اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 7775 مورخ:[1392-10-05 02:11:01]
 واکنش استاندارد نسبت به جولان حشرات در مواد غذایی بسته‌بندی شده

واکنش استاندارد نسبت به جولان حشرات در مواد غذایی بسته‌بندی شده

سازمان استاندارد در واکنش به  جولان حشرات در مواد غذایی بسته‌بندی شده و میزان نظارت استاندارد، پاسخ داد.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از خبرگزاری فارس، اداره کل استاندارد استان تهران در واکنش به گزارش روز دوم دی ماه با عنوان جولان سوسک، کپک و مورچه در مواد غذایی بسته‌بندی/ ناظر استاندارد کجاست؟ ، توضیحی را ارسال کرده که در آن آمده است:

1. در صورت بروز و مشاهده تخلف، منطقی است با ذکر نام تجاری محصول و اعاده شکایت به این اداره کل و یا مراجع ذی‌ربط برای پیگیری، برخورد و نیز پیشگیری از وقوع مجدد خطا اقدام شود.

2. خواهشمند است از کلی‌گویی که موجب بر هم زدن آرامش و اعتماد عمومی می‌شود به شدت پرهیز و با همکاری بیشتری از سوی رسانه‌ها و مردم، به سلامت، نشاط و ایمنی بیشتر جامعه کمک شود.

3. بروز تخلف دال بر عدم نظارت از سوی متولیان امر نبوده و در حال حاضر تمام تولیدات صنعتی، تحت نظارت دقیق بازرسان سازمان ملی استاندارد ایران قرار دارد و در صورت بروز مغایرت در نتایج نمونه‌برداری و آزمون، اقدامات لازم مانند تذکر و اخطار، تعلیق پروانه کاربرد علامت استاندارد و در نهایت اقدامات حقوقی و قضایی پیش‌بینی شده است.

4. مصرف‌کنندگان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در کالاهای دارای علامت استاندارد، مراتب را از طریق سامانه تلفنی 1517 به اداره کل استاندارد استان محل سکونت خود اعلام کنند تا پیگیر‌‌ی‌های لازم به عمل آید.

به گزارش فارس، هدف از انتشار گزارش این خبرگزاری، جلب توجه بیشتر مسئولان مربوطه و ناظران سازمان استاندارد بر کیفیت مواد غذایی بسته‌بندی شده که مستقیماً با سلامت مردم در ارتباط است، بوده است و اگر طبق بند 3 توضیح اداره کل استاندارد تهران، بازرسان این سازمان بر تمام تولیدات صنعتی نظارت دارند، این سوال مطرح می‌شود که چطور محصولات دارای مشکل کیفی در این نظارت‌ها نادیده گرفته شده‌اند؟

علاوه بر این، در بند دوم این توضیحات، انتشار گزارش مربوطه، کلی‌گویی محسوب شده است در حالی که در گزارش فارس به طور مشخص به 5 نمونه عینی عدم رعایت استاندارد اشاره شده و عکس دسری که همان روز حاوی کپک خریداری شده بود در خبرگزاری تهیه و در گزارش منعکس شد، بنابراین هیچ نوع کلی‌گویی صورت نگرفته است.در عین حال با هدف عدم ایجاد اختلال ذر فعالیت شرکت مربوطه از ذکر نام آن در گزارش خودداری شد که در صورت علاقه مسئولان استاندارد به پیگیری، آمادگی اعلام نام شرکت وجود دارد. 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا