اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 7900 مورخ:[1392-10-11 21:14:01]
طالب‌زاده: جشنواره عمار فرزند زمان خود است/ تقدیر از امیرحسین فردی و شبکه المنار در افتتاحیه
دومین نشست خبری جشنواره فیلم عمار

طالب‌زاده: جشنواره عمار فرزند زمان خود است/ تقدیر از امیرحسین فردی و شبکه المنار در افتتاحیه

دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار با بیان اینکه جشنواره عمار فرزند زمان خود است، از تقدیر «امیرحسین فردی» و «شبکه المنار» در افتتاحیه و «فرج‌الله سلحشور» در اختتامیه خبر داد.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از فارس، دومین نشست خبری جشنواره مردمی فیلم عمار صبح امروز در حالی آغاز به کار کرد که در ابتدای آن فیلم مستند «سینمای 99 درصدی» با موضوع اکران‌های مردمی این جشنواره که در معزآباد استان فارس صورت گرفته به نمایش درآمد.

در ابتدای این جشنواره نادر طالب‌زاده دبیر این دوره از جشنواره با بیان اینکه جشنواره عمار جشنواره‌ای منحصر به فرد است، گفت: جشنواره عمار فرزند زمان خود است چراکه دارای ابتکار عمل و خلاقیت است.

* طالب‌زاده: جشنواره عمار فرهنگ دیدن مستندهای انتقادی را به شهرها و روستاهای کشور برده

وی افزود: جشنواره عمار جشنواره‌ای است که افق آن افق جمهوری اسلامی است و این جشنواره رشد سریعی داشته است که یکی از ویژگی‌های آن اکران مردمی است و بچه‌های با استعداد و بصیر را در شهرهای کوچک با فرهنگ رسانه آشنا می‌کند.

طالب‌زاده با بیان اینکه جشنواره عمار فرهنگ فیلم کوتاه و بلند و فرهنگ انیمیشن دیدن و فرهنگ دیدن مستندهای انتقادی را به شهرها و روستاهای کشور برده است، تاکید کرد: عمار حرکتی خاص با محوریت انقلاب اسلامی است و معنایش حفظ انقلاب اسلامی است که به صورت خودکار رشد کرده است.

وی افزود: در داخل و حتی در خارج از کشور از من درباره جشنواره عمار سوال می‌پرسند و این یعنی جشنواره عمار مطرح شده است چراکه افق منحصر به فردی داشته است.

دبیر جشنواره عمار با اشاره به فراخوان بین‌المللی جشنواره عمار، ادامه داد: شاهد استقبال خوبی هم در این عرصه بودیم چراکه امروز حقیقت فراتر از جهان اسلام رفته است و بخشی از این بیداری وارد جشنواره عمار شده است.

 
* حسینی‌پور: اکران‌های مردمی جشنواره عمار از یک خانه 10 نفره تا یک سالن 400 نفره استسیدناصر حسینی‌پور دبیر اکران‌های مردمی جشنواره عمار نیز پس از طالب‌زاده از رسیدن نقاط اکران‌های مردمی جشنواره به 3500 نقطه خبر داد و گفت: ما معتقدیم که فیلمی که دیده نشده عملا ساخته نشده است و کسانی که با این تنوع موضوع و مفهوم در جشنواره عمار شرکت کرده و پای کار آمده‌اند هر چند آماتور هستند کارهای خوب و قابل قبولی ارسال کرده‌اند و اگر چه نمی‌توانند با ترین‌ها به رقابت بپردازند ما امکان اکران آنها در استان‌ها را فراهم می‌آوریم.

وی با بیان اینکه اکران‌های ما در دوره جشنواره یک بحث کوتاه مدت است، افزود: همه این فیلم‌ها در حرکت به سوی قله تربیت حماسی است و اکران‌های مردمی تلاش می‌کند چون زیارت عاشورا و دعای ندبه برای مردم ارزش داشته باشد.

حسینی‌پور به اکران‌های مردمی در آرایشگاه‌ها، مساجد، مدرسه‌ها، مکان‌های عمومی، پارک‌ها، مکان‌های نظامی، سالن‌های نمایش و ... اشاره کرد و گفت: برای ما اکران‌های مردمی از یک خانه با 10 نفر تا یک سالن نمایش 300 تا 400 نفره است.

وی افزود: اکران‌های مردمی جشنواره عمار به سیستم برورکراسی ربطی ندارد و امروز در این عرصه مردم پای کار آمده‌اند و هر کس امکان و مکان اکران داشته باشد با به آنها خدمات و محصولات ارائه می‌دهیم.

* تقدیر از «امیرحسین فردی» و «شبکه المنار» در افتتاحیه و «فرج‌اله سلحشور» در اختتامیه

در ادامه این نشست خبری نادر طالب‌زاده از افتتاحیه این جشنواره در جمعه این هفته خبر داد و گفت: در این مراسم از «امیر حسین فردی» و «شبکه المنار» تقدیر می‌شود.

وی افزود: تقدیر از شبکه المنار به دلیل تلاش‌های در عرصه مقاومت و تقدیر از مراکز رسانه‌ای که از حمایت حقیقت مجاهدت کرده‌اند، است.

دبیر جشنواره عمار همچنین از تقدیر از فرج‌اله سلحشور در اختتامیه جشنواره خبر داد و به اشاره به بازتاب بین‌الملل جشنواره گفت: یک لابی صهیونیستی موضع خیلی تندی علیه ضدصهیونیستی بودن جشنواره عمار اتخاذ کرده است و این اخبار آنجا منتشر شده و این باعث شده سعی کنیم که این بخش را به صورت جدی دنبال کنیم و از کارگردانان حقیقت طلب برای حضور اسکایپی دعوت کنیم.

 * انتخاب 275 فیلم برای حضور در بخش مسابقه جشنواره عمار

بامروت‌نژاد دبیر اجرایی جشنواره نیز با اشاره به ارسال 1500 اثر به بخش مسابقه و 700 اثر به بخش بین‌الملل گفت: این آثار توسط هیئت داوران دیده و بررسی شد و چون از لحاظ کیفیت نزدیک به هم بود و امکان داوری را سخت می‌کرد در معیارها سخت‌گیری بیشتری شد.

وی افزود: با توجه به این امور در بخش داستانی 25 اثر، بخش مستند 130 اثر، بخش انیمیشن 60 اثر، بخش نماهنگ 40 اثر و در بخش برنامه تلویزیونی 20 اثر به بخش مسابقه راه یافتند و در بخش فیلمنامه و نقد از 206 اثر رسیده 30 اثر به بخش مسابقه رفت و در بخش اقلام تبلیغی از 220 تیزر و پوستر رسیده 35 اثر به بخش مسابقه راه یافت.

دبیر اجرایی جشنواره عمار ادامه داد: در بخش «فیلم ما» از 100 اثر رسیده 25 اثر به جشنواره راه یافت و در بخش بین‌الملل از 700 اثر رسیده 20 اثر به بخش مسابقه راه یافت ولی نکته مهم این است که آثار دیگری در بخش مهمان پذیرفته شده‌اند که این آثار در سراسر کشور اکران می‌شوند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره داوران جشنواره عمار از اعلام اسامی آنان در روزهای آینده خبر داد و در پاسخ به سوالی درباره دعوت از مسئولان کشوری در افتتاحیه این جشنواره گفت: ما همچون سال‌های پیش اعلام می‌کنیم حضور در این جشنواره برای عموم آزاد است و مهمان ویژه و دعوت ویژه ما خانواده شهدا خواهد بود.

* حسینی‌پور: ارزشی بودن فیلم‌های عمار باعث شده مردم با طیب خاطر برای اکران‌های مردمی هزینه کنند

سوال دیگر خبرنگاران درباره چرایی استقبال از اکران‌های مردمی بود که پرسیده شد آیا مجانی بودن فیلم‌های جشنواره عمار علت نیست؛ حسینی‌پور چنین پاسخ داد: مردم در برابر اکران‌های مردمی هم هزینه معنوی و هم هزینه مادی می‌دهند و حتی از وقت خود می‌گذارند و علت این پرداخت هزینه این است که معنویت و ارزشی بودن فیلم‌های جشنواره است.

وی افزود: این معنا و ارزش‌های فیلم‌هاست که اکران‌کنندگان ما را ترغیب می‌کند که هزینه‌های تبلیغی، پذیرایی و خدماتی ارائه می‌دهند.

بامروت‌نژاد نیز در پاسخ به این سوال گفت: مشکل این است که در نقاط مختلف کشور قلم فیلم در اقلام و سبد فرهنگی مردم نیست و این اقدام جشنواره عمار بوده است که ابتدا این قلم فرهنگی را در سبد فرهنگی قرار دهد و بعد شاهد بودیم که برای این اکران‌ها هزینه پرداخت شده است.

* طالب‌زاده: بودجه مصوب مجلس برای جشنواره عمار تاکنون پرداخت نشده

بودجه جشنواره عمار سوال بعدی بود، که طالب‌زاده در پاسخ به آن گفت: بودجه عمار که مصوب مجلس بوده تاکنون پرداخت نشده و جشنواره با همه محدودیت‌ها روی پای خود ایستاده و کارش را ادامه می‌دهد.

بامروت‌نژاد نیز در پاسخ به این سوال گفت: جشنواره با قناعت و با تغییر رسم و رسوم‌های معمول و با ساختارهای متفاوتی کار خود را پیش می‌برد و بیشتر هزینه را بدنه مردمی جشنواره انجام می‌دهند به‌گونه‌ای که امسال بر خلاف سال گذشته حتی تکثیر فیلم‌ها در شهرستان‌ها را به خود دوستان اکران‌کننده محول کرده‌ایم.

وی افزود: بودجه جشنواره عمار به دلیل قرار گرفتن جشنواره در میان جشنواره‌های مصوب وزارت ارشاد به صورت ردیف بودجه درمی‌آید اما تاکنون هزینه‌ای داده نشده و آخرین هزینه‌ای که وزارت ارشاد به ما داده 70 میلیون آن هم پس از دوره سوم بوده است.

بامروت‌نژاد در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره فیلم‌ها مسابقه بر اساس موضوعات جشنواره گفت: در بخش مستند تاریخ انقلاب اسلامی 52 اثر، جنگ نرم 30 اثر، بیداری اسلامی 20 اثر، نقد درون گفتمانی 19 اثر، اقتصاد مقاومتی و «مرگ بر آمریکا» 10 اثر و فتنه 88، 5 اثر به بخش مسابقه راه پیدا کردند.

وی همچنین درباره داوری‌ها گفت: جوایز در بخش مستند به دلیل آثار بالا بیشتر موضوعی اهدا می‌شود اما این مربوط به جلسات هیئت داوران است که تصمیم گیری خواهند کرد.

* اکران‌های مردمی جشنواره عمار در ترکیه، لبنان و غزه


نادر طالب‌زاده در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره رشد کیفی فیلم‌های جشنواره گفت: شاهد این رشد کیفی در فیلم‌ها هستیم چه از لحاظ فرم و چه از لحاظ دکوپاز و البته یک وظیفه جشنواره آموزش است که تلاش می‌کنیم کارگردانان را آموزش دهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره توجه صداوسیما به جشنواره عمار، گفت: شبکه مستند به جشنواره حساسیت خاصی دارد و قرار شده ویژه برنامه‌ای داشته باشد و همچنین در طول سال فیلم‌های جشنواره عمار را پخش و همچنین با کارگردانان مصاحبه کند.

طالب‌زاده افزود: شبکه 4 هم به این جشنواره اهمیت می‌دهد و من خودم در برنامه‌ام به آن خواهم پرداخت و علی ای حال صداوسیما از سال گذشته رویکرد مثبتی به جشنواره عمار پیدا کرده است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تاثیر دیدار دست‌اندرکاران جشنواره عمار با مقام معظم رهبری در حمایت از این جشنواره گفت: بیشتر تاثیری که آن دیدار گذاشته تاثیر معنوی بوده است و در بخش مالی به دلیل مشکلات کشور اتفاقی نیافتاده است.

دبیر جشنواره عمار همچنی از تلاش برای اکران‌های بین‌المللی جشنواره عمار در ترکیه، لبنان و غزه خبر داد و گفت: در بخش بین‌الملل، جشنواره عمار به عماریون جهان توجه داشته است و برای همین تلاش خواهیم کرد کارگردانان این بخش را از طریق اسکایپ به تهران بیاوریم.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا