اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 5394 مورخ:[1392-07-05 10:08:01]
 اهتمام جدی به پیشگیری از جرم و کاهش پرونده‌های قضایی
معاون اول قوه قضاییه مطرح کرد

اهتمام جدی به پیشگیری از جرم و کاهش پرونده‌های قضاییمعاون اول قوه قضاییه با اشاره به وضعیت پرونده‌های قضایی در کشور ادامه داد: مسئولان باید نسبت به پیشگیری از جرم اهتمام داشته باشند تا شاهد کم شدن پرونده‌های قضایی باشیم.

به گزارش نجبا و به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی پنجشنبه‌شب در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی دادگستری کل استان قم با اشاره به اینکه علم و عدالت از جمله شروط اصلی برای قضات به شمار می‌رود اظهار کرد: علما در متون از جمله شروط در قضاوت را اجتهاد عنوان کرده‌اند ولی در شرایط کنونی به اندازه مورد نیاز مجتهد برای قضاوت کردن نداریم و به همین دلیل از این شرط عدول شده و از افراد غیر مجتهد برای قضاوت استفاده شده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه به هیچ‌وجه از عدالت کمترین عدولی صورت گرفته است یادآور شد: معنای واقعی قضاوت در عدالت نهفته است و این شرط در قضات باید همواره حفظ شود.

معاون اول قوه قضاییه ضرورت اهتمام قضات نسبت فراگیری متون فقهی و حقوقی را مورد تاکید قرار داد و گفت: عالم حقوق عالم تغییر بر مبنای عدالت است و قضات نباید هیچ گاه از متون فقهی و حقوقی جدا شوند.

وی ضرورت بهره‌گیری از مجموعه‌های حقوقی، پرسمان‌ها، نشست‌های حقوقی و... را مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: امروز در عرصه دانش بحث استاد و دانشجو مطرح نیست و همه باید در عرصه تولید دانش و مدیریت آن همکاری لازم را داشته باشند.

رئیسی قضات را مامور اجرای حق دانست و اظهار داشت: باید حق را شناخت، به آن گرایش یافت و در نهایت در کنار حق ایستادگی کرد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به ویژگی‌های قضات در نظام دینی است افزود: یکی از این ویژگی‌ها بازگو کردن خطا و اشتباه است و اعتراف به اشتباه در مسیر اجرای عدالت بسیار موثر است.

وی با اشاره به وضعیت پرونده‌های قضایی در کشور ادامه داد: مسئولان باید نسبت به پیشگیری از جرم اهتمام داشته باشند تا شاهد کم شدن پرونده‌های قضایی باشیم.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا