اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 6221 مورخ:[1392-08-08 04:54:01]
«اوراق قرضه اسلامی» در بازارهای انگلیس عرضه می‌شود
برای اولین بار در یک کشور غیراسلامی

«اوراق قرضه اسلامی» در بازارهای انگلیس عرضه می‌شود

نخست‌وزیر انگلیس امروز با حضور در مجمع اقتصادی جهان اسلام که در لندن برگزار شد، رسما عرضه صکوک اسلامی در این کشور را اعلام خواهد کرد.

مازند اصناف : به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس امروز رسما آغاز عرضه «اوراق قرضه اسلامی» در بازار سهام لندن را اعلام می‌کند.

کامرون امروز این خبر را در جریان سخنرانی خود در جمع 1800 نفر از سران سیاسی و اقتصادی حاضر در مجمع اقتصادی جهان اسلام که برای اولین بار در لندن و خارج از یک کشور اسلامی برگزار شده، اعلام خواهد کرد.

آنطور که در متن منتشرشده از سوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس آمده، وی در سخنرانی خود در این نشست اعلام می‌کند: امروز بازار سرمایه لندن، شاخص‌های جدیدی را معرفی می‌کند. این به معنی ایجاد راهی جدید برای شناسایی موقعیت‌های اقتصاد اسلامی است. و این یک «اولین» دیگر در جهان است که برای لندن ثبت می‌شود.

آنطور که اعلام شده، قرار است شرکت‌‌هایی که اصول کاری و فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها با مبانی سرمایه‌گذاری اسلامی انطباق دارد، در این شاخص حضور داشته باشند. بر این اساس، سرمایه‌گذاری باید بر اساس انتقال مالکیت یا دارایی صورت پذیرد. دارنده «صکوک» به تناسب میزان بازدهی دارایی، سود ثابتی دریافت می‌کند.

بحث عرضه صکوک در انگلیس پیش از این در زمان «گردون برون» نخست‌وزیر سابق این کشور هم مطرح شد، اما تاکنون عملی نشده بود. استفاده از ابزارهای مالی اسلامی یکی از وعده‌های کامرون بوده، که تاکنون مسکوت مانده بود. وی در این مورد می‌گوید: سال‌ها بود که بحث‌هایی در مورد عرضه «صکوک» خارج از جهان اسلام مطرح می‌شد. اما این موضوع اکنون به تحقق پیوست. رسیدن به این نقطه مستلزم عملگرایی و اراده سیاسی بود. ما اینجا در انگلیس از هر دوی آن‌ها برخوردار بودیم.

این اقدام انگلیس در تلاش برای افزایش مراودات مالی و اقتصادی با کشورهای اسلامی صورت می‌گیرد. کامرون در مورد حجم اولیه سرمایه‌گذاری در این زمینه هم می‌گوید: خزانه‌داری در حال کار روی طرحی عملی است تا اوراقی قرضه‌مانند موسوم به «صکوک» را به ارزش 200 میلیون پوند منتشر کند.

پیش‌بینی می‌شود میزان سرمایه‌گذاری در جهان اسلام در سال آینده به 1.3 تریلیون پوند برسد که این رقم نسبت به سال 2006، رشدی 150درصدی را نشان می‌دهد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا