اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 7680 مورخ:[1392-10-01 10:54:01]
کار هیئت اروپایی در ایران سخیف و دزدانه بود
لاریجانی با اشاره به دیدار هیئت اروپایی و محکومین فتنه:

کار هیئت اروپایی در ایران سخیف و دزدانه بود

رئیس مجلس شورای اسلامی، دیدار پنهانی هیئت اروپایی با محکومین فتنه در تهران را کاری سخیف و دزدانه توصیف کرد.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس با اشاره به دیدار هیئت پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی گفت: از مدتها پیش هیئتی از پارلمان اروپا تقاضا می‌کرد تا به ایران سفر کند که این موضوع از منظر روابط پارلمانی ایران با سایر کشورها نقطه مثبتی است و این روابط و گفت و گوها می‌تواند مفید واقع شود.

وی ادامه داد: سال گذشته این هیئت تقاضا کرده بود تا به ایران سفر کند و نظر مجلس و وزارت امور خارجه در اینباره مثبت بود. اینکه آقای آقا محمدی عنوان کرد که این هیئت شرطی را برای سفر به ایران گذاشته است، مطلقا اینگونه نبود.

وی ادامه داد: اما کاری هم که این هیئت کرد کار سبک و بدی بود وقتی هیئتی برای دیدار به کشوری سفر می‌کند باید طبق برنامه عمل کند و انجام دیدارهای پنهانی و مخصوصا برای اروپایی‌ها کار سخیفی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هیئت اروپایی اگر برنامه‌ای برای ملاقات داشت، باید برنامه خود را به اطلاع طرف ایرانی می‌رساند که حال یا مورد قبول واقع می‌شد یا نمی‌شد. اما عقل حکم می‌کند که احترام رفتار دیپلماتیک خود را خودشان رعایت کنند که این کار را نکردند و کار سخیفی انجام داده‌اند.

لاریجانی تصریح کرد: نکته ‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در عباراتی که خود ما بکار می‌بریم نیز باید دقت لازم را داشته باشیم اینکه بگویند مسئولین ایرانی ردیف شده‌اند برای ملاقات، تخفیف مسئولین خودمان است و چنین چیزی هم نبوده است.

وی افزود: این هیئت به طور طبیعی دیدارهایی با مسئولین ایرانی داشتند و کسی علاقه‌ای برای ملاقات با آنها نداشته است. در اعتراض به این اقدام باید کوشش شود که  این موضوع بطور صحیح مورد توجه قرار گیرد نه اینکه مسئولین کشور تخفیف داده شوند.

لاریجانی اظهار داشت: آقای رسایی اشاره داشت که خوب بود که من با این هیئت دیدار نمی‌کردم اما ما در این گفت و گوهای سیاسی و دیپلماتیک  منافعی را می‌دیدم و نظر من این نبود که این موضوع در ایران برجسته شود و الان هم این موضوع را غلط می‌دانم. تیم اروپایی کار خلافی را مرتکب شده‌اند و این دلیل نمی‌شود که ما از سایر منافعی که در مذاکرات داریم صرف نظر کنیم.

وی خاطر نشان کرد این گونه رفتارها همان چیزی است که طرف اروپایی می‌خواهد. آنها کار اشتباهی را کرده‌اند اما اینکه فورا این موضوع را علنی کرده‌اند نشان می‌دهد که دنبال هیاهو هستند و می‌خواهند از آن بهره تبلیغاتی ببرند.

وی افزود: باید به اندازه‌ای که ارزش دارد به این موضوع توجه شود. طرف اروپایی کار بی‌ارزشی کرده اما ما نباید در دام آنها بیفتیم و حال که آنها می‌خواهند سروصدا براه بیندازند، ما هیزم آن را زیاد کنیم.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: این اقدام در سطح اتحادیه اروپا نبود که پارلمان آن رفتار پنهانی را انجام دهد. هیئت اروپایی اگر می‌خواست با فرد یا افرادی دیدار داشته باشد باید برنامه خود را صراحتا اعلام می‌کردند و طرف ایرانی می‌پذیرفت یا نه اما اینکه پنهانی دیداری داشته باشند از کارهای زشتی است که صورت می‌گیرد و دزدانه ملاقاتی را انجام می‌دهند.

لاریجانی با بیان اینکه ما باید به دنبال هدف خودمان باشیم، اظهار داشت: آنها به دنبال این هستند که این مسائل را در کشورمان بزرگ کنند و ما باید توجه داشته باشیم از طریق لازم با آن برخورد کنیم.

وی افزود: لزومی ندارد که همه مسائل رسانه‌ای شود و خروجی آن  همان چیزی که آنها می خواهند باشد. یعنی اختلاف در داخل کشور وجود داشته باشد.

رییس مجلس ادامه داد: وزارت خارجه کاردار سفارت یونان را در همین ارتباط احضار کرد و باید در حد خود موضوع به آن توجه شود. ما مسائل مهم دیگری داریم که نباید هوش و حواس خود را صرف اموری کنیم که مد نظر آنها است.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا