اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 6437 مورخ:[1392-08-22 12:04:01]
 اختلافات ۱+۵ در یک هفته حل شدنی نیست/ آمریکا نقش تندی را برای فرانسه تعریف کرده است
زارعی:‌

اختلافات ۱+۵ در یک هفته حل شدنی نیست/ آمریکا نقش تندی را برای فرانسه تعریف کرده است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل رفتار پاریس را نشانگر عدم پایبندی فرانسه به قوانین بین‌المللی دانست و گفت: متاسفانه وزیر خارجه فرانسه تحت تاثیر رژیم صهیونیستی قرار داشت و از این رو قواعد بین‌المللی را نادیده گرفت.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از فارس،سعد‌الله زارعی کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 و کارشکنی‌های فرانسه در نشست ژنو اظهار داشت: مذاکره، دو طرف ماجرا دارد؛ یک طرف کسی که از موضع دفاع از یک منطق در مذاکره حضور می‌یابد و طرف دومی که می‌خواهد تکلیف خود را با آن منطق مشخص کند.

زارعی افزود: حضور تیم مذاکره‌کننده ایرانی در پای میز گفت‌وگو برای دفاع از منطق جمهوری اسلامی بود که به عنوان کشوری عضو NPT اقدام به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کرده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه کشورهای 1+5 در مقابل این منطق جمهوری اسلامی قرار دارند، تصریح کرد: آنچه متاسفانه ما طی سالهای گذشته شاهد بودیم این است که کشورهای عضو شورای امنیت که باید بیش از سایرین از مواضع حقوقی کشورها دفاع کنند خودشان به ناقضان کنوانسیون 1951 تبدیل شده‌‌اند.

وی رفتار پاریس را نشانگر عدم پایبندی فرانسه به قوانین بین‌المللی دانست و یادآور شد: متاسفانه وزیر خارجه فرانسه تحت تاثیر رژیم صهیونیستی قرار داشت و از این رو قواعد بین‌المللی را نادیده گرفت که همین امر سبب شد موضع پاریس در سطح بین‌الملل با واکنش‌های منفی مواجه شود.

زارعی با تاکید بر اینکه فرانسه نتوانست عمق آنچه که آمریکا به دنبال آن است را دریابد و اسیر طراحی آمریکایی‌ها شد، گفت: پاریس تحلیل درستی از مواضع آمریکا نداشت و آنها نیز ضمن سوءاستفاده از این کشور، نقش تندی را برای فرانسه تعریف کردند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به ادامه مذاکرات در ژنو تا آخر آبان‌ماه اظهار داشت: بعید است ظرف یک هفته، اختلافات کشورهای 1+5 حل و فصل شود و بتوانند در 30 آبان یکبار دیگر در ژنو دور هم جمع شوند اما آنچه در هفته گذشته در ژنو شاهد بودیم تجربه بسیار خوبی برای تیم ایرانی بود و نشان داد حل و فصل مسائل بین ایران و غرب تنها به صداقت و با برنامه بودن جمهوری اسلامی بستگی ندارد بلکه یک جاده دوطرفه است که اگر تعامل آنها نباشد، مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد.

وی بر همین اساس یادآور شد: تیم مذاکره کننده ایرانی می‌تواند با تاکید بیشتر بر مواضع خود، کشورهای حریف را وادار به عقب‌نشینی کند.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا