اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 5216 مورخ:[1392-06-22 10:56:01]
 حضور نیروهای بیگانه در منطقه زمینه ساز بروز افراطی‌گری است
روحانی در دیدار با حامد کرزای:

حضور نیروهای بیگانه در منطقه زمینه ساز بروز افراطی‌گری استرئیس‌جمهور حضور نیروهای بیگانه در منطقه بویژه افغانستان را زمینه ساز افراط گری در منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد که این حضور پایان یابد و سرنوشت کشورهای منطقه بویژه افغانستان به دست ملت ها و دولت های آن سپرده شود.

به گزارش نجبا از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار حامد کرزای رییس جمهور افغانستان با وی از حضور کرزای در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران قدردانی کرد و این حضور را بیانگر اراده جدی تهران و کابل برای توسعه و تحکیم روابط دوجانبه در تمامی زمینه ها دانست.

رییس جمهوری با اشاره به همجواری دو کشور تاکید کرد که اراده دولت و ملت ایران همواره ایجاد رابطه خوب و برادرانه با همسایگان بویژه افغانستان برای تامین منافع دو طرف بوده است.

روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای برقراری و حفظ امنیت و صلح در افغانستان بکار خواهد گرفت، ابراز امیدواری کرد تا صلح و ثبات در افغانستان که در آرامش وامنیت منطقه موثر است ،پایدار و ثابت بماند

روحانی حضور نیروهای بیگانه در منطقه بویژه افغانستان را زمینه ساز افراط گری در منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد که این حضور پایان یابد و سرنوشت کشورهای منطقه بویژه افغانستان به دست ملت ها و دولت های آن سپرده شود.

رییس جمهور افغانستان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از میهمان نوازی دولت و ملت ایران که همواره پذیرای مردم افغان بودند تحکیم و توسعه روابط دو جانبه در تمامی زمینه ها را خواستار شد.

وی نقش جمهوری اسلامی ایران برای برقراری صلح ، ثبات و امنیت در منطقه از جمله افغانستان را موثر و مهم توصیف کرد.

حامد کرزای از رییس جمهوری اسلامی ایران برای دیدار از افغانستان دعوت به عمل آورد.

رییس جمهوری اسلامی ایران صبح  پنجشنبه به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در راس یک هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان شد.

روحانی علاوه بر رییس جمهوری افغانستان با همتایان چینی و قرقیزستانی خود دیدار کرده و دیدار با رییس جمهوری قزاقستان و ایرانیان مقیم قرقیزستان از دیگر برنامه های روز اول سفر رییس جمهور به بیشکک بود.

رییس جمهور جمعه قرار است علاوه بر شرکت در جلسه شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و سخنرانی در این جلسه، با روسای جمهوری روسیه ، تاجیکستان و مغولستان دیدار و گفت وگو کند.

سازمان همکاری شانگهای ، سازمان میان دولتی است که برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.

این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد.

سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان شانگهای 5 است که در سال 1996 تاسیس شد اما نام آن پس از عضویت ازبکستان به سازمان همکاری شانگهای تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال 2012 به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.

نقش این سازمان از زمان تاسیس آن تاکنون در منطقه افزایش یافته است .

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا