اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 8612 مورخ:[1392-11-05 11:09:01]
 پاسخ جنتی به انتقادها در زمینه ممیزی کتاب‌ها/قانونی عمل می‌کنیم

پاسخ جنتی به انتقادها در زمینه ممیزی کتاب‌ها/قانونی عمل می‌کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما در زمینه صدور مجوز برای کتاب ها قانونی عمل می کنیم.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از  دانا،علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص ممیزی و صدور مجوز برای چاپ کتاب‌ها گفت: ما در زمینه صدور مجوز برای کتاب ها قانونی عمل می کنیم.

وی افزود: ما بر اساس آنچه که قانون برای ما وضع کرده است مجوز چاپ کتاب ها را صادر می کنیم.

با توجه به مطرح شدن حاشیه هایی در زمینه انتشار مجدد برخی کتب مسئله دار و صدور مجوز فعالیت برخی نویسندگانی که در دولت قبل ممنوع القلم شده بودند و همچنین برخی اقدامات افراطی این وزارت خانه جای تعجب دارد که جنتی ادعا می کند وزارت‌خانه متبوعش در زمینه صدور مجوز ها قانونی عمل می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از این در چند سخنرانی و گفت و گو از شیوه قبلی ممیزی کتاب در ایران انتقاد کرده و گفته بود که این شیوه باید اصلاح شود.

اخیرا نیز این وزارتخانه مجوز چندین کتاب که انتشارمطالب منافی عفت عمومی و ارزش های اسلامی ایرانی را در کارنامه خود داشته است را دوباره صادر کرده است.

وزیر ارشاد پیش از این گفته بود که قصد دارد همان‌طور که حجت‌الاسلام روحانی در جریان مبارزات انتخاباتی خود بیان کرده بود، مجوز نشر کتاب قبل از چاپ را بردارد. او دراین‌باره بیان کرد: «ممیزی قبل از نشر را برمی‌داریم. خود ناشر وقتی روی کتابی سرمایه‌گذاری می‌کند که سه هزار تیراژ دارد، می‌داند اگر آن کتاب از چارچوب‌های قانونی خارج بشود، سرمایه‌اش دچار مشکل می‌شود و مجبور می‌شود صفحاتی از کتاب را تغییر بدهد تا با ضوابط منطبق شود. لذا از‌‌ همان اول ناشر این ضوابط را مراعات خواهد کرد».

البته بعد از این احتمالات دیگر برای جایگزینی مسئله ممیزی نیز در صحبت‌های وزیر آمد. جنتی با وجود اینکه گفته بود ممیزی به‌کل برداشته می‌شود، از ممیزی بعد از چاپ خبر داد و بیان کرد: «بعد نوبت ممیزی بعد از انتشار می‌رسد. آن هم باید در چارچوب قانون باشد. این کار باید توسط افراد صاحب نظر و اهل فکر صورت بگیرد و از خرده گیری و اعمال سلیقه شخصی خودداری شود».

» برچسب ها : , پاسخ , جنتی , ممیزی , کتاب , پاسخ , جنتی , ممیزی , کتابمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا