اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 7904 مورخ:[1392-10-11 22:01:01]
اذعان مقامات واشنگتن به «کذب» بودن ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا در سوریه
جنگ داخلی سوریه می‌تواند بیش از یک دهه ادامه یابد

اذعان مقامات واشنگتن به «کذب» بودن ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا در سوریه

مقامات آمریکایی به کذب بودن ارزیابی‌های اطلاعاتی که مدعی بودند بشار اسد به زودی از قدرت کنار می‌رود، اعتراف کردند.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه وال‌استریت ژورنال، در گزارشی از قول مقامات آمریکایی نوشت ارزیابی‌های اطلاعاتی اولیه آمریکا که مدعی بودند بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، تنها چند روز با کنار رفتن از قدرت فاصله دارند درست نبوده‌اند و سازمان‌های اطلاعاتی هم از نادرست بودن این ارزیابی‌های اطلاعاتی آگاه بوده‌اند.

همزمان با آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا یک پیش‌بینی انجام دادند: بشار اسد، رئیس جمهور سوریه تنها چند روز با کنار رفتن از قدرت فاصله دارد؛ باراک اوباما و مقامات اطلاعاتی ارشد آمریکا بارها در سخنان خود به این ارزیابی‌ها اشاره کردند.

آقای اوباما، روز 22 مارس در یک کنفرانس خبری در امان با پادشاه اردن گفت: «من مطمئن هستم که اسد می‌رود. بحث بر سر رفتن یا نرفتن او نیست، بحث بر سر زمان این امر است.»

با این حال، به نوشته وال‌استریت ژورنال، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در خفا به جمع‌آوری شواهدی پرداخته بودند که نشان می‌دادند این فرض‌ها درست نیستند.

در اوایل زمستان و بهار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل اطلاعاتی دریافت کرده بودند که نشان می‌داد ایران و حکومت بشار اسد از نیروهای حزب‌الله لبنان خواسته‌اند تا نیروهای خود را به سوریه بفرستند. طبق ادعای این روزنامه، ورود نیروهای حزب‌الله به سوریه معادلات را به نفع بشار اسد تغییر داد.

وال‌استریت‌ ژورنال می‌نویسد: «اکنون، در پایان سال 2013، سوریه به روایتی از تعهدهای ناجور و نمونه‌ای از عدم توانایی آمریکا برای هدایت رویدادها از فاصله دور تبدیل شده است.»

این اولین بار نیست که جامعه اطلاعاتی آمریکا ارزیابی‌های نادرستی از اوضاع یک کشور ارائه می‌کند. در جنگ عراق در سال 2003، دولت آمریکا به نتایج ارزیابی های تیم تحقیقات سازمان ملل که می‌گفتند رژیم صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار ندارد بی‌توجهی نشان داد. در آن زمان جامعه اطلاعاتی آمریکا با انتشار گزارش‌هایی مدعی شد عراق سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار دارد.

علی‌رغم این، نتایج جستجوی 15 ماهه کارشناسان سازمان ملل و کارشناسان آمریکایی نشان داد رژیم بعث عراق چنین سلاح‌هایی در اختیار نداشته است.

مقامات آمریکایی همچنین به این روزنامه گفته‌اند که فکر می‌کنند فرصت‌های هدایت رویدادها در سوریه از بین رفته‌اند. به گفته آنها «ارزیابی‌های اطلاعاتی که زمانی نشان می‌دادند بشار اسد در آستانه شکست است اکنون می‌گویند او می‌تواند در آینده پیش رو زمام امور در بخش‌های کلیدی کشور سوریه در مرز با لبنان و سواحل مدیترانه را در دست داشته باشد.»

برخی از مقامات کنگره آمریکا علاوه بر این گفته‌اند که بر اساس تحلیل‌های سیا جنگ داخلی سوریه می‌تواند یک دهه دیگر یا بیش از این ادامه داشته باشد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا