اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 5580 مورخ:[1392-07-14 08:46:01]
 خلع سلاح شیمیایی سوریه تاثیری بر سلاح حزب الله ندارد
نماینده پارلمان لبنان از فراکسیون وفای به مقاومت:

خلع سلاح شیمیایی سوریه تاثیری بر سلاح حزب الله ندارد

نماینده پارلمان لبنان از فراکسیون وفای به مقاومت با اشاره به اینکه برنده اصلی توافق آمریکا و روسیه درباره خلع سلاح شیمیایی سوریه، خود سوریه است، تاکید کرد که خلع سلاح شیمیایی سوریه تاثیری بر سلاح حزب الله ندارد.

به گزارش نجبا و به نقل از فارس،برخی منابع در نیروهای 14 مارس تصور می‌کردند که خلع سلاح شیمیایی سوریه، محور مقاومت یعنی ایران، عراق، سوریه و حزب الله لبنان را تضعیف خواهد کرد، چون به باور آنها این سلاح استراتژیک نقش مهمی را در موازنه استراتژیک سوریه با اسرائیل و توان بازدارنگی آن ایفا می‌کند.

یک منبع آگاه در گروه 14 مارس مدعی شد که خلع سلاح شیمیایی سوریه در تاسیسات موشکی حزب الله لبنان تاثیر خواهد گذاشت و حرب الله برای خلع سلاح‌های موشکی خود تحت فشارهای بین المللی قرار خواهد گرفت.

ولی تعدادی از کارشناسان امور استراتژیک و پژوهشگران امور سیاسی با چنین نظریه‌ای موافق نیستند.

سرتیپ «ولید سکریه»، نماینده فراکسیون «وفای به مقاومت» در پارلمان لبنان اظهار داشت: هیچ رابطه‌ای میان توافق آمریکا و روسیه در مورد خلع سلاح شیمیایی سوریه و خلع سلاح حزب الله وجود ندارد.

وی با بیان اینکه توافق آمریکا و روسیه را هیچ‌گاه نمی‌توان نتیجه پیروزی سیاست‌های واشنگتن برشمرد و اینکه آمریکا واقعا در صدد حمله نظامی به سوریه برای سلطه کامل بر این کشور بود، گفت: توافق مذکور باعث شد تا واشنگتن آبروی خود را با تحقق دستاوردی در زمینه خلع سلاح شیمیایی سوریه حفظ کند و این دستاورد را تقدیم اسرائیل کند.

این نماینده پارلمان لبنان افزود: پیروز این توافق روسیه و سوریه بودند که با کمترین هزینه از این قضیه سلاح‌های شیمیایی رهایی یافتند، اگر آمریکا واقعا دست به اقدام نظامی علیه سوریه می‌زد، ارتش سوریه متحمل خسارات قابل توجهی می‌شد و این موازنه قدرت نظامی را به نفع معارضان تغییر می‌داد.

وی تاکید کرد که توافق آمریکا و روسیه قدرت نظام سوریه در مقابله با گروه‌های مسلح را حفظ کرد،‌ به ویژه هم اکنون که شاهد درگیری مسلحانه میان این گروه‌ها با یکدیگر هستیم.

این مقام لبنانی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر خلع سلاح شیمیایی سوریه بر موازنه قدرت با اسرائیل گفت: میان سوریه و اسرائیل موازنه استراتژیکی وجود ندارد. درحال حاضر سوریه وارد جنگ با اسرائیل نمی‌شود و دمشق این موازنه را از طریق هم پیمانی با ایران، عراق و حزب الله تحقق می بخشد.  ولی در عین حال تداوم حمایت سوریه از محور مقاومت و مخالفت با اسرائیل در نوع خود پیروزی برای این محور و قدرت حزب الله است.

وی گفت: اگر نظام سوریه تغییر کند و تبدیل به هم پیمان آمریکا و غرب شود، در این صورت حتی اگر سلاح شیمیایی و سلاح اتمی در اختیار داشته باشد از مقابله با اسرائیل دست برخواهد داشت.

سکریه با بیان اینکه اولویت امروز نظام اسد پیروزی در برابر توطئه‌ها و بعد از آن بازسازی توان نظامی دمشق است، یادآور شد: جنگ در سوریه همچنان ادامه دارد و آمریکا به خاطر نتایج و پیامدهای نامعلوم حمله نظامی به سوریه از آن عقب نشینی کرد و هم پیمانان سوریه یعنی ایران، حزب الله و عراق در صورت هرگونه تجاوز به سوریه آماده دفاع از این کشور بودند.

از سوی دیگر یک منبع نزدیک به حزب الله، موضوع سلاح شیمیایی سوریه را جدا از سایر مسائل برشمرد و گفت: این بحران مشخص نیازمند این امتیازدهی بود و نمی توان آن را به دیگر مسائل مانند سلاح حزب الله تعمیم داد.

منبع مذکور با تاکید بر مخالفت حزب الله و ایران با در اختیار داشتن سلاح‌های کشتار جمعی به خاطر اینکه چنین سلاح‌هایی نابودکننده بشریت و از لحاظ فقه اسلامی حرام است، گفت: مبنای اصلی جنگ در اسلام دفع خطر و ضرر است، در اسلام جنگ دفاعی است و در صورت وقوع آن اسلام خواهان عدم ضرر و زیان به بشر، طبیعت و تمام جانداران است.

وی اظهار داشت که اسرائیل در جنگ 33 روزه علیه لبنان از سلاح‌های کشتار جمعی از جمله بمب‌های فسفری و بمب‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده استفاده کرد، بدون آنکه مجازات شده ویا مورد بازخواست قرار گیرد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا