فرمودند: «امروز شما ببینید در همین قضیه انرژی هسته ای که سعی می کنند در دنیا جنجال کنند، وضعیت دنیا نسبت به ما چیست؟ به‎خصوص وضعیت کشورهای آسیا و خاورمیانه و کشورهای اسلامی. حالا آمریکایی‎ها مثل همیشه دهانشان را باز می کنند، چشمشان را می بندند و هرچه به دهانشان می آید می‎گویند: دنیا با غنی‎سازی ایران مخالف است! نه شمایید که دنیا را نمی‎شناسيد؛ دنیا را نمی بینید. ملت‎های دنیا که هیچ، حتی دولت‎های دنیا که نشانه آن بیش از صد کشور غیرمتعهد و حدود پنجاه کشور اسلامی است، که در کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد گرد هم آمده‎اند، و چند مجموعه دیگر که اکثریت قاطع کشورهای دنیا هستند، همه طرفدار این هستند که انرژی هسته‎ای از انحصار چند قدرت مدعی و طلبکار جهانی بیرون بیاید و ملت ایران را برای این که در این راه شجاعانه ایستاده، از ته دل تحسین و تشویق می کنند.»
ايشان در سخنراني ديگري در ششم دي‎ماه 1368 با ياد‎آوري سخنراني خود در كنفرانس عدم تعهد در محل سازمان ملل اظهار داشتند:
«چند سال پيش كه ما در كنفرانس عدم تعهد در سازمان ملل شركت كرده بوديم، همين نكته را به مردم دنيا گفتيم. مردم دنيا! رهبران دنيا! امروز بر دنيا نظام سلطه حاكم است. نظام سلطه يعني اين كه كسي در دنيا به اتكاي سرنيزه و زور، قلدري بكند و شرم نكند و ديگران هم قلدري او را تحمل كنند. امروز شما نمونه‎اش را مشاهده مي‎كنيد.»
با دقت در سخنان حكيمانه رهبري مي‎توان ظرايف ديدگاه‎ها و سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران را در قبال تلاش براي همگرايي ميان كشورهاي مستقل يا مخالف با سلطه‎جويي‎هاي قدرت‎هاي بزرگ مشاهده كرد.
اكنون در آستانه برگزاري اجلاس شانزدهم سران جنبش عدم در تهران، حضور مقام معظم رهبري در جلسه افتتاحيه قطعي شده است. بدون ترديد همانند اجلاس سران سازمان كنفرانس اسلامي كه رهنمودهاي ايشان تأثيرات و بازتاب‎هاي فراواني در سطح محافل بين‎المللي داشت، حضور رهبري در افتتاحيه اجلاس عدم تعهد در تهران نيز نقطه عطف مهمي در تاريخ جنبش عدم تعهد خواهد بود.
منبع هفته نامه پنجره


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا