اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 5208 مورخ:[1392-06-22 08:28:01]
صالحی: کلید طلایی منطقه در دست ایران است/به سازماندهی سازمان انرژی اتمی معتقدم
در برنامه «دیروز، امروز،فردا»

صالحی: کلید طلایی منطقه در دست ایران است/به سازماندهی سازمان انرژی اتمی معتقدم
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه پرونده غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران ساختگی است، گفت: آماده رفع نگرانی غرب درباره برنامه هسته‌ای خود هستیم، اما انتظار داریم که آنها هم حق هسته‌ای ما را به رسمیت بشناسد.

به گزارش نجبا و به نقل از خبرگزاری فارس، «علی اکبر صالحی»، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان شامگاه پنجشنبه در برنامه «دیروز، امروز، فردا» که از شبکه سه سیما پخش شد، حضور یافت.

وی در این برنامه به سوالات مجری برنامه در خصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان پاسخ داد.

صالحی در پاسخ به این سؤال که حضور شما در کابینه دولت یازدهم به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی با توجه به اینکه شما در دولت دهم نیز به عنوان وزیر امور خارجه حضور داشتید چگونه اتفاق افتاد؟ به تجربه کاری 37 ساله خود در دانشگاه صنعتی شریف،‌ معاونت وزارت علوم، نمایندگی ایران در آژانس، سازمان کنفرانس اسلامی، وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: من در تمامی دولت‌ها به نحوی مشغول فعالیت بودم و در تمامی این دوره‌ها سعی کرده‌ام به عنوان خدمت‌گذار مردم کار خود را به نحو احسن انجام دهم و خیلی وارد جبهه‌های سیاسی نشدم.

وی افزود: من معتقد به شیوه اعتدال و انصاف بودم لذا به این نگاه می‌کردم که نظام چه می‌خواهد. مسئولیت‌های محوله نیز براساس پیشنهاداتی بوده که از طرف عزیزان به بنده ارائه می‌شد. این بار نیز دکتر روحانی بعد از انتخابات از من خواستند که در این دولت مشارکت داشته باشم و من به ایشان گفتم بنده 37 ساله سابقه دارم بنابراین اجازه دهید آزاد شوم، یکی دو پیشنهاد هم در خارج از کشور بود که ایشان فرمودند اجازه ندارید از این اتاق بیرون بروید مگر اینکه یکی از این پیشنهادات را بپذیرید.

صالحی اظهار داشت:‌ براین اساس پیشنهاد اول را رد کردم و پیشنهاد دوم که یکی از وزارتخانه‌ها بود هم مسیر خود را طی کرد و پیشنهاد دیگر سازمان انرژی اتمی بود که برای من بهترین انتخاب بود. زیرا سازمان انرژی اتمی یک سازمان فنی است. در وزارتخانه‌ها می‌گویند چه کاری انجام دهید ولی سازمان انرژی اتمی چون سازمانی فنی، علمی و سیاسی است لذا ما اختیار تام داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره آخرین وضعیت فعالیت‌های هسته‌ای کشور به اهداف این سازمان اشاره کرد و گفت:‌ اولین هدف سازمان انرژی اتمی تولید برق یعنی انرژی پاک از توان و قدرت هسته‌ای است که به نحوی از امدادرسانی سوخت نیروگاه اطمینان حاصل کنیم. بنابراین اگر چرخه سوخت نداشته باشیم با یک سرمایه‌گذاری عظیم همیشه با یک خطر روبه‌رو خواهیم بود.

وی هدف دوم که از اولویت‌های سازمان انرژی اتمی شمرده می‌شود را سیکل سوخت نام برد و افزود: هدف دیگر این است که استفاده از این فناوری در بخش‌هایی مثل صنعت، کشاورزی، پزشکی و... استفاده شود.

وی در این رابطه به تولید 15 رادیودارو اشاره کرد و گفت که چند روز پیش این طرح به پایان رسیده و رادیوداروها تولید شده است.

صالحی در توضیح این مطلب افزود: نزدیک به یک میلیون نفر در کشورمان از این رادیوداروها استفاده می‌کنند و تولید این رادیوداروها براساس سفارش بیمارستان‌ است و اینگونه نیست که به طور دائم تولید شود.

معاون رئیس جمهور آخرین هدف سازمان متبوع خود را ارتقا کیفیت صنعت و فناوری برشمرد و گفت که این صنعت میعادگاه صنایع است و از تمامی متخصصین در این صنعت استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: در این فرایند با بالاترین محدودیت‌ها سر و کار داریم و مجموعه فعالیت‌ها بایستی با دقت کافی انجام شوند.

مجری برنامه دیروز، امروز، فردا از صالحی پرسید انرژی هسته‌ای در عرصه‌های مختلف چند درصد مورد استفاده قرار گرفته است که وی پاسخ داد: ما در بخش پزشکی بسیار خوب کار می‌کنیم و این کار بسیار بزرگی است. در وزارتخانه‌های مختلف همانند نیرو و نفت نیز بسیار زیاد به کار گرفته می‌شود و روز به روز بر همکاری‌ها افزوده‌ می‌شود در این زمینه شرکت‌های به خصوصی دایر شده است برای مثال کمپرسور بسیار پیشرفته را در اراک ساخته‌ایم و مشغول مذاکره با سایر صنایع دیگر هستیم که بتوانیم این تجربیات را به آنها منتقل کنیم.

وی با بیان اینکه نیروگاه بوشهر هزار مگاوات برق تولید می‌کند، اظهار داشت: ما تنها کشور اسلامی هستیم که این حجم برق تولید می‌کنیم، کشور دیگر پاکستان است که یک پنجم تولید ما را دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت‌وگوی خود با اشاره به کارشکنی غرب در تولید سوخت 20 درصد ایران گفت: خارجی‌ها دهها شرط برای تولید سوخت 20 درصد گذاشتند، بسیاری شرط‌ها به حاکمیت ما لطمه می‌زد ضمن اینکه مبلغ قابل توجهی در ازای آن باید پرداخت می‌شد. آنها گفتند که تولید این سوخت دو سال و نیم زمان می‌برد اما جوانان بی‌بدیل ما در طی 18 ماه آن را طراحی کردند و صفحه سوخت ساختند.

صالحی درباره اینکه آیا در مذاکرات هسته‌ای که قرار است در آینده نزدیک برگزار شود حضور خواهد داشت یا خیر؟ گفت: شیوه و مکانیسم مذاکرات روشن است و مسئولیت مذاکرات نیز پیش از این برعهده شورای عالی امنیت ملی بود و اکنون به آقای ظریف وزیر امور خارجه محول شده است اما رویه کار همانند گذشته می‌باشد.

وی با بیان اینکه کمیته تخصصی از مجموعه دستگاه‌های ذی‌ربط در این زمینه فعالیت دارند، افزود: مذاکره کننده به اتفاق نمایندگان دستگاه‌های ذیربط جلسات برگزار می‌کنند و من به عنوان مذاکره‌کننده در مذاکرات حضور ندارم اما در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری حضور دارم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه در دور اول مذاکرات که قرار است در آینده برگزار شود تدارکاتی جدی دیده شده است، اظهار داشت: سالها است که این روند ادامه داشته است هم آقای ظریف و هم بنده در این زمینه فعال بوده‌ایم. سازوکار همان است ولی افرادی جابه‌جا شده و افرادی اضافه می‌شوند و بنده و یکسری افراد نیز به عنوان مشاور در حلقه بعدی قرار می‌گیرند.

وی درباره مذاکرات ایران و آژانس که قرار است پنجم مهرماه برگزار شود نیز به مذاکرات ایران و 1+5 در ابتدا اشاره کرد و یادآور شد که شروع مذاکرات جدید به آن مفهوم نیست که ترکیب تیم تغییر می‌کند. تصمیم از سازمان انرژی اتمی، وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی است. پنجم مهر نیز مذاکرات ما با آژانس در ارتباط با مطالعات ادعایی است و مسئول این مذاکرات نیز از سوی ایران آقای نجفی است که جایگزین آقای سلطانیه نماینده کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بودند.

صالحی همچنین یادآور شد که در هفته جاری در کنفرانس سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین شرکت خواهد کرد و مواضع جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌کند.

وی اظهار داشت که احتمالاً در حاشیه این اجلاس نشستی با آمانو مدیرکل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی و دیگر مقامات آژانس خواهد داشت.

خبرنگار دیروز، امروز، فردا از صالحی پرسید که آیا این نشست‌ها به معنای پیش درآمد مذاکرات ایران و 1+5 است که وی پاسخ داد: این نشست‌ها به صورت موازی و مکمل هم هستند که می‌توانند هر کدام به نوعی مفید و مؤثر باشند. نشست‌ها با آژانس صبغه فنی و حقوقی دارد اما نشست‌ها با 1+5 سبقه سیاسی و سپس فنی و حقوقی دارد.

وی درباره اینکه موضوع هسته‌ای ایران جزو اولویت‌های نشست سالانه آژانس نیست و اینکه آیا این یک پیام دارد، گفت: شما اگر از هر کسی بپرسید می‌گوید که پرونده هسته‌ای ایران تکراری شده است و اگر در این زمینه گزارش‌های آمانو را ببینید ملاحظه می‌کنید که فرقی نکرده است یعنی این پرونده به انتها رسیده است و ادامه این موضوع نتیجه عکس می‌دهد زیرا تمامی مسائل تکراری شده است. لذا فکر می‌کنم آژانس و 1+5 بایستی با جمهوری اسلامی ایران کنار بیایند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال رویه و رویکرد برد-برد در مذاکرات است علی‌رغم اینکه می‌داند که این پرونده ساختگی است و از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای‌اش مطمئن است. موضوع هسته‌ای ایران زمانی که در بُعد فنی مطرح می‌شود خیلی سریع به نتیجه می‌رسد اما در بُعد حقوقی کمی سخت و در بُعد سیاسی سخت‌تر به نتیجه می‌رسد.

وی با اشاره به انتخابات باشکوه ریاست جمهوری و با بیان اینکه حماسه سیاسی 92 جایگاه ایران را بسیار زیاد ارتقا بخشیده است، افزود: طرف مقابل نیز به برگزاری انتخابات با شکوه ایران اذعان کرده است.

صالحی با بیان اینکه ما در طول زمان سعی می‌کنیم راندمان کاری خود را بهتر کنیم اظهار داشت: ما الان اورانیوم غنی می‌کنیم اما سال به سال با هزینه کمتری آن را غنی‌ خواهیم کرد. ما با استفاده از کنوانسیون‌‌ها و معاهده‌های بین‌المللی آمادگی داریم نگرانی‌های طرف مقابل را رفع کنیم اما متقابلاً آنها نیز باید حق هسته‌ای ما را براساس ان‌پی‌تی و اساسنامه بپذیرند.

مجری برنامه از صالحی پرسید که حقوق هسته‌ای که قابل مذاکره نیست به چه معنا است که در وی پاسخ داد: این در همان چهار محوری که اشاره کردم قرار می‌گیرد محور اول که نیروگاه است و ما در این زمینه مشکلی نداریم در حاشیه نشست شانگهای نیز دکتر روحانی با آقای پوتین مذاکراتی در این باره خواهند داشت که بحث همکاری روسیه در ساخت نیروگاه‌های بعدی را شامل می‌شود. بنابراین در بحث ساخت نیروگاه محدودیتی وجود ندارد و اگر اروپایی‌ها می‌خواهند این نیروگاه‌ها را بسازند ما مخالفتی با این موضوع نداریم.

وی ادامه داد:‌ درباره غنی‌سازی مشکلاتی وجود دارد. یعنی اینکه آنها می‌گویند غنی‌سازی بالا برای انحراف از مصارف صلح‌آمیز است اما این حق ما به عنوان عضو انی‌پی‌تی و آژانس است. غربی‌ها در حالی که در ابتدا به ما اجازه غنی‌سازی هم نمی‌دادند اما اکنون می‌گویند که غنی‌سازی کنید اما به صورت محدود مثلاً در حد نیاز برای نیروگاه بوشهر.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که طرف‌های مقابل اعلام کردند که آمادگی دارند ضمانت‌های جمعی بدهند که سوخت مورد نیاز ما را تأمین کنند علاوه بر این آژانس نیز بر این ضمانت تأکید می‌کند اما این چیزی است که در مطبوعات آمده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا واقعاً بازی برد-برد قابل تحقق است، گفت: من بسیار به سال 92 امیدوارم هستم. سال 92 سالی است که ما واقعاً برداشت 34 سال انقلاب را خواهیم کرد و اولین نشانه آن نیز همین انتخابات حیرت‌آور بود که پس از آن تعدادی از وزرای خارجه اروپایی در تماس تلفنی اعلام کردند که از برگزاری چنین انتخاباتی حیرت‌زده‌‌اند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با توجه به تحولات منطقه در موضع بسیار بالایی قرار دارد، اظهار داشت: الان کلید طلایی منطقه در دست جمهوری اسلامی ایران است. آنها هم با پیام‌های مستقیم و غیر مستقیم به این موضوع اذعان کرده‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص اینکه فاز اول نیروگاه بوشهر چه زمانی به ایران تحویل داده می‌شود، گفت: نیروگاه بوشهر از 3 سال پیش تاکنون سوخت‌گذاری شده است و از زمان سوخت‌گذاری عملاً‌ رآکتور وارد فعالیت تولید انرژی شده و اکنون هم هزار مگاوات برق تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه اکنون در دنیا یک سال تا یک سال و نیم زمان می‌برد تا رآکتوری به کارفرما تحویل داده شود، افزود: رآکتور بوشهر بیش از یک سال برای تحویل به کارفرما زمان برد چرا که این رآکتور با طراحی روسی و اروپایی بود و ما سعی کردیم با بالاترین سطح ایمنی بر روی آن کار کنیم. کارشناسان ما با کلیه معایب احتمالی آشنا هستند و احتمالاً همان تاریخی که طرف روس اعلام کرده یعنی دوم مهر به طرف ایرانی یعنی کارفرما تحویل داده می‌شود. اما باید یاداور شوم که اگر مشکلی پیش بیاید شامل 2 سال گارانتی می‌شود و آنها مجبورند که در صورت وجود تجهیزات معیوب آن را به ایران تحویل دهند ضمناً این رآکتور 14 روز بایستی کار کند که 10 روز آن به طور پیوسته است و اگر اتفاقی بیفتد تحویل گرفته نمی‌شود و این به معنای آن است که 24 سپتامبر زمان بهره‌برداری آزمایشی نیروگاه از سوی کارفرما است.

صالحی درباره فعالیت آب سنگین اراک نیز اظهار داشت: پیش‌بینی دوستان ما این است که در سه ماهه اول سال 2014 برای سوخت‌گذاری آماده خواهد بود و ما بایستی طبق تعهدات 6 ماه قبل به آژانس نامه اعلام سوخت‌گذاری را ارسال کنیم. اما متأسفانه اعلام این تاریخ همزمان با تحویل مسئولیت ریاست سازمان به این جانب بود. بنابراین من به دوستان کارشناس اعلام کردم که اگر اطمینان دارید این نامه را ارسال کنید در غیر این صورت الزامی به اعلام در حال حاضر نیست لذا به آژانس اعلام کردیم فعلاً سوخت‌گذاری در اراک انجام نمی‌گیرد ولی تاریخ را بعداً اعلام خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه در سال 92 و در دوره جدید ریاستش در سازمان انرژی اتمی با چه برنامه جدیدی وارد این سازمان شده است، گفت: تجربه من در حال حاضر بیشتر از قبل است و در طی این مدت که در وزارت خارجه حضور داشتم از مسائل این سازمان دور نبودم بنابراین بیشتر معتقد به سازماندهی تشکیلات سازمان انرژی اتمی هستم.

وی با توضیح اینکه سازمان انرژی اتمی تشکیلات وسیعی است که در حدود 10 استان فعالیت دارد، اضافه کرد: متأسفانه بین این بخش توجهی نشده و ما بایستی سعی کنیم که این سازمان سلیقه‌ای اداره نشود.

صالحی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا جای خالی دانشمندان هسته‌ای پر شده است، گفت: خوشبختانه ما دانشجویان بسیار زبده‌ای داریم و از این حیث نگرانی ندارم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال پایانی این برنامه مبنی بر اینکه آیا تصور می‌کند که حمله نظامی آمریکا به سوریه انجام می‌شود، اظهار داشت: به نظر من اتفاق خاصی نمی‌افتد زیرا اگر آمریکا حمله‌ای تمام عیار به سوریه داشته باشد عواقب مسئله معلوم نیست. مطمئن باشید اگر عواقب این حمله معلوم بود آمریکا این کار را انجام می‌داد.

وی در توضیح این مطلب اظهار داشت: سوریه در جایی قرار گرفته است که اگر جنگ تمام عیار علیه آن انجام شود ابعاد جنگ مشخص نخواهد بود که به چه سمت و سویی می‌رود. بنابراین احتمال این حمله نظامی تمام عیار بسیار ضعیف است. با زدن چند ضربه نیز آقای بشار اسد نخواهد رفت و نظام سوریه و بشار اسد قوی‌تر خواهد شد. بنابراین آمریکا چاره‌ای جز حل سیاسی موضوع سوریه که همان پیشنهاد روسیه خواهد بود ندارد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی