اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 9625 مورخ:[1392-12-16 12:04:01]
 لحظه به لحظه با تحولات اوکراین؛ لاوروف: تعلیق نشست همکاری ناتو با روسیه اقدامی جانبدارانه است

لحظه به لحظه با تحولات اوکراین؛ لاوروف: تعلیق نشست همکاری ناتو با روسیه اقدامی جانبدارانه است

 با گذشت 2 هفته از برکناری «ویکتور یانوکوویچ» از ریاست‌جمهوری اوکراین، مناطق شرقی این کشور همچنان شاهد بی‌ثباتی است و آینده نامعلوم شبه‌جزیره «کریمه» تنش بی‌سابقه‌ای را در روابط روسیه و غرب ایجاد کرده است.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از فارس، در حالی که حدود 2 هفته از برکناری «ویکتور یانوکوویچ» توسط مخالفانی که کنترل پارلمان اوکراین را به دست گرفتند می‌گذرد، این کشور به خصوص در مناطق شرقی آن هنوز با ناآرامی مواجه است. تحولات شبه‌جزیره «کریمه» تنشی بی‌سابقه یا دستکم کم‌سابقه در روابط روسیه و غرب ایجاد کرده است. بروکسل و واشنگتن مسکو را به تحریم‌های اقتصادی تهدید کرده و روسیه هم نسبت به تبعات این تحریم هشدار داده است.

در ادامه مروری داریم بر تحولات روز 16 اسفند اوکراین و اخبار مرتبط با آن. این گزارش مستمرا به روز می‌شود:

۱۴:۳۸ خبرگزاری اوکراین گزارش داد که مسکو روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده است.

14:16 «رادک شیدورسکی» وزیر خارجه لهستان گفته است اتحادیه اروپا باید با توجه به بحران اوکراین راهبردی دفاعی خود را تقویت کند تا بتواند در صورت نیاز پاسخی مناسب بدهد.

14:00 رئیس فدراسیون پارالمپیک اوکراین می‌گوید اگر روسیه به این کشور حمله کند، ورزشکاران اوکراینی از مسابقات پارالمپیک سوچی خارج می‌شوند.

13:40 «آرسنی یاتسنیوک» نخست‌وزیر دولت موقت اوکراین گفته است که «هیچ‌کس در دنیای متمدن همه‌پرسی «کریمه» را به رسمیت نمی‌شناسند». او از روسیه هم خواسته نیروهای خود را از کریمه خارج کند.

13:10 «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه می‌گوید تصمیم ناتو برای تعلیق نشست همکاری با روسیه، اقدامی جانبدارانه و نشانه پیش‌داوری اتحادیه اروپا در مورد تحولات اوکراین بوده است.

13:03 نظرسنجی مشترک شبکه تلویزیونی «ای‌آر‌دی» و نشریه «دی‌ولت» نشان می‌دهد که تنها 38 درصد مردم آلمان از تحریم اقتصادی مسکو حمایت می‌کنند.

12:30 رئیس پارلمان روسیه می‌گوید مسکو و کی‌یف وارد جنگ نخواهند شد. او همچنین گفته ساکنان «کریمه» حق دارند در مورد آینده خود تصمیم بگیرند.

12:06 اینترپل اعلام کرد درخواست صدور قرار بازداشت برای «ویکتور یانوکوویچ» را بررسی می‌کند. دولت موقت اوکراین چند روز قبل از اینترپل خواسته بود رئیس‌جمهور برکنار شده را تحت تعقیب قرار دهد.

11:52 گروه‌های شبه‌نظامی حامی روسیه در اطراف ساختمان پارلمان اوکراین مستقر شده‌اند.

11:40 نمایندگان پارلمان محلی «کریمه» با رئیس‌ شورای فدراسیون روسیه دیدار می‌کنند. پارلمان محلی اوکراین دیروز رسما از تصمیم خود برای الحاق این منطقه به روسیه خبر داده بود.

11:30 در پی ادامه تظاهرات‌های حامیان روسیه در شهر «دونتسک» در شرق اوکراین، نیروهای امنیتی و پلیس ضدشورش در این شهر در حالت آماده‌باش قرار دارند.

11:18 خبرگزاری فرانسه می‌گوید پارلمان روسیه از الحاق شبه‌جزیره «کریمه» به این کشور حمایت کرده است. ساکنان کریمه روز 25 اسفند برای تصمیم‌گیری در مورد الحاق این منطقه به روسیه در همه‌پرسی شرکت می‌کنند. پارلمان روسیه گفته است به «انتخاب تاریخی» ساکنان کریمه احترام می‌گذارد، اما واشنگتن این همه‌پرسی را غیرقانونی دانسته است.

11:14 «ولادیمیر پوتین» و «باراک اوباما» رئیسان‌جمهور روسیه و آمریکا یک ساعت تلفنی در مورد اوکراین و شبه‌جزیره «کریمه» گفت‌وگو کردند. پوتین در این مکالمه باز هم دولت موقت اوکراین را غیرقانونی خوانده و گفته است مخالفان باید به توافقی که روز 2 اسفند با یانوکوویچ امضا کرده‌اند، پایبند باشند.

11:07 «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه می‌گوید پاریس گزینه تحریم نزدیکان «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را بررسی می‌کند. او گفته اگر این تحریم‌ها هم اثرگذار نباشد، ممکن است شرکت‌ها و نهادهای روسی هم در لیست تحریم قرار گیرند. 
» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا