اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 5766 مورخ:[1392-07-24 13:30:01]
 مگر تیم ملی ساختمان بازیکن‌سازی انگلیس است؟/روش بازی شاگردان کی‌روش منسوخ شده!
چراغپور:

مگر تیم ملی ساختمان بازیکن‌سازی انگلیس است؟/روش بازی شاگردان کی‌روش منسوخ شده!کارشناس فوتبال ایران گفت: روشی که تیم ملی بازی می‌کرد منسوخ و بسیار قدیمی است.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از فارس،جلال چراغپور در مورد پیروزی 2 بر 1 ایران مقابل تایلند گفت: بازی تیم ملی را به عنوان تیمی که مجوز حضور در جام جهانی دارد نگاه کردیم. وقتی تیم‌های حاضر در مقدماتی جام جهانی در منطقه اروپا و سایر قاره ها را می‌بینیم‌ وقتی بررسی می‌کنیم و در هر جام جهانی تحولی را در سبک و تاکتیک فوتبال می‌بینیم، وقتی می‌بینیم بایرن‌مونیخ به همه اهداف خود می‌رسد اما با آوردن گواردیولا خواهان اضافه کردن فوتبال اسپانیا به تاکتیک خود است، وقتی بازی ایتالیا را می‌بینیم که دفاع 3 نفره را چقدر قشنگ و تازه کرده، وقتی می‌بینیم باز پس ‌گیری توپ به عنوان سرعت بازی در فوتبال امروز حساب می‌شود آن وقت با این نگرش‌ها بازی تیم ملی را نگاه می‌کنیم که یک فوتبال منسوخ و قدیمی را ارائه می‌کند کمی افسرده می‌شویم.

وی افزود: این فوتبال بسیار قدیمی است، رفتن به کناره‌ها و ارسال توپ از هر منطقه‌ای که صاحب توپ می‌شویم. زمانی حدود 14 سال علی دایی را داشتیم که آن توپ‌ها و ارسال ها را به گل تبدیل کند اما اکنون چنین توانی را هم در تیم ملی نمی‌بینیم، وقتی یک زمان به میانه میدان نگاه می‌کردیم و بازیکنانی مثل کریم باقری، حمید استیلی و ... را می‌دیدیم، وقتی می‌دیدیدم کریم باقری از فاصله 40 متری هر شوتی می‌زند درون چارچوب است و الان هافبک‌ها فقط توپ خراب می‌کنند واقعا ناراحت می‌شویم. پاس‌هایی که هافبک‌های ما می‌دهند بسیار قابل پیش‌بینی است با اینکه گزارشگر بازی اسم آنها را پاس بلند می‌گذارد اما به این دلیل که دقت ندارند نام آنها ریختن بلند توپ است. من 10- 15 دقیقه از نیمه اول را نگاه کردم و سپس مشغول دیدن برنامه تحلیلی در مورد مذاکرات 1+5 شدم ، پس از آن اواخر نیمه اول را دوباره دیدیم که بازی صفر بر صفر بود و دیگر نتوانستم ادامه بازی را تماشا کنم و تنها گل‌ها را از اخبار ورزشی دیدم.

چراغپور در مورد اینکه بازیکنان تیم ملی می‌گویند چون بازی تدارکاتی و اردو نداشتند نتوانستند کیفیت خوبی ارائه کنند، اظهار داشت: این حرف برای کسانی که با فوتبال و ورزش آشنایی دارند منطقی و  فنی نیست. وقتی هاشم بیک‌زاده و حسین ماهینی از هر نقطه صاحب توپ می‌شوند‌ سانتر می‌کنند و  ریختن بلند توپ‌ها در دستور کارشان قرار دارد این موضوع هیچ ربطی به بازی تدارکاتی ندارد. مثل این است که یک خبرنگار مدتی مطلبی تهیه نکند و وقتی دوباره این کار را انجام داد یک سیستم قدیمی را اتخاذ کند آن وقت در بهانه اعلام کند چون مدتی کار نکرده بودم چنین اقدامی انجام دادم. وقتی جواد نکونام 25 پاس می‌دهد که 7 تای آن به سمت عقب و 15 تای آن بلند است و 7- 8 تا از آنها مستقیم به اوت می‌رود نمی‌توانیم دلیل این مسئله را بازی تدارکاتی بگذاریم. وقتی حسین ماهینی و سید جلال حسینی در مقابل دروازه و منطقه خطر اقدام به دریبل زدن می‌کنند و ساده‌ترین مسئله را از یاد می‌برند نمی‌تواند دلیلش نداشتن اردو باشد. این اشکال در روش بازی ما بود.

 

کارشناس فوتبال ایران در مورد اینکه کی‌روش چرا سیستم جدیدی را برای فوتبال تیم ملی به کار نمی‌گیرد، اظهار داشت: صحبت‌های کی‌روش را در برنامه 90 دیدم، با اینکه او خیلی تلاش می‌کرد ماهیت فکرش را بیان نکند اما در صحبت‌هایش تراوشاتی از فکرش وجود داشت. به طور مثال او می‌گفت یک اسکلت اصلی 7-8 نفره دارد که به هیچ وجه نمی‌خواهد آنها را تغییر دهد، شما می‌بینید پولادی هر زمانی که آمادگی بازی داشته باشد به میدان می‌رود، در خط وسط جواد نکونام و آندرانیک تیموریان حتما به بازی گرفته می‌شوند و در جلو مسعود شجاعی و رضا قوچان‌نژاد بازی می‌کنند، بازیکنان خط دفاع نیز مشخص هستند و فقط در این ترکیب گاهی خلعتبری بازی می‌کند و گاهی نیز به میدان نمی‌رود.

وی تأکید کرد: این ترکیب یک اشکال و خلاء بزرگ دارد، نبودن طراح ظریف تیم ملی را در زمین دچار مشکل می‌کند، نکونام و تیموریان هیچ کدام خصوصیت مجتبی جباری را ندارند. شما مطمئن باشید این ترکیب 3 نفره در جام جهانی فقط در یک بازی می‌توانند به صورت ثابت بازی کنند چرا که به دلیل فشار در میانه میدان مطمئنا با دو اخطاره شدن یا اخراج روبرو می‌شوند و آن وقت نمی‌توانند کنار یکدیگر بازی کنند. میانه ما در امر خراب کردن بازی حریف خیلی خوب کار می‌کند اما نمی‌تواند بازی‌سازی کند. در مقابل جواد نکونام و آندرانیک تیموریان باید یک طراح ظریف حضور داشته باشد که با پاس‌های دقیق و غیرقابل پیش‌بینی بتواند برای مهاجمان فرصت‌سازی کند. یک ایراد دیگر این است که بین نکونام و تیموریان به عنوان دو هافبک وسط فاصله‌ای ایجاد می‌شود که ممکن است مشکل‌ساز شود. با اضافه شدن جباری در امر بازی‌سازی بهتر می‌شویم اما این سبک اصلا جدید نیست و مطمئنا در طول مسابقات کُپ می‌کنیم.

چراغپور در مورد اعتراضات هواداران به شیوه بازی برخی بازیکنان خاطر نشان کرد: باید روی شعور تماشاگران سرمایه‌گذاری کنیم و این مسئله خیلی مهم است. هواداران شاید نتوانند از اصلاحاتی که ما به کار می‌بریم استفاده کنند اما آنها با دل خود فوتبال را می‌بینند و اگر بازی دلچسب نباشد آن را بیان می‌کنند. شاید نتوانند دلیل دلچسبی را بگویند و ایراد فنی بگیرند اما چون با دل خود بازی را می‌بینند مطمئنا متوجه ضعف می‌شوند. باید به این مسئله توجه کرد البته آزادی رفتن خیلی سخت است، هوادارانی که آن وقت شب به ورزشگاه می‌روند و می‌خواهند با دلشان فوتبال تماشا کنند بعد از این که چنین عملکردی می‌بینند و متوجه اشتباهات تیم می‌شوند خیلی ناراحت می‌شوند البته تماشاگران در انتخاب فرد مورد اعتراض خود اشتباه کردند و شاید به جای شجاعی باید به بازی دژاگه اعتراض می‌کردند مگر تیم ملی ساختمان آماده‌سازی باشگاه انگلیس است که یک بازیکن مصدوم که اصلا استپ هم نمی‌توانست بکند و از شرایط آمادگی خود دور بود را به اردو دعوت می‌کنند.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا