اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 790 مورخ:[1391-04-26 11:52:01]
شفاعت
در دیدگاه قرآن کریم

شفاعت

شفاعت به صراحت در قرآن کریم و روایات فراوانی بیان شده و اصل شفاعت اولیای الهی در آخرت، مطلبی مسلّم و مورد قبول جمیع مسلمین است. برخی از علمای اهل‌سنت، به تفصیل در مورد شفاعت سخن گفته و بر آن تأکید کرده‌اند.

فرقه وهابیت نیز به شفاعت اولیاى الهى در آخرت معتقدند و آن را از اصول مسلم اسلامى مى‏دانند.
محمد بن عبدالوهاب (مؤسس فرقه وهابى) مى‏نویسد: «طبق روایات اسلامى، پیامبر اسلام و نیز پیامبران دیگر و فرشتگان و اولیاى الهى و كودكان در رستاخیز، شفاعت مى‏كنند»
و «از امور مسلّم در آخرت، شفاعت است و بر هر مسلمانى لازم است كه به شفاعت پیامبر و دیگر شفیعان ایمان داشته باشد» ابن تیمیه (پایه‏گذار افكار وهابیان) مى‏نویسد: «تمام پیامبران و صدیقین و غیر آنان، درباره گنه‏كاران شفاعت مى‏كنند تا معذّب نشوند و اگر وارد دوزخ شده‏اند از آن بیرون آیند».
بنابراین شفاعت اخروى امرى مسلم و مورد اتفاق جمیع فرقه‏هاى مسلمین است. اختلاف فرقه وهابیت با عموم مسلمین در این است كه مى‏گویند: فقط باید از خدا خواست كه شفاعت شفیعان را در حق ما بپذیرد و ما حق نداریم به طور مستقیم از خود شفیعان درخواست شفاعت كنیم و مثلاً نبى اكرم را مورد خطاب قرار دهیم و از او بخواهیم براى ما شفاعت كند! در حقیقت، وهابیان منكر توسّل به اولیاى الهى‏اند.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا