اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 6595 مورخ:[1392-08-27 07:01:01]
 تعطیل کردن جشنواره افق‌نو امید رسانه‌ای نسل جدید را از بین برد
هنرجویان مرکز آموزش حوزه هنری در نامه‌ای به رئیس‌جمهور:

تعطیل کردن جشنواره افق‌نو امید رسانه‌ای نسل جدید را از بین برد

جمعی از هنرجویان مرکز آموزش تخصصی هنر اسلامی حوزه هنری در نامه‌ای ضمن انتقاد از تعطیلی «جشنواره افق‌نو» خطاب به رئیس‌جمهور نوشتند: برخی همکاران شما در دولت تدبیر و امید با تعطیل کردن این جشنواره پای بر فرق امید رسانه‌ای نسل جدید گذاشتند.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از خبرگزاری فارس- جمعی از هنرجویان مرکز آموزش تخصصی هنر اسلامی حوزه هنری خطاب به رئیس‌جمهور اسلامی ایران پیرامون تعطیلی «جشنواره افق نو» نامه ای سرگشاده نوشته و در آن نسبت به تعطیلی این جشنواره انتقاد کرده اند.

متن این نامه به شرح زیر است:

 

«غایت خلقت جهان پرورش انسان‌هایی است که در برابر شداید بر هر چه ترس و شک و تردید و تعلق است غلبه کنند و حسینی شوند.»

شهید سید مرتضی آوینی

 

ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی (زید عزه)


با سلام و عرض تحیت

به‌طور قطع جهان امروز جهان رسانه‌های جمعی است و کسی می‌تواند اسب خرد از گنبد گردون بجهاند که بر بال‌های نامرئی رسانه تسلطی سوارگونه پیدا کرده باشد. گوش جهان سال‌هاست که به قرار سیطره شیطانی دنیاگرایان اومانیست، مستمع طبلی بدآهنگ و سلطه‌جوست و در این میان افق تعریف‌شده برای جوانان و نسل‌های آینده جهان نیز همانی است که شیطان بزرگ تبیین و تصویر کرده و می‌کند.

با نگاهی اجمالی به سینما، این وهم مخیل مصور مصوت متحرک تکنولوژیک و تاثیر زاید‌‌‌الوصف آن بر توده‌های سراسر عالم که در بستر فستیوال‌ها جهت‌دهی می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت که بی‌گمان سینما و دستگاه‌های ستاره‌سازی وابسته بدان، مهم‌ترین ابزار در شکل‌دهی به مسیر تحولات جهانی هستند و تاثیر و تاثر متقابل میان سینما با اجتماع، فرهنگ، سیاست و حتی تحرکات نظامی در عالم به‌ حدی است که امروزه دیگر برای احدی در این مسئله جای تردیدی باقی نمی‌گذارد، مگر معدود شبه‌روشنفکران داخلی که تعجبی نیست اگر به‌ دلیل تاخیر فاز تاریخی آن‌ها با تحولات بین‌المللی، هنوز چنین امر مهمی را نفهمیده باشند و در آینده نیز در برابر فهمیدن آن مقاومت ورزند.

خوشبختانه امروز در اقصی نقاط عالم، به‌رغم تمام سرمایه‌گذاری‌های بی‌حدوحصر شیطانی، هنوز گوش‌های فراوانی پذیرای کلام حق و حقیقتند. هنوز بسیارند جان‌های آزاده‌ای که افق فراروی آن‌ها، آستانه معرفت و بلاغت حق است و نکته این‌جاست که علی‌رغم سیطره هژمونیک شیطان بر قامت رسانه‌ها، این انسان‌های آزاده از تبیین مواضع خود ابایی نداشته و همواره با تحمل تهدیدها و ناملایمات و بعضا تلفات متعدد، بر رسالت خود در ابلاغ کلام حق پای می‌فشارند، و «جشنواره افق نو» محفلی بود برای گردهم‌آیی این دست متفکران دلسوز، تا به قرار شیوه تشکیل جماعت و طلب همراهی از این اصل الهی که «فإنَّ یدالله مع الجماعة» بتوانند زمینه‌های گشایش روزنه‌ای را از دل این تاریکنای رسانه‌ای فراهم آورند. اما در اقدامی تعجب‌برانگیز برخی از دوستان و همکاران عزیز شما در دولت تدبیر و امید پای بر فرق امید رسانه‌ای نسل جدید گذاشته و به این بهانه که در سنت متداول عالم چنین ره‌گفتی جایگاه دیپلماتیک ندارد، آن را تعطیل کردند؛ حرکت ارتجاعی و غیرهوشمندانه‌ای که متاسفانه موجب کج‌اندیشی خبرگزاری‌های بیگانه شد و مورد بهره‌برداری رسانه‌های معاند و متخاصم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

تشخیص این مسئله از سوی برخی رایزنان دولت که گفتمان حاکم بر «جشنواره افق نو» سنخیتی با سنت رسانه‌ای متداول ندارد تشخیص به غایت درستی است، چه این که این ادعا از عنوان جشنواره هم به‌راحتی قابل احصا می‌باشد. اما این که برخی، آن را در راستای اهداف دیپلماتیک انقلاب نمی‌دانند بسی جای تامل دارد و ضروری است که تصمیم‌سازان چنین گرایشی، خود را در قبال حساسیت و نکته‌سنجی افکار عمومی علی‌الخصوص جوانان پاسخگو بدانند.

در «منشور هنرمندان» امام خمینی(ره) به صراحت آمده است که:

«تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل‌دهنده اسلام ناب محمدی (ص)، اسلام ائمه هدی(‌ع)، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه‌خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم‌آور محرومیت‌ها باشد. هنری زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه‏‌داری مدرن و کمونیسم خون‏‌آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی‌درد، و در یک کلمه «اسلام آمریکایی» باشد.»

با این وصف به نظر حضرت‌عالی جای این پرسش نیست که:

1- چرا جشنواره‌ای که برای اولین بار بعد از سی‌و‌اندی سال در حرکتی هوشمندانه و مستقل قصد دارد دگراندیشان و حق‌طلبان عالم را گرد آورده و نوعی هم‌صدایی میان آن‌ها ایجاد نماید تا در میان این هیاهوی رسانه‌ای بتوانند صدای خود را به گوش جهانیان برسانند، تعطیل می‌شود؟

2- مگر نه این است که ایران تنها و مهم‌ترین خاستگاه کلام توحید و تعالیم بلند انبیا در دنیای امروز به حساب می‌آید و اگر این گونه است و کلام مطرح شده در دوره‌های گذشته «جشنواره افق نو» هم با آن سنخیت دارد، آیا نباید پرسید این تعطیلی به چه معناست؟

3- با نگاهی اجمالی به سینمای آمریکا متوجه خواهیم شد که در سال جاری میلادی لااقل چهار فیلم با موضوع اصلی و تم مبارزه مستقیم با ایران ساخته شده و یا در حال ساخت است. به نظر شما آمریکا هم در راستای تعامل دیپلماتیک خود با ما چنین جهت‌گیری رسانه‌ای را داشته و یا دارد؟ در افق ترسیم شده توسط سینمای آمریکا و ویترین اسکاری آن - که ما هم عجیب به حضور در آن افتخار می‌کنیم! - در سال‌های آینده آیا ممکن است ایرانی‌ها، لباس‌های تحجر و تروریسم و جنایت‌پیشگی را با ردای دوستی، رفق و وفق و مدارا عوض کنند؟

در نهایت، خواهشمندیم همکاران محترم حضرت‌عالی در دولت تدبیر و امید اعم از متولیان دستگاه دیپلماسی سیاسی و سکان‌داران دستگاه دیپلماسی فرهنگی ـ که توقع می‌رفت با وجود سازمان عریض و طویل فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جلودار و یا دست‌کم، مقوّم این حرکت بدیع باشند - ضمن ارائه توضیح مستدل در باب تعطیلی «جشنواره افق نو» به افکار عمومی، فرصت کرده و یکی از آثار سال‌های اخیر سینمای آمریکا را که با موضوع ایران ساخته شده، به دقت ببینند تا حداقل، به مدد همان الگوهای متواتر در دیپلماسی فرهنگی و رسانه‌ای به ارث رسیده از آن‌سوی دنیا، بار دیگر حقانیت این آیه شریفه را در ذهن مرور بفرمایند که: «إِنَّ الشَّیْطَانَ لَکُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا».

والسلام علی من اتبع الهدی

جمعی از هنرجویان مرکز آموزش تخصصی هنر اسلامی حوزه هنری

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا