اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 8936 مورخ:[1392-11-16 12:42:01]
ایران تنها در موضوع هسته‌ای با آمریکا گفت‌وگو می‌کند/فناوری هسته‌ای قابل مذاکره نیست
ظریف در نشست خبری با رئیس سازمان همکاری‌های اسلامی:

ایران تنها در موضوع هسته‌ای با آمریکا گفت‌وگو می‌کند/فناوری هسته‌ای قابل مذاکره نیست

وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکراتش با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه اجلاس مونیخ، تأکید کرد که ایران تنها در موضوع هسته‌ای با آمریکا گفت‌وگو می‌کند.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از فارس، محمدجواد ظریف در نشست خبری مشترک با ایاد مدنی رئیس سازمان همکاری‌های اسلامی در تهران با اشاره به اینکه مدنی از شخصیت‌های برجسته دولت دوست و برادر عربستان سعودی است تأکید کرد که سازمان همکاری اسلامی سازمانی مهم برای همه 57 عضو این سازمان بین‌المللی است که دومین سازمان بزرگ بین‌المللی بعد از سازمان ملل به حساب می‌آید و امیدوارم نقش مهمی در آینده ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه ایران به عنوان عضو قدیمی و موسس سازمان همکاری‌های اسلامی مبانی این سازمان را به عنوان مبانی سیاست خارجی خود قرار داده، تأکید کرد که گفت‌وگوهای خوبی بین دو طرف برای پیگیری اهداف مشترک در حوزه‌های دارای اهمیت همچون حقوق بشر، فرقه‌گرایی و کمک به توسعه کشورهای اسلامی انجام گرفته است.

وی با اشاره به اینکه مدنی امروز با حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان دیدار و گفت‌وگو داشته ابراز امیدواری کرد که موانع همکاری دو کشور رفع شود.

در ادامه نشست خبری ایاد مدنی نیز با اشاره به اینکه گرما و صمیمیت دیدارها از برودت سرما کاسته، افزود: طی سفرم افتخار دیدار با رئیس‌جمهور را داشتم و با دیدگاه‌های ایشان آشنا شدیم و از نزدیک از تحلیل‌های ایشان نسبت به مسائل اسلامی و مهم‌ترین چالش‌ها در جهان اسلام اطلاع پیدا کردم.

ایاد مدنی با اشاره به اینکه از نظر سازمان‌ همکاری‌های بین‌المللی بایستی مسئله سوریه توسط مردم این کشور حل شود، تصریح کرد که وی به اجلاس ژنو چشم دوخته و این اجلاس می‌تواند راه را برای اهداف اصلی باز کند.

محمدجواد ظریف در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: تصریح کرد: باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا قبلا در نشستی گفته بود که آمریکا آرزوهایی دارد ولی شدنی نیست و چون شدنی نیست به دنبال مذاکره برای رسیدن به راه‌حلی براساس واقعیت است.

ظریف به شرمن توصیه کرد حتی برای مصرف داخلی هم واقعیت‌ها را مرور کند و از حرف های ناشدنی حتی برای مصارف داخلی امتناع کند.

محمدجواد ظریف در ادامه با اشاره به اینکه اظهاراتی از جانب مقامات آمریکایی سدی برای رسیدن به راه‌حل است و نمی‌تواند کمکی به حل مسئله (هسته‌ای) کند تاکید کرد: مسئله فناوری هسته‌ای جمهوری اسلامی قابل مذاکره نیست و بحث درباره تاسیسات هسته‌ای ایران بی‌مورد است.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تاکید کرد که هیات مذاکره‌کننده از حقوق مردم ایران کوتاهی نخواهد کرد،‌ ابراز داشت: همان طور که در گذشته مجبور شدند امیال و آرزوها را کنار بگذارند، خود به این نتیجه خواهند رسید.

وی درباره درباره دیدار اخیرش با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مونیخ نیز گفت: موضوع این دیدار موضوع هسته‌ای بود، به آقای کری تاکید کردیم نه اینکه اختیاری نداشته باشیم تا درباره سوریه صحبت کنیم بلکه سیاست ما این است که با آمریکا فقط درباره موضوع هسته‌ای مذاکره کنیم.

ظریف با بیان اینکه وزارت امور خارجه اختیار دارد که در همه موضوعات با افراد مرتبط گفتگو کند،‌تاکید کرد: سیاست تهران این است که تنها در موضوع هسته‌ای با آمریکا گفتگو کنیم.

در بخش دیگری از این نشست خبری ایادمدنی با بیان اینکه برخی اتهام تندرو بودن به گروه‌هایی که به دنبال خشونت نیستند از جانب دشمنان اسلام تأکید کرد که برخی گروه‌ها به دنبال حقوق خود هستند.

ظریف در ادامه نشست در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس، درباره اینکه شرمن طرح یارانه کالای دولت را مرتبط با تأثیر تحریم‌ها بر ایران دانسته، گفت: اینطور نیست که هر بار فردی حرف نامربوطی بزند پاسخ بدهیم و چنین حرف‌های نامربوطی نیاز به پاسخ ندارد مردم ایران می‌دانند که چه کسی مسئول تحریم‌هاست و این اظهارات برای پاسخ به فشارهای داخلی در ایالات متحده است که با اصل موضوع مذاکرات مخالفند و آینده خود را در ناامنی می‌بینند.

همچنین وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه تحریم‌ها مربوط به حوزه‌های غیر از هسته‌ای همچنان باقی خواهد ماند نیز، گفت: ما با آمریکا فقط در حوزه هسته‌ای حرف می‌زنیم در سایر موضوعات صحبتی نکردیم و تحریم‌ها در حوزه هسته‌ای و دیگر حوزه‌ها همگی غیرمفید و باعث ایجاد بدبینی می‌شود و به طور کلی نامشروع است و ما نمی‌پذیریم خارج از موضوع هسته‌ای وارد مذاکرات شویم.
» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا