اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 8952 مورخ:[1392-11-16 20:44:01]
شمخانی: تامین منافع ملی اصل خدشه‌ناپذیر در سیاست خارجی ایران است
در دیدار با وزیر خارجه سوئد

شمخانی: تامین منافع ملی اصل خدشه‌ناپذیر در سیاست خارجی ایران است

وزیر خارجه سوئد بعدازظهر امروز با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.


به گزارش مازند اصناف و به نقل از فارس، کارل بیلت وزیر خارجه سوئد بعدازظهر امروز با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اراده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات همه‌جانبه با کشورهای مستقل اظهار داشت: نگاه به آینده، زمینه‌ساز ارتقا سطح همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی است.


شمخانی افزود: تامین منافع ملی اصل خدشه‌ناپذیر در سیاست خارجی ایران است و در این مسیر آماده گفت‌وگو و تعامل متوازن با سایر کشورها هستیم.

وی با اشاره به مذاکرات جاری میان ایران و 1+5 در پرونده هسته‌ای، ضرورت رعایت اخلاق مذاکراتی به عنوان ضرورت اولیه در فرآیند اعتمادسازی را مورد تاکید قرار داد و افزود: برخی کشورهای حاضر در مذاکرات برای رفع مشکلات داخلی خود با عبور از مرز اخلاق و صداقت، آرزوها و ایده‌آل‌های مخالفین داخلی خود را به عنوان موضوعات جاری در مذاکرات مطرح می‌کنند.

وی با اشاره به مواضع صریح و اصولی جمهوری اسلامی که منبعث از حقوق قانونی در فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و همچنین تامین منافع ملی می‌باشد، پرونده هسته‌ای را آزمونی بزرگ برای ارزیابی صداقت و اراده سیاسی غرب عنوان کرد و اظهار داشت: توسعه بی‌اعتمادی، زیاده‌خواهی و طرح موضوعات فرعی، موجب ناپایداری فضای گفت‌وگو و شکل‌گیری حاشیه‌های غیرقابل پیش‌بینی خواهد شد.

شمخانی حرکت بدون تنازل در مسیر بهره‌گیری از دانش و فناوری‌های پیشرفته با استفاده از ظرفیت‌های ملی در حوزه‌های مختلف را سیاست اصولی جمهوری اسلامی برای توسعه همه‌جانبه و ایجاد رفاه برای شهروندان خود عنوان کرد و گفت: دستاوردهای ارزنده دانشمندان ایرانی در نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، علوم زیستی، دانش فضایی، فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و همچنین دانش صلح‌آمیز هسته‌ای نشان روشنی از موفقیت ایران در عبور از مرزهای دانش و فناوری است.

وزیر خارجه سوئد نیز در این دیدار افق همکاری‌های ایران با جامعه بین‌الملل را بسیار روشن و سازنده عنوان کرد و اظهار داشت: شرایط جدید پیش روی ایران و سوئد فرصت‌های قابل توجهی را در حوزه توسعه و ارتقا سطح روابط تجاری و اقتصادی ایجاد نموده است. کارل بیلت دستیابی به توافق جامع میان ایران و 1+5 در افق زمانی کوتاه را عاملی مهم برای شکل‌گیری گشایش‌های همه جانبه میان ایران و کشورهای مختلف جهان عنوان کرد و اظهار داشت: گفت‌وگوی سازنده، همراه با افزایش زمینه‌های اعتماد فی‌مابین می‌تواند سرعت دستیابی به توافقات جامع را افزایش دهد.
» برچسب ها :



مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا