اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 4508 مورخ:[1392-05-16 13:02:01]
آیا رئیس بانک مرکزی آخرین انتصاب در دولت یازدهم است؟

آیا رئیس بانک مرکزی آخرین انتصاب در دولت یازدهم است؟

براساس قانون،‌ رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد رییس جمهور و بعد از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با حکم رییس جمهور منصوب می شود.

به گزارش نجبا و به نقل از  شبکه اطلاع رسانی دانا، بانک مرکزی به نهادی اطلاق می شود که مسئولیت کنترل سیستم پولی کشور را برعهده دارد. بانک مرکزی یک بانک تجاری نیست و نرخ بهره، میزان پول درگردش،‌ تورم و حتی بیکاری و توزیع درآمد رامی تواند در اهداف فعالیت خود قرار دهد.

در کشور ما این بانک به عنوان بازوی پولی دولت عمل می کند اما در برخی از کشورهای این بانک مستقل از دولت و سیاست های دوره ای دولتها به اهداف کلان خود می پردازد ودرجه استقلال بانک های مرکزی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

بانک مرکزی ایران در تاریخ 18 مرداد ماه 1339 با سرمایه 3/6 میلیارد ریال و 388 نفر پرسنل تاسیس گردید و طبق ماده ده قانون پولی و بانکی کشور، مسئول تنظیم واجرای سیاست اعتباری و پولی بر اساس سیاست کلی اقتصادی کشور می باشد.

حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رایج کشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور، تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری کشور، نظارت بر بانک‌ ها و موسسات مالی و اعتباری برخی از وظایف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

رسالت اصلی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر آن است که با اجرای سیاست های پولی و اعتباری، شرایط مساعد برای پیشرفت اقتصادی کشور را فراهم سازد و در اجرای برنامه‌ های مختلف اعم از برنامه‌های تثبیت و توسعه اقتصادی پشتیبان دولت باشد.گاه

ابراهیم کاشانی، علی اصغر پورهمایون، مهدی سمیعی، خداداد فرمانفرماییان، عبدالعلی جهانشاهی، محمد یگانه، حسنعلی مهران، یوسف خوش کیش، محمدعلی مولوی، علی رضا نوبری، سید محمدحسین عادلی، سید محسن نوربخش، محمدجواد وهاجی، ابراهیم شیبانی، طهماسب شیبانی ومحمود بهمنی کسانی هستند که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 تاکنون ریاست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشته اند.

بر اساس قانون،‌ رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد رییس جمهور و بعد از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با حکم رییس جمهور منصوب می شود.

اعضای مجمع عمومی بانک مرکزی از رییس جمهور که ریاست این مجمع را هم بر عهده دارد، وزیر امور اقتصادی و دارایی،‌ معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و دو نفر از وزیران به انتخاب هیات وزیران تشکیل می شود و تا زمانی که این مجمع با اعضای جدید تشکیل نشود، رییس کل فعلی به کارش ادامه می دهد.

باتوجه به این قانون؛ به نظر می رسد تا زمان تشکیل جلسه مجلس شورای اسلامی برای دادن رای اعتماد به وزیران پیشنهادی و تشکیل کابینه دولت یازدهم و سپس تشکیل اعضای مجمع عمومی بانک مرکزی،‌ فعلا نباید منتظر اعلام رییس بانک مرکزی جدید ماند.

البته در تبصره 2 ماده 88 قانون برنامه پنجم توسعه نیز شروطی برای تعیین رییس کل بانک مرکزی تعیین شده و آمده است: رییس کل بانک مرکزی باید از میان متخصصان مجرب پولی، بانکی و اقتصادی با حداقل ده سال تجربه کاری و تحصیلات حداقل کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط و دارای حسن شهرت انتخاب شود.

البته در دوره های قبلی مجلس شورای اسلامی طرحی پیشنهاد شد که بر اساس آن رییس کل بانک مرکزی هم باید از نمایندگان مردم رای اعتماد بگیرد و مانند دیگر وزیران از سوی رییس جمهور به مجلس پییشنهاد شود تا رییس کل بانک مرکزی نیز ملزم به پاسخگویی به نمایندگان مردم باشد، طرحی که به دست فراموشی سپرده شده است.

حال با توجه به این شرایط باید منتظر ماند و دید رییس جمهور کلید ساختمان لاجوردی میرداماد را به چه کسی می سپارد؟ و آیا رییس کل بانک مرکزیِ دولتِ"تدبیر وامید" می تواند اقتصاد پولی ایران را که در گردنه های صعب العبور تورمی محصور شده، نجات دهد؟


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا