اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 4933 مورخ:[1392-06-11 14:38:01]
 لاوروف: اطلاعات آمریکا درباره سلاح شیمیایی ما را قانع نکرده است

لاوروف: اطلاعات آمریکا درباره سلاح شیمیایی ما را قانع نکرده استوزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که اطلاعاتی که آمریکا در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به این کشور ارائه داده بسیار مبهم بوده و فاقد اطلاعات مشخص است و نتوانسته مقامات مسکو را متقاعد کند.

به گزارش نجبا از  خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز، دوشنبه (2 سپتامبر) در سخنرانی مرسوم خود در آغاز سال جدید تحصیلی در دانشگاه روابط بین‌الملل زیر نظر وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اطلاعاتی که آمریکایی‌ها در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به طرف روسی ارائه داده‌اند، هیچ چیز خاصی را مشخص نمی‌کند.

لاوروف تاکید کرد: به ما گزارشاتی را نشان داده‌اند که شامل هیچ اطلاعات مشخص و خاصی نیست: هیچ نقشه جغرافیایی و یا نام مشخصی در آن وجود ندارد، بسیاری از مسائل در این اسناد بدون پاسخ مانده است. تردیدهای بسیاری در آن دیده شده و هیچ اطلاعات اثبات شده‌ای در آن وجود ندارد. این اطلاعات ما را قانع نکرده است.

لاوروف اظهارات همتای آمریکایی خود را عجیب ارزیابی کرد که واشنگتن دلایل و شواهد انکارناپذیری در مورد استفاده از سلاح شیمیایی به روسیه ارائه داده است.

لاوروف تاکید کرد که انگلیس و فرانسه فشار زیادی را بر "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل به دلیل عدم توانایی برای تغییر ماموریت بازرسان بین المللی در زمینه تحقیق در مورد بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه اعمال کردند.

وی گفت: زمانی که در ماه مارس در نزدیکی شهر حلب سلاح شیمیایی استفاده شد، دولت سوریه از سازمان ملل خواست تا بازرسان خود را برای تحقیق به این کشور اعزام کند. بان کی مون موافقت کرد، ولی بعد فشار زیادی بر او وارد کردند. من در اینجا نمی خواهم رازی را فاش کنم، چرا که انگلیس و فرانسه بعدا خود اذعان کردند که به دبیر کل گفته اند که اعزام بازرسان به سوریه به تنهایی کافی نیست. باید از بشار اسد خواسته شود تا امکان دسترسی آنها به هر تاسیساتی در خاک سوریه را برای آنها فراهم کند.‬‬

روز گذشته "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا ادعا کرد که کارشناسان آمریکایی نمونه‌هایی را از سوریه دریافت کرده و آنها را تجزیه و تحلیل کرده‌اند که ثابت می‌کند سلاح شیمیایی در یکی از شهرک‌های اطراف دمشق مورد استفاده قرار گرفته است.

به عقیده کری این مسئله ثابت می‌کند که دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین اعلام کرد که بر اساس اطلاعات سازمان ملل سلاح‌هایی که بصورت غیرقانونی از کشور لیبی خارج می‌شوند، هم اکنون به بیش از 12 کشور منطقه ارسال شده‌اند که این مسئله امنیت کل خاورمیانه را در معرض خطر قرار داده است.

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنرانی خود یادآور شد که دعوت از "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا برای سفر این کشور همچنان به قوت خویش باقی است و مقامات مسکو امیدوارند که از این فرصت استفاده کند.

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که آمریکا متاسفانه هنوز نتوانسته است مخالفان در سوریه را در مورد ضرورت شرکت در کنفرانس بین‌المللی در مورد سوریه متقاعد کند.

لاوروف گفت: برگزاری کنفرانس ژنو-2 طرح مشترک ما و آمریکا بود. این مسئله یکی از مواردی است که نشان می‌دهد ما مسئولیت‌های برعهده گرفته خود، بویژه در رابطه با مسائل حساس و مهم بین‌المللی را درک می‌کنیم. البته ما متاسف هستیم که شرکای آمریکایی ما هنوز نتوانسته‌اند مخالفان سوری را متقاعد کنند تا این ابتکارعمل واشنگتن را حتی به توصیه آنها قبول کنند.

وی تاکید کرد: تهدید برای استفاده از توان نظامی برای حل مناقشه در سوریه، کمکی به برگزاری این کنفرانس نخواهد کرد.‬

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا