اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 712 مورخ:[1391-03-29 21:10:01]
از روز اصناف تا روز صنعت

از روز اصناف تا روز صنعت

وزير صنعت‌، معدن و تجارت با بيان اينكه امسال از يكم تا دهم تيرماه، «دهه توليد ملي» نامگذاري شده، گفت: در اين 10 روز‌، برنامه‌هاي متنوعي از جمله تجليل از فعالان حوزه صنعت و معدن و اصناف برگزار مي‌شود.

به گزارش كارگروه فرهنگي، تبليغات و اطلاع رساني دكتر «مهدي غضنفري» اعلام كرد‌: آغاز اين دهه‌، با روز اصناف و برپايي همايشي براي تجليل از صنوفي كه در همه حوزه‌هاي مختلف ياري‌گر نظام توزيع و دولت در تنظيم بازار بودند، خواهد بود و دهم تيرماه نيز براي تجليل و قدرشناسي از توليد‌كنندگان و سرمايه‌گذاران همايش صنعت و معدن برگزار مي‌شود.
به گفته وي‌، در دهه توليد ملي‌، علاوه بر همايش‌هاي مختلف كه به تبيين راهكارهاي توليد ملي پرداخته مي‌شود و براي مشكلات اين حوزه نيز راه‌حل‌هايي انديشيده مي‌شود، حوزه توليد و صنوف شاهد چند رويداد مهم نمايشگاهي، امضاء تفاهم‌نامه، افتتاح طرح‌هاي مختلف صنعتي و معدني خواهد بود.
وي همچنين گفت‌: در اين ايام تفاهمنامه‌اي با اصناف جهت استقرار تعداد بيشتري ماشين فروش در واحدهاي صنفي به امضا مي‌رسد.
- افتتاح 370 پروژه صنعتي و معدني
وزير صنعت‌، معدن و تجارت ادامه داد: افتتاح 370 پروژه صنعتي‌ و معدني با بيش از 5 هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري و ايجاد اشتغال براي 23 هزار نفر از برنامه‌هاي دهه صنعت و معدن است‌.
وي با اشاره به افتتاح خط توليد رانا به عنوان دومين خودرو ملي در روز 27 خرداد ماه با حضور يكي از مقامات ارشد كشور، گفت: رانا خودرو متوسط خانوادگي و منطبق با استانداردهاي روز دنيا و تجهيزات مناسب است و مي‌تواند جانشين برخي خودروهاي شناخته شده فعلي باشد كه پيش‌بيني مي‌شود با هدف‌گذاري 1 ميليون دستگاه طي 7 سال با نگاه به تأمين بازار داخل و صادرات بتواند بازار خوبي را از آن خود نمايد‌.
دكتر غضنفري همچنين گفت كه پس از افتتاخ خط توليد رانا‌، كارگروه حمايت از توليد ويژه خودرو با حضور يكي از مقامات كشور در محل يكي از خودروسازي‌هاي بزرگ برگزار و در اين نشست قرار است مسايل و مشكلات خودروسازان و قطعه‌سازان مطرح شود.
وي با اشاره به افتتاح پروژه بزرگ احياي مستقيم در شركت فولاد مباركه اصفهان با عنوان «‌شهيد خرازي» گفت: در آنجا نزديك به 120 ميليارد تومان سرمايه ثابت ريالي و 28 ميليون يورو سرمايه ثابت ارزي صورت گرفته كه زمينه اشتغالزايي 700 نفر را به صورت مستقيم و غيرمستقيم فراهم مي‌كند‌.
وزير صنعت‌، معدن و تجارت‌، از پروژه بزرگ فولاد مباركه به عنوان يكي از پروژه‌هاي عظيمي نام برد كه به دست تواناي كارشناسان و مهندسان ايراني طراحي و ساخته شده و گفت‌: اين پروژه مايه افتخار همه مهندسان ايراني است‌.
دكتر غضنفري يادآور شد: با آغاز به كار اين پروژه‌، 5/1 ميليون تن آهن اسفنجي به ظرفيت توليد كشور اضافه مي شود.
وي با بيان اينكه پروژه‌هاي دهه توليد ملي‌، با حضور مقامات ارشد نظام‌، برخي وزرا و يا استانداران افتتاح مي‌شود، ابراز اميدواري كرد تا در مسير سرمايه‌گذاري‌هاي بيشتر و تأمين مالي‌، تعدادي از ابزارهاي جديد تامين مالي طي روزهاي آينده كليد زده شود‌.
- رشد توليد در 2 ماه امسال
وزير صنعت‌، معدن و تجارت همچنين در بخش ديگري از سخنان خود از رشد توليد صنعتي در دو ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: در اين مدت فولاد خام بيش از 9 درصد رشد داشته و به 6/2 ميليون تن رسيد، حال آنكه اين رقم در سال گذشته 4/2 ميليون تن بود‌.
وي همچنين با اشاره به رشد شش درصدي محصولات فولادي در دو ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ، تصريح كرد: اين رقم امسال 3 ميليون تن بود اما در سال گذشته 8/2 ميليون تن بود.
رشد شش و نيم درصدي سيمان با 4/11 ميليون تن در سال جاري(‌پارسال 7/10 ميليون تن ) رشد 7 تا 11 درصدي شمش سرب‌، شمش روي و كاشي در دو ماه امسال از ديگر موضوعاتي بود كه وزير صنعت‌، معدن و تجارت به آن اشاره كرد .
دكتر غضنفري اين موضوع را نيز گفت كه صادرات ساير كالاها مثل پتروشيمي و غيره 5 تا 10 درصد رشد داشته است‌.
وزير صنعت‌، معدن و تجارت مي‌گويد: با وجود فشارهاي برنامه‌ريزي شده مختلفي كه از سوي دشمنان به اقتصاد كشور وارد مي‌شود‌، همدلي و تعاون خوب توليد‌كنندگان باعث شده تا آنها از فشارها در مسير رشد و ترقي استفاده كنند و به همين دليل توليد در 2 ماه امسال به اهداف خود دست يافته است‌.
وي با بيان اينكه وزارت صنعت‌، معدن و تجارت در سال توليد ملي بيش از گذشته تلاش مضاعف خود را براي تحقق اهداف اين سال به كار مي‌برد‌، گفت‌: براي كمك به بنگاه‌هاي توليدي و حل مشكلات آنها علاوه بر ما‌، وزارت امور اقتصادي و دارايي‌، بانك مركزي‌، گمرك و ساير دستگاه‌هاي پشتيبان مثل وزارت كار مي‌توانند‌، كمك كنند كه خوشبختانه آنها به وظيفه خود آگاه بوده و به‌طور حتم ما را در رفع مشكلات حوزه توليد كمك خواهند كرد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا