اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 4753 مورخ:[1392-05-29 08:36:01]
              عربستان از آینده خود واهمه دارد/ برگزاری انتخابات دموکراتیک در کشورهای عربی موجب سقوط پادشاهی سعودی می شود

عربستان از آینده خود واهمه دارد/ برگزاری انتخابات دموکراتیک در کشورهای عربی موجب سقوط پادشاهی سعودی می شود

یک اندیشکده آمریکایی بااشاره به موضع عربستان در قبال مصر نوشت: آل‌ سعود بشدت نگران آینده خود است.

به گزارش نجبا و به نقل ازشبکه اطلاع رسانی دانا، اندیشکده بروکینگز در تحلیلی بااشاره به موضع عربستان در قبال مصر نوشت: آل‌ سعود بشدت نگران آینده خود است ،ریاض با رویکرد واشنگتن در حمایت از سرنگونی مبارک و محکوم کردن خشونت‌های ژنرال السیسی مخالف است اما این مخالفت را علنی و مستقیم ابراز نمی‌کند.

این اندیشکده درباره حوادث اخیر مصر نوشت: در اظهار نظری  بی سابقه، ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی از آمریکا را به دلیل نادانی درباره بحران  مصر انتقاد کرد. وی بدون ذکر نام آمریکا، بطور ضمنی "دخالت" واشنگتن در سیاست کشورهای عربی طی دو سال گذشته را محکوم کرد.
 
پادشاه عربستان در بیانیه ای از مسلمانان خواست که از ارتش مصر در مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی حمایت کنند. عبدالله  قدرتهای خارجی را به نادیده گرفتن اعراب، اسلام، و مصر متهم کرد و دخالت بی معنا در سیاست  پرجمعیت ترین کشور جهان عرب را محکوم کرد. وی با اشاره به تصمیم دو سال پیش  اوباما و فشار برای سقوط حسنی مبارک، معتقد است واشنگتن با آتش بازی کرده و در حال حاضر سوخته است. ملک عبدالله همچنین در این پیام از ملت‌های عرب خواست که برای مقابله با "بی‌ثبات شدن مصر" متحد شوند. پادشاه عربستان با این موضع‌گیری، آشکارا از دولت نظامیان در مصر و اقدامات آنها در سرکوب اخوان‌المسلمین حمایت کرد.
 
بنابر این گزارش، سعودی ها در سال 2011 از قطع حمایت اوباما از حسنی مبارک به عنوان متحد نزدیک عربستان سعودی شوکه شده بودند. آنها همچنین نسبت به آینده خود نگران شده بودند. از آن زمان به بعد پادشاهی عربستان همواره مخالف بیداری کشورهای جهان عرب به خصوص در بحرین، یمن و اردن بوده است. سعودی ها حامیان اولیه کودتای فعلی در قاهره بودند و کشورهای متحد آنها در خلیج فارس یعنی کویت و امارات متحده عربی وعده 12 میلیارد دلار کمک به دولت نظامی مصر دادند که برای برکناری اخوان المسلمین بسیج شده بود. امارات متحده عربی اخیرا با صدور بیانیه ای حمایت کامل خود از اظهارات ملک عبدالله را اعلام کرده است.
 
هر دو کشور امارات متحده عربی و پادشاهی عربستان، اخوان المسلمین مصر را به عنوان یک تهدید می پندارند. از همه مهمتر، ترس ملک عبدالله از این است که اگر انتخابات دموکراتیک در جهان عرب برگزار شود، دیر یا زود عربستان سعودی نیز وادار به برگزاری انتخابات خواهد شد و حکومت پادشاهی از بین خواهد رفت.
 
این اندیشکده در ادامه این مطلب نوشت: عربستان همچنین از همسایه ثروتمند خود یعنی قطر نیز خشمگین است، زیرا قطر یک سال قبل از کودتا وعده کمک 8 میلیارد دلاری به اخوان را داده بود و اکنون از ارتش مصر درخواست آزادی مرسی از بازداشت را کرده است. پادشاه عربستان باز هم، بدون نام بردن از قطر به طور خاص، از کسانی که "سهوا" سیاست اشتباه در قبال مصر اتخاذ کرده اند، خواستار تغییر مواضعشان شد.
 
عربستان سعودی به دنبال تضعیف روابط خود با واشنگتن نیست و به همین دلیل انتقادات خود را  بطورغیر مستقیم اعلام می کند. ریاض هنوز هم می خواهد  با واشنگتن در مورد ایران، القاعده، مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطین، و مسائل دیگر همکاری داشته باشد. عربستان سعودی  اتحادی ارزشمند را برای خود به وجود آورده که قدمت آن به سال 1945 باز می گردد. اما اتحاد همواره بر پایه  تهدید مشترک و نه ارزش های مشترک است.  این تهدید خواه اتحاد جماهیر شوروی، صدام حسین، شیعیان ایران یا القاعده باشد امریکا و عربستان سعودی شرکای همدیگر بوده اند. اما  بیداری عرب یک تهدید جدید برای عربستان به عنوان آخرین سلطنت مطلقه در جهان است و که آمریکا همواره درک درستی نسبت به این قضیه نداشته است.
 
در انتهای این مقاله تحلیلی آمده است: بیداری اعراب همواره آمریکا را بین دو مسئله ارزشها و منافع خود قرار داده است. دموکراسی تنها راه موفقیت و تنها راه پایدار برای ثبات واقعی است. اما متحدان آمریکا خواهان حکومت خودکامگان هستند. اوباما همواره با تصمیم گیری های دشوار در این زمینه ها مواجه بوده است.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا