اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 885 مورخ:[1391-05-17 09:54:01]
گسترش دامنه خشونت در آمریکا با حادثه ویسکانسین دو چندان شده است
خانواده‌های آمریکایی: نازبالشمان هم استرس دارد!

گسترش دامنه خشونت در آمریکا با حادثه ویسکانسین دو چندان شده است

مژگان جعفری*کارشناس اجتماعی

پدیده خشونت در جامعه امریکا به حدی رسیده است که نمودارها و شاخص‌های خشونت، درگیری و کشتار در این کشور رو به افزایش است و به باور بسیاری از کارشناسان ادامه وضعیت پیش روی جامعه امریکا را با رشد پدیده‌ای به نام «استرس کشنده و مرگ آور» منطبق دانسته‌اند. این درحالی است که بسیاری از خانواده‌های آمریکایی این روزها نگران فرزندان خود و امنیت جانی و روانی در جامعه هستند و در حقیقت این نگرانی خزنده در بنیان اصلی خانواده‌های آمریکایی رخنه می کند.

این روزها شواهد موجود در کشورآمریکا و به ویژه در برخی ازایالات و شهرهای پرجمعیت این شهرنشان می‌دهد که جامعه آمریکا در آستانه فراگیر شدن پدیده ای به نام « استرس کشنده و مرگ آور» در بین خانواده های خود است. پدیده ای که دراثر نگرانی و اضطراب ناشی از خشونت‌های تروریستی درجامعه آمریکا درحال گسترش است.

نمودارخشونت در خانواده یک ناهنجاری بزرگ در آمریکاست و به حد بالا یی رسیده است. مسائل اخلا قی و مذهبی در خانواده‌های آمریکایی رنگ باخته و زندگی ماشینی و فردگرایی به گونه‌ای است که هر فردی تنها به خود و منافع خویش می‌اندیشد و همین امر سبب بروز اختلافات زیادی در خانواده می‌شود. وقتی فردگرایی گسترش یافت، هیچ کس در برابر دیگری گذشت نمی کند و همین امر باعث بروز خشونت می شود.

این موج خشونت گرایی در جامعه آمریکا باعث شده است که به باور بسیاری از کارشناسان موجی از نگرانی و اضطراب در خانواده های آمریکایی نسبت به رفتارهای پرخاشگرایانه و خشونت گرایی های افراطی به وجود آید. این پدیده در اثر نبود امنیت‌های جانی و روانی به وجود آمده است. این در حالی است که بسیاری از خانواده‌های امریکایی هم همواره نسبت به وقوع حوادث پیش بینی نشده و خشونت آمیز در جامعه نگران هستند.

زمانی که رسانه ها ابزار خشونت می شوند

بسیاری از برنامه‌های رسانه‌های آمریکا، جنبه بازرگانی و تبلیغاتی دارد بنابراین اخلاق و آموزش موضوع اصلی آن ها نیست و چون مسائل اخلاقی به صورت آموزشی در رسانه‌ها و خانواده مطرح نمی‌شود بنابراین جوانان و نوجوانان به سوی بزهکاری سوق می‌یابند و این مسائل در محیطی ایجاد می‌شود که نهاد خانواده گسیخته است. در برخی ایالات آمریکا داشتن اسلحه در خانواده امری عادی است.

شاید ذکر برخی از رویدادهای تلخ در جامعه امریکا و بیان مصادیقی درباره رشد پدیده خشونت در جامعه آمریکا برای درک بهتر مطلب خالی از لطف نباشد.

********************************************************************************************************

حادثه                               تاریخ                      تعداد قربانیان         منطقه وقوع                  محل وقوع

گروگانگیری                15/5/1391                      7 نفر             ویسکانسین آمریکا            یکی از معابد سیک‌ها

تیراندازی                   5/5/1391                        10 نفر           ایالت کلورادوی آمریکا         سالن سینمایی

گروگانگیری                14/9/1390                       20 نفر          ایالات تگزاس آمریکا           مدرسه

گروگانگیری                10/4/1390                         5 نفر            ایالات کلورادوی آمریکا        مدرسه

گروگانگیری                 19/11/1390                      15 نفر             ایالات  کارولینا                   مدرسه

علاوه بر مواردی که در جدول بالا اشاره شده است، حوادث و رویدادهایی هم در ارتباط با خشونت در آمریکا از جمله سرقت از بانک، اذیت و آزار شهروندان در امکان خرید و فروش و ...هم در پرونده خشونت های جامعه آمریکا مشاهده می‌شود.

سئوال پایانی :

به نظر شما برای جامعه آمریکا با این شرایط در آینده چه وضعیتی را می توان متصور بود و این جامعه در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت؟!

 

 

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا