اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 4794 مورخ:[1392-05-30 08:46:01]
 عفت عمومی نمی‌گذارد بسیاری از مسائل را مطرح کنم
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی:

عفت عمومی نمی‌گذارد بسیاری از مسائل را مطرح کنم

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی توضیحاتی درباره نامه جنجالی جذب اعضای هیئت علمی این دانشگاه داد و درباره بازنشستگی اساتید در سال گذشته نیز تأکید کرد که عفت عمومی نمی‌گذارد بسیاری از مسائل را مطرح کنم.

به گزارش نجبا ازشبکه اطلاع رسانی دانا، سید صدرالدین شریعتی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی حدود 26 سال است که در دانشگاه علامه طباطبایی عضو هیئت علمی است از سال 67 تا 73 رئیس دانشکده روانشناسی بوده و حدود 8 سال است که ریاست این دانشگاه را برعهده دارد.

شریعتی در گفت‌وگوی از بازنشستگی اساتید در این دانشگاه و لیست اعضای هیئت علمی که جدیدا مطرح شده است گفت و تأکید کرد که به دلیل حفظ عفت عمومی نمی‌تواند خیلی از مطالب را بگوید.

معتقد است که به رغم ادعای عده‌ای اصلا قدرتی ندارد، طلبه‌ خدمتگزار ساده‌ای است که تحصیلات حوزوی و  دانشگاهی دارد و به جناح سیاسی خاصی وابسته نیست.

* نحوه اجرا طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه علامه طباطبایی چگونه بوده است؟

شریعتی: وقتی مسئولیت دانشگاه علامه را برعهده گرفتم متأسفانه فضای دانشگاه و خصوصا خوابگاه‌های دانشجویی از نظر فرهنگی و اخلاق عمومی مشکلات جدی داشت به طوری که درگیری‌های زیادی بین پسران و دختران صورت می‌گرفت.

در یکی از این سال‌ها پسری با 28 ضربه چاقو در پل مدیریت دختر دانشجویی را به قتل رساند که هر دوی آنان نیز دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی بودند. همچنین موارد دیگری وجود داشت که خانواده‌ها آن موارد را به دانشگاه ارجاع می‌دادند و دانشگاه نیز آن مشکلات را ریشه‌یابی می‌کرد و با شناسایی منشأ آن مشکلات در برطرف کردن آنان اقدام می‌کرد.

من برای اجرای تفکیک جنسیتی با صاحب‌نظران تعلیم و تربیت مشورت کردم و نتیجه آن شد که از تراکم کلاس‌ها کاسته شود، در دولت دهم نیز وزیر علوم وقت قانونی را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد که این قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بود.

مفهوم قانون این بود که دختران و پسران در کلاس‌ها در ردیف جداگانه‌ای قرار بگیرند و تبصره‌ای وجود داشت که اگر دانشگاهی می‌تواند کلاس‌‌های دانشجویان را جدا کند این کار را انجام دهد. ما نیز با مشورت‌هایی که با مدیران گروه‌ها و رؤسای دانشکده‌ها و برخی از اعضای هیئت علمی انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که کلاس‌ها را با شیب ملایم و با رعایت اصول آموزشی از هم جدا کنیم.

* از چه سالی طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه علامه اجرا شد؟

شریعتی: در سال 89 ما کلاس‌های عمومی را جدا کردیم که حدود 600 کلاس شد و بازخوردی که این عمل داشت خوب بود به طوری که دانشجویان به ما اعتراض می‌کردند که چرا این طرح در کلاس‌های تخصصی ما اجرا نمی‌شود.

در سال 90 نیز با رعایت اصول دانشگاهی کلاس‌های درس را به سمت جداسازی پیش بردیم و در دفترچه انتخاب رشته سال 91 ظرفیت پذیرش دانشجو را ارتقاء دادیم و به مرز 60 نفر رساندیم. بدین صورت که در هر رشته 30 نفر پسر و 30 نفر دختر جذب می‌شد.

نهایتاً ورودی‌های سال 91 چه کارشناسی و چه کارشناسی ارشد در دو کلاس جداگانه تقسیم شد و استاد توانست به راحتی با دانشجویان ارتباط برقرار کند.

* نتایج مثبت این طرح جه بود؟

شریعتی: هرچه پیش رفتیم آثار مثبت این طرح را بیشتر شاهد بودیم، در سال 89 مشروطی‌های دانشگاه هزار و 200 نفر بود که این تعداد در سال 90 به 600 نفر رسید و همین کار آثار مثبتی را در رفتار اجتماعی دانشجویان ایجاد کرد.

با اجرای این طرح کمیته‌های انضباطی دانشگاه تقریباً تعطیل شد و خانواده‌ها نیز اظهار رضایت کردند، چنین کاری باعث شد که خانواده‌ها تمایل پیدا کنند که دختران خود را به دانشگاه علامه طباطبایی بفرستند.

طرح تفکیک جنسیتی در کلاس‌های مقطع کارشناسی ارشد ما صد درصد اجرا می‌شود و این طرح در مقطع لیسانس تا 97 درصد اجرا شده است.

متأسفانه این مسئله را گروهی برنمی‌تابند و دلایلش را من نمی‌دانم شاید مسائل سیاسی و یا عقیدتی باشد و یا اینکه این جریانات می‌خواهند دوباره تنش‌ها را در دانشگاه زنده کنند و با این کار جلوی حرکت علمی دانشگاه را بگیرند.

در همین ایام محضر آیت‌الله مکارم شیرازی رسیدیم و همین بحث را خدمت ایشان مطرح کردم و ایشان نیز از این اقدام ما فوق‌العاده تجلیل کردند و گفتند این حرکت، حرکت خوبی است و چنین اقدامی در دانشگاه‌های آلمان نیز انجام شده است و شما بدون توجه به این جنجال‌ها به کارتان ادامه دهید.

* عده‌ای معتقدند که کنترل شما بر روی تشکل‌های دانشجویی و اساتید بیش از حد است؟

شریعتی: ما هیچ کنترلی خارج از قانون بر تشکل‌های دانشجویی نداریم، این تشکل‌ها براساس قانون شکل گرفتند مانند بسیج، انجمن اسلامی و دیگر تشکل‌ها که زیر نظر معاونت فرهنگی اداره می‌شوند و طبق آیین‌نامه به فعالیت‌های خود می‌پردازد.

*آیا تشکل‌ها از عملکرد شما رضایت دارند؟

شریعتی: الان حدود 40 انجمن علمی داریم که این تشکل‌ها کاملاً فعال هستند ما اگر عملکرد 8 ساله خودمان را در حوزه‌های مختلف ارائه کنیم شما خواهید دید چه کارهای مفیدی در دانشگاه‌ها صورت گرفته است.

انجمن اسلامی دانشگاه علامه به دفاع از عملکرد دانشگاه بیانیه‌ای صادر کرده و حرکات قبیحی که علیه دانشگاه شده را محکوم کرده است و قوه قضاییه خواسته با این قبیل رفتارها برخورد کند. حال اگر دانشگاه این تشکل‌ها را در تنگنا قرار می‌دهد اینها چرا اینگونه رفتار می‌کنند.

* برگزاری اردوهای دانشجویی در دانشگاه علامه طباطبایی به چه صورت است؟

شریعتی: ما برگزاری اردوهای مختلط را به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد این در حالی است که از سال 84 و قبل از آن ما شاهد برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی بودیم که مشکلات عدیده فرهنگی را به همراه داشت.

مبنای ارتباط ما با دانشجویان قانون و ضابطه است و هر تشکلی اگر طبق قانون رفتار کند دانشگاه نیز همکاری لازم را با آنان خواهد داشت.

بسیج دانشجویی دانشگاه در حال حاضر در اردوی جهادی ایران هستند و دانشگاه نیز تمام توان خود را برای کمک به این تشکل به کار می‌گیرد.

* فعالیت‌های شما در حوزه سخت‌افزاری در دانشگاه‌ها چگونه بوده است؟

شریعتی: وقتی بنده مدیریت دانشگاه را پذیرفتم دانشگاه حدود 800 متر فضای ورزشی داشت و در حال حاضر این میزان به 15هزار متر افزایش یافته است.

در خوابگاه‌ها مکان ویژه‌ای را برای ورزش در نظر گرفته‌ایم، دانشگاه استخر سرپوشیده‌ای به مساحت 2 هزار و 600 متر را برای دانشجویان ساخته است که هدف اصلی از این کار افزایش رفاه دانشجویان بود.

* عده‌ای معتقدند کیفیت خوب غذای دانشگاه مسکنی برای آرام نگه داشتن دانشجویان است؟

شریعتی: من معتقدم باید کیفیت غذای دانشگاه از سطح بالایی برخوردار باشد که البته غذای دانشگاه علامه طباطبایی در سطح دانشگاه تهران از بهترین کیفیت برخوردار است و اصلاً این قضیه وجود ندارد که علت کیفیت خوب غذاها برای آرام نگه داشتن دانشجویان است.

بیمه دانشجویان نیز انجام شده است و همچنین دانشگاه در زمانی که دانشجویان نیاز به کمک مالی داشته باشند به این افراد کمک خواهد کرد.

* عده‌ای معتقدند که قدرت شما آنقدر بالاست که وزیری نمی‌تواند شما را برکنار کند.

شریعتی: من اصلا قدرتی ندارم، من یک طلبه خدمتگزار ساده‌ هستم که هم تحصیلات حوزوی و هم دانشگاهی دارم اما از اینکه خدا جلوی مکر افراد را می‌گیرد این نشان از قدرت من نیست. چرا که خدا از افراد مومن دفاع می‌کند من جز وابستگی به حق به هیچی وابسته نیستم.

من مقلد امام و مقام معظم رهبری هستم و این دو بزرگوار قوانین جمهوری اسلامی و عمل به آنان را شرعی و تخلف از آن را حرام می‌دانند و من نیز به این معتقدم به همین خاطر در دانشگاه علامه قانون را فصل‌الخطاب قرار دادم.

* به جناح سیاسی خاصی وابسته نیستم

من به جناح سیاسی خاصی وابسته نیستم و در مقابل جریاناتی که به من حمله می‌کنند کسی نیست از من دفاع کند.

بنده اصلا قدرتی ندارم و معتقدم حق پایدار و باطل نابود شدنی است. کسانی که به من خرده می‌گیرند کلام حقی ندارند. چرا که خود سخن حق بر روی شنونده تاثیر می‌گذارد و بدین دلیل جریاناتی که به من حمله کردند باطل هستند خود باطل بودن نابودی می‌آورد و قطعا حرف آنان به کرسی نمی‌نشیند و این نشان از قدرتمند بودن من نیست.

من در زندگی به 4 اصل به عنوان اصول استراتژیک معتقدم. اصل اول تقوا و رعایت اصول اخلاقی بر مبنای دین است. اصل دوم عدم تبعیت از منافق و کافر است. سومین اصلی که من بدان معتقدم این است که اطاعت از نفاق را قبول ندارم و همچنین معتقد به تکلیف‌مداری و تبعیت از خدا هستم. و اصل چهارمی که به آن معتقدم توکل به خداست. کمی توکل باعث شده است خدا نیز از من در برابر دشمن دفاع کند.

همین توکل است که باعث شده حرکات قبیحی علیه من به وجود بیاید و قطعا همین توکل به خدا من را نجات خواهد داد.

* عده‌ای خاص می‌خواهند جلوی کار سالم دولت را بگیرند

این افراد و جریاناتی که به من حمله کردند هر دولت جدیدی که می‌آید نیز به آن حمله می‌کنند. در حال حاضر نیز که دولت یازدهم سر کار آمده است ما طبق فرمایشات رهبری موظف هستیم که با این دولت همکاری کنیم و کمک حال دولت باشیم اما عده‌ای خاص نمی‌خواهند دولت یازدهم آرامش داشته باشد و در حقیقت می‌خواهند جلوی کار سالم دولت را بگیرند.

این جریانات می‌خواهند روند علمی کشور را که رو به پیشرفت است دچار خلل کنند و با این جوی که به راه انداخته‌اند می‌خواهند دانشگاه‌ها را در آستانه سال تحصیلی جدید دچار تنش کنند.

* عده‌ای به شما به خاطر بازنشسته کردن اجباری اساتید انتقاد می‌کنند آیا روند بازنشستگی اساتید دانشگاه علامه قانونی بوده است یا خیر؟

شریعتی: امسال ما هیچ استادی را بازنشسته نکردیم و تنها با درخواست یک استاد که خودش درخواست بازنشستگی داشت موافقت کردیم.

* به دلیل حفظ عفت عمومی نمی‌توانم خیلی از مطالب را بگویم

من به خاطر مسائل شخصی و حفظ عفت عمومی نمی‌توانم خیلی مطالب را بیان کنم. در مورد بازنشستگی اساتید سال قبل باید بگویم بعضی از این اساتید طبق نظر هیئت انتظامی اساتید حکم اخراج داشتند اما دانشگاه به خاطر مسائل خانوادگی آنان، آن اساتید را بازنشسته کرد و این درست نیست که عده‌ای بازنشستگی این افراد را اجباری بیان می‌کنند.

یکسری اساتید ما خود درخواست بازنشستگی دادند و من نیز در ابتدا مخالف بودم اما با اصرار آنان موافقت کردم.

یک سری از اساتید ما نیز اصلا رکود علمی داشتند بعضی از این اساتید در 34 سال خدمت در مجلات علمی داخلی حتی یک مقاله چاپ نکردند. همچنین بعضی از این اساتید به خاطر بیماری بازنشسته شدند.

اگر ما بخواهیم جامعه علمی کشور را نو کنیم باید اجازه دهیم جوانان ما نیز زمینه فعالیت داشته باشند که این باعث می‌شود امر بازنشستگی طبیعی باشد.

حال عده‌ای که دلیل می‌آورند این اساتید به زور بازنشسته شدند برای ما دردآور است. اگر در محکمه‌ای اقامه دعوی شود قطعا من با دلایل محکم علت بازنشستگی آنان را عنوان می‌کنم. برای مثال استادی که شاخص ارزیابی آن از 20 نمره 8 است، ما چگونه می‌توانیم این استاد را در دانشگاه نگه داریم.

* عده‌ای معتقدند شما در چند روز اخیر و بدون سابقه قبلی 100 عضو هیئت علمی استخدام کردید؟

شریعتی: ما نه تنها 100 بلکه بیش از 100 عضو هیئت علمی را جذب کردیم، زمانی که من مسئولیت دانشگاه را بر عهده گرفتم بعضی از گروه‌ها تنها 2 استاد هیئت علمی داشتند حال با این وضعیت این گروه‌ها چگونه می‌توانستند دانشجویان را اداره کنند.

ضریب ما از نظر علمی باید یک به 18 باشد یعنی در برابر 18 دانشجو یک استاد وجود داشته باشد و ما نیز تلاش کردیم این ضریب را احیا کنیم لذا دانشگاه از سال 85 برنامه‌ریزی جامعی انجام داد تا ظرفیت گروه‌ها را احیا کند البته بعضی گروه‌ها از جذب استاد ناراحت بودند ولی ما از قانون موجود استفاده کردیم و اساتیدی که از بعد علمی و اخلاقی قوی بودند را جذب کردیم.

ما یک سری گروه‌های جدید را نیز به عنوان میان‌رشته‌ای ایجاد کردیم، در سال 84 دانشگاه علامه در رشته دکتری تنها 17 رشته داشت اما در حال حاضر به 80 رشته رسیده است.

ما چندین دانشکده جدید تاسیس کردیم از جمله زبان‌های خارجی، الهیات، ریاضی و رایانه، امور مالی و علوم مالی، ارتباطات و ورزش که هر کدام از این دانشکده‌ها سه گروه دارند و هر گروه حداقل 5 عضو دارد. به همین خاطر ما مجبوریم دست به جذب استاد بزنیم که اولویت را بر دانشجویان خود علامه گذاشتیم.

بر اساس قانون جذب هیئت علمی که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، برای اساتیدی که به دنبال جذب آنان هستیم پرونده تشکیل می‌دهیم که بعضی در صلاحیت علمی و صلاحیت اخلاقی مشکل داشتند و برخی نیز که صلاحیت آنان احراز شد برای بررسی 6 ماه تا یک سال طول می‌کشد. حال پس از آنکه هیئت جذب اظهار نظر می‌کند ما باید لیست اساتیدی که به دنبال جذب آنان هستیم را به وزارت علوم اعلام کنیم و وزارت علوم باید برای آنان ردیف استخدامی در نظر بگیرد. ما نیز طبق همین روال پرونده‌ها را به وزیر معرفی کردیم و وزیر ردیف استخدامی برای آنان تعریف کرد.

لازم است بگویم احکام این اساتید یکساله است که پس از یک سال صلاحیت‌های علمی و اخلاقی آنان مجددا بررسی می‌شود و اگر قبول شدند حکم آنان تجدید می‌شود. با این حال دانشگاه علامه هنوز نیز نیاز به جذب عضو هیئت علمی دارد.

دانشگاه علامه باید 5 پژوهشکده ایجاد کند که تمامی این پژوهشکده‌ها نیرو می‌خواهند همچنین ما در شهر قم نیز نیازمند پژوهشکده هستیم در حقیقت این کارها وظیفه ماست که اگر انجام ندهیم به کشور خیانت کردیم.

* وضعیت علمی دانشگاه علامه از زمان مسئولیت شما چه مقدار رشد داشته است؟

شریعتی: در سال 84 دانشگاه 2 تا 3 مجله علمی داشت در اثر فعالیت‌هایی که در این 8 سال داشتیم 30 مجله علمی-پژوهشی و 6 مجله علمی- ترویجی به وجود آمد.

با تلاش‌هایی که ما داشتیم توانستیم قطب‌های علمی در دانشگاه تشکیل دهیم. قبل از آن فقط قطب اقتصادی بودیم اما الان 7 قطب علمی به وجود آمده که نیاز به نیرو دارد.

ما جذب اساتید را منکر نمی‌شویم اما باید بگویم که طبق نیاز دانشگاه بوده و از طریق وزیر علوم اعلام شده است و هیچ تخلفی صورت نگرفته است. اگر عده‌ای این اقدام مرا کودتا می‌دانند من معتقدم کودتا در جهل، انحراف و خرافات انجام دادند.

مقام معظم رهبری می‌فرمایند: در توسعه کمی و کیفی دانشگاه‌ها با جدیت تلاش کنید و مرزهای علمی را درنوردید که به رتبه 4 علمی جهان برسیم. این هدف با جذب اساتید امکان پذیر است که هر چه جوان‌تر باشند بهتر است.

البته اساتید جوان که به عنوان استادیار معرفی می‌شوند زیر نظر استاد تمام فعالیت می‌کند که در غیر این صورت رشد علمی اتفاق نمی‌افتد. دانشگاه علامه با این روند رشد علمی قابل قبولی داشته است. البته آرامشی که در دانشگاه بوده به رشد علمی کمک بسزایی کرده است که عده‌ای با این آرامش مخالف هستند.

* دانشگاه علامه به عنوان نماد دانشگاه‌های علوم انسانی چه اقدامی برای تحول علوم انسانی انجام داده است؟

شریعتی: ما در حوزه تهیه نقشه علمی جامع کشور نقش کلیدی در علوم انسانی ایفا کردیم. ما بازنگری حوزه‌های مدیریت، اقتصاد، حقوق، سیاست، جامعه شناسی وارتباطات به دانشگاه علامه محول شده که در این رابطه ده‌ها مجله، سند و اصول علمی تهیه شده که به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است.

در بحث بازنگری علوم انسانی دانشگاه علامه حضوری ثابت در شورای بازنگری داشته است. حدود 40 عضو هیئت علمی دانشگاه علامه در بازنگری سرفصل‌های علوم انسانی فعالیت می‌کنند که نتایج آن به شورای تحول علوم انسانی فرستاده می‌شود.

* عده‌ای معتقدند دانشگاه علامه با بوجود آوردن پردیس دانشگاه‌ها به جذب دانشجویان پولی اقدام کرده است.

شریعتی: در برنامه پنجم مصوب شده است که دانشگاه‌ها از ظرفیت اضافه‌شان در مقطع ارشد و دکتری پردیس دانشگاه و با اخذ پول ایجاد کند و ما نیز همین قانون را عمل کردیم. امسال نیز همین روند را انجام دادیم.

این کار خود برای جلوگیری از رفتن نخبگان ما به کشورهای ارمنستان و تاجیکستان بود که علاوه بر این باعث می‌شد اطلاعات علمی کشور ما به دست دیگر کشورها نرسد.

«اتهاماتی که به دانشگاه علامه می‌زنند آب به آسیاب دشمن است چرا که شاخص رفتاری دانشگاه علامه قوانین دولت،‌ وزارت علوم، مجلس شورای اسلامی و فرمایشات رهبری است».

بنده به شهادت اسناد بالادستی می‌توانم بگویم دانشگاه علامه نسبت به سال 84 و قبل از آن رشد علمی فوق‌العاده‌ای داشته است که این باعث شده دانشجویان در حوزه علوم انسانی تمام تلاش خود را بکنند تا به دانشگاه علامه بیایند.

اگر این اقدامات جرم است بنده مجرم هستم اگر به دلیل که جلوی بداخلاقی‌ها را گرفتم مجرم هستم من می‌پذیرم. من این کارها را خدمت به جامعه و انقلاب و تثبیت حاکمیت می‌دانم. با توسعه علمی است که استقلال کشور حفظ می‌شود و من تلاش می‌کنم جایگاه علمی جمهوری اسلامی را ارتقا بخشم.

برای زیباسازی دانشگاه علامه من صد درخت در دانشگاه کاشتم، حال انتقاد می‌کنند که چرا شمشادهای دانشگاه را کوتاه کردید. من 500 اصله درخت زیتون کاشتم حالا آیا این انتقادها انصاف است؟ این سخنان توهین به دانشجو است. من کمتر مصاحبه می‌کنم چرا که نمی‌خواهم در این فضای آرام علمی تنش ایجاد کنم.

من معتقدم دولت جدید نیاز به آرامش دارد و ما موظفیم به دولت جدید کمک کنیم اما انگار عده‌ای نمی‌خواهند دولت یازدهم اقدامات خوبی انجام دهد. عده‌ای می‌خواهند با ایجاد تنش برای دولت مشکل ایجاد کنند اما من معتقدم طبق فرمایشات رهبری باید برای سربلندی دولت خدمت کنم.

منبع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا