اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 5332 مورخ:[1392-07-01 05:03:01]
جوانان و رزمندگان ایران، با 10 درصد بودجه امروز کشور جنگ را اداره کردند
آنها که در زمان دفاع مقدس نبوده اند بخوانند

جوانان و رزمندگان ایران، با 10 درصد بودجه امروز کشور جنگ را اداره کردند

 

با مراجعه به شاخص های اقتصادی واجتماعی آن زمان و مقایسه با شرایط امروز می توان به میزان پایداری و گذشت وفداکاری مردم ایران در آن زمان پی برد و اخلاق مداری، روحیه بالا و توانمندی جوانان آن دوران را به خوبی درک کرد.

به گزارش نجبا و به نقل از بلاغ،جوانان امروز ایران زمین که در سال های دفاع مقدس در برابر جنگ تحمیلی صدام علیه ایران،  یا کودک بوده اند یا به دنیا نیامده بودند، برای آگاهی از ارزش های دوران دفاع مقدس، و آشنایی با میزان ایثار و گذشت مردم و رزمندگان و خانواده های شهدا، مدیریت و توانمندی دولتمردان و مسوولان نظام و پایداری ملت ایران در برابر هجوم دشمن، کافی است که با چند شاخص اقتصادی و اجتماعی و رفتار و اخلاق رزمندگان و مردم مقاوم ایران آشنا شوند تا به خوبی درک کنیم که چه شیرزنان و شیرمردانی با کمترین امکانات در مقایسه با امکانات امروز کشور، توانستند خاک مقدس ایران را از گزند دشمن حفظ کنند.
 


 با مراجعه به شاخص های اقتصادی واجتماعی آن زمان و مقایسه با شرایط امروز می توان به میزان پایداری و گذشت وفداکاری مردم ایران در آن زمان پی برد و اخلاق مداری، روحیه بالا و توانمندی جوانان آن دوران را به خوبی درک کرد.

آمارها نشان می دهد که کاهش درآمدهای نفتی کشور در اثر جنگ موجب شده بود که دولت با محدودیت منابع مواجه باشد از یک سو باید زندگی مردم، ارزاق عمومی و مایحتاج آنها تامین شود و از سو باید هزینه جنگ تامین شود.

در نتیجه به خاطر محدودیت منابع و درآمد ارزی کشور، مسوولان جنگ و دفاع از کشور و مدیران دولت  تلاش کردند که  به بهترین روش، هزینه ها را مدیریت کنند و هم نیاز مردم را تامین کنند و هم نیاز رزمندگان جبهه ها را تامین کنند و همه در این مسیر فداکاری کردند و در نتیجه، سر جمع بودجه تخصیصی به امور دفاعی 52 میلیارد دلار بوده است.

یعنی هزینه جنگ در هشت سال معادل نصف درآمد ارزی یک سال  امروز کشور یا یک شانزدهم  بودجه کشور در 8 سال اخیر بوده است!

حتی اگر کاهش ارزش دلار در  30 سال اخیر  و تورم را محاسبه کنیم  به نرخ دلار امروز هزینه دفاعی کل جنگ حدود 100 تا 150 میلیارد دلار در هشت سال بوده که باز هم معادل درآمد ارزی یک سال کشور در شرایط 8 سال اخیر است. یعنی با حدود 7 تا 10 درصد بودجه امروز کشور توانسته اند جنگ را اداره کنند.

این موضوع نشان می دهد که سطح زندگی مردم، امکانات جوانان، هزینه زندگی خانوارها، بودجه و امکانات در اختیار مدیریت نظام و دولت، ارتش و سپاه،‌ رزمندگان جبهه ها، خانواده های شهدا و جانبازان، امکانات بیمارستان ها و... در مقایسه با شرایط امروز بسیار کمتر بوده است اما انگیزه واراده و اخلاق وارزش های دیگری وجود داشته که کشور را حفظ کرده است.

برای مقایسه مناسب این موضوع باید توجه داشته باشیم که در 8 سال جنگ، سالی 6.5 میلیارد دلار خرج دفاع و جنگ شده است در حالی که امروز تنها برای سفرهای خارجی، مردم ایران سالی 16 میلیارد دلار در سال های اخیر خرج کرده اند.

سالی بیش از 70 تا 100 میلیارد دلار واردات کالا در 8 سال اخیر داشته ایم و بیش از 800 میلیارد دلار درآمد نفت در سال های 84 تا 92 خرج شده است اما درآمد نفت کشور در 8 سال جنگ سالی 13.5 میلیارد دلار و در مجموع حدود 100 میلیارد دلار بوده است یعنی حدود یک هشتم شرایط امروز و با محاسبه کاهش ارزش دلار حدود یک چهارم درآمد ارزی کشور در سال های اخیر بوده است.

 


تجاوز نظامی عراق علیه ایران طی سالهای 1359 تا 1367 و نحوه عملکرد مدیریت اقتصادی دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که  در دوران دفاع مقدس، دولت توانسته است با حداقل امکانات ضمن دفاع در مقابل تهاجم همه جانبه، کشور را اداره کند.

یکی از نکات قابل تامل در دستاوردهای اقتصاد مقاومتی ایران در دوران جنگ این است که به رغم تمامی کمبود ها و تحریم های همه جانبه ای که نظام نوپای جمهوری اسلامی  وانقلاب اسلامی ایران را تهدید می کرد، مدیریت اقتصادی کشور توانست امنیت غذایی مردم را حفظ کند، جلوگیری از قحطی و دیگر فجایع اقتصادی اجتماعی که در جنگها امری معمول تلقی می شود در دوران جنگ تحمیلی در ایران رخ نداد و در عین کاهش سطح رفاه عمومی توزیع منابع به گونه ای شکل گرفته بود که تمامی طبقات جامعه امکان دسترسی به حداقل های لازم برای امرار معاش را داشته باشند.
دولت با طرح کوپن و نظارت بر بازار و کنترل انبارها و واردات و صادرات و تولید کشور، و مقابله با قاچاق و احتکار کالا،‌توانست معیشت مردم را تامین کند و کالاهایی مانند روغن، پنیر، برنج، گوشت و مرغ، مواد شوینده، صابون، سیگار، قند و شکر و.... با کوپن بین مردم توزیع می شدند تا کمبود شدیدی برای مردم ایجاد نشود.
 


با این حال، مردم از پیر و جوان به جبهه ها کمک می کردند. جوانان راهی جبهه های جنگ شدند و مردم در پشت جبهه و زیر بمباران و موشک باران صدام و متحدان وی، به جبهه ها یاری رساندند و هرچه داشتند تقدیم جبهه ها کردند و رزمندگانی که درجبهه شهید می شدند روی دست و شانه های مردم و با احترام به خاک سپرده می شدند و موجب افزایش مقاومت مردم و جوانان شدند و همه را از روزمرگی و عافیت طلبی دور می کردند وهشدار می دادند که خودخواه و رفاه طلب نباشیم و به فکر کشور و مردم و غرور ملی خود باشیم.
 سرانجام این مقاومت مردم واقتصاد مقاومتی دولت موجب شد که حتی یک وجب از خاک کشور در اختیار دشمن قرار نگیرد و در پایان جنگ در عمق عراق و با باز پس گرفتن اراضی و شهرها و روستاهای ایران، با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد موسوم به 598 موافقت شد و جنگ خاتمه یافت.

اما برای درک بهتر آن شرایط باید جوانان امروز، میزان درآمد کشور را در شرایط 8 سال اخیر با آن دوران دفاع مقدس مقایسه کنند تا شرایط را بهتر درک نمایند.

در 8 سال اخیر 1383 تا 1391 و قبل از شدت گرفتن تحریم ها،  دلار 1000 تومان بود و هرسال 70 میلیارد دلار واردات کالا و 16 میلیارد دلار خرج سفرایرانیان به ترکیه وامارات و مالزی و چین و .... را داشته ایم، در حالی که کل درآمد ارزی سال های دفاع مقدس حدود 100 میلیارد دلار و سالی 13.5 میلیارد دلار بوده است. هزینه جنگ سالی 6.5 میلیارد دلار و در مجموع 52 میلیارد دلار برآورد شده است.

 در آن دوران درآمدهای نفتی کشور به عنوان منبع اصلی درآمدی دولت در اثر جنگ به شدت کاهش پیدا کرد.  متوسط درآمد نفتی کشور طی سالهای 1359 تا 1367 معادل 13.6 میلیارد دلار بوده است، میزان بودجه عمومی دولت در سالهای مورد اشاره 328 میلیارد تومان بوده است که با توجه به نرخ رسمی دلار هفت تومانی معادل سالی 47 میلیارد دلار می شود.
در حالی که در سال 1392 که در آن قرار داریم بودجه عمومی کشور از مرز 210 هزار میلیارد تومان عبور کرده است و در سال های گذشته و 8 سال اخیر نیز چیزی حدود 100 تا 150 هزار میلیارد تومان بوده که معادل 100 تا 150 میلیارد دلار بوده است.

سر جمع بودجه کشور در این سالها به نرخ دلار 7 تومانی معادل 421 میلیارد دلار بوده که حدود 100 میلیارد دلار آن از محل صادرات نفت به دست آمده و بقیه از منابع داخلی مانند مالیات و... تامین شده است.
از این محل کل بودجه دفاعی کشور رقمی معادل 52 میلیارد دلار است، به عبارت ساده تر ایران توانسته جنگ هشت ساله را با رقمی معادل 52 میلیارد دلار اداره کند.
 


مقایسه این ارقام با معادل دلاری بودجه عمومی در سالهای 84 تا 91 جالب است، بودجه عمومی کشور در سالهای 84 تا 91 به طور متوسط 104 هزار میلیارد تومان بوده است که در برخی سال های تا 150 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

 با احتساب نرخ ارز رسمی طی این سالها می توان میزان متوسط بودجه عمومی کشور را طی این سالها معادل 101 میلیارد دلار در سال دانست یعنی رقمی معادل 809 میلیارد دلار، بوده است.

به عبارت دیگر،‌ هزینه 8 سال جنگ معادل نصف هزینه بودجه عمومی کشور در یک سال و معادل یک شانزدهم بودجه عمومی در 8 سال اخیر بوده است.

 حتی با محاسبه کاهش ارزش دلار در 30 سال اخیر، بازهم مقایسه این ارقام نشان می دهد که مردم ایران و رزمندگان و جوانان با چه سطح زندگی و رفاه و امکاناتی توانسته اند از کشور دفاع کنند.

پایداری بر منافع ملی و دفاع از کشور، رعایت خصوصیات اخلاقی و ارزش ها و فداکاری و ایثار، کمک به هموطن و همنوع در گوشه ای از دفاع مقدس در جبهه ها و شهرهای مرزی و... نشان دهنده این واقعیت است که مردم با امکانات محدود و کم خود نسبت به امروز، چگونه از کشور دفاع کرده اند و واقعا می توان دریافت که مقاومت و اقتصاد مقاومتی در آن سال ها کشور را از خطر دشمنان و اختلاف ها حفظ کرده و همبستگی و گذشت و وحدت را انسجام بخشیده است.

در  آن سال ها تنها تولید خودروی کشور یعنی پیکان با مشکل مواجه بود و تیراژ محدود آن موجب شده بود که  متقاضیان سال ها با در دست داشتن یک حواله،‌منتظر دریافت پیکان باشند در حالی که در سال های اخیر تولید خودرو در ایران به 1.5 میلیون دستگاه رسیده و 60 نوع خودرو در کشور تولید می شود.

مقایسه تعداد ساخت و ساز ساختمان ها، وام ازدواج، میزان اشتغال، وسایل خانگی و امکانات زندگی، سفر، تعداد دانشگاه ها، امکانات مدارس و دانشگاه ها، وسایل صوتی و تصویری مانند موبایل وتلویزیون وماهواره و...  نیز نشان دهنده شرایطی است که جوان امروز در مقایسه با جوانان دوران دفاع مقدس دارند.

در سال های جنگ، تلویزیون سیاه و سفید با دو شبکه تلویزیونی محدود داشتیم در حالی که امروز انواع تلویزیون رنگی ویخچال و فریزر و کامپیوتر وموبایل و.... در دسترس جوانان است.

مردم در سال های دفاع مقدس در هرجایی که بودند با استفاده از رادیو و باطری، در جریان اخبار جنگ قرار می گرفتند و در شرایط خاموشی زمان حملات هوایی، با کمترین امکانات مقاومت می کردند و گوش به اخبار رادیو می سپردند. اینترنت و ماهواره و بسیاری از شبکه های خبری و اطلاع رسانی نبود و تعداد روزنامه ها نیز محدود بودند.

این همه تفاوت امکانات با دنیای امروز، یادآور ایثار و تلاش و فداکاری ملتی است که با عزم راسخ و پایداری ومقاومت خود وطن خود را حفظ کرد و دشمن را به عقب راند.

تکیه اصلی ملت ایران در آن  سال ها حضور جوانان در جبهه های جنگ و با محوریت نیروی انسانی بود. با کمترین امکانات جنگی از جمله اسلحه ژسه و کلاشینکف در برابر سلاح ها و کمک های کشورهای غربی به صدام ایستادند. بمب شیمیایی و موشک و بمب را تحمل کردند تا کشور را حفظ کنند.

تعداد شهدا و جانبازان ایران در مقایسه با هر جنگ و درگیری در تاریخ جهان، شاخص عمده ای برای اقتدار جوانان و ملت ایران در برابر هرگونه ماجراجویی دشمنان ایران است.

امروز حتی از جنبه اجتماعی، امکانات رفاهی  و تحصیلی و سفر  و امکانات زندگی با سال های دفاع مقدس تفاوت بسیار وجود دارد و جوانان آن سال ها با وجود کمبود امکانات و شرایطی که داشتند با تکیه بر اخلاق مردم داری و وطن پرستی و روحیه تلاش و کار و انگیزه ساختن آینده و حاکمیت بر سرنوشت خود، پایداری کردند و لازم است که این جوانان و شهدا و جانبازان را الگوی خود قرار دهیم و باور کنیم که زندگی و عمر در حال گذر است  و آن چه برای تاریخ باقی خواهد ماند همین خاطرات و فداکاری هایی است که جوانان ایران در سال های 1359 تا 1367 برای جوانان ایرانی و نسل های بعد به یادگار گذاشتند.
یادشان گرامی، راهشان پر رهرو باد

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا