اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 4475 مورخ:[1392-05-14 11:22:01]
    بازگشت جهانگیری از اصلاحات به دامان اعتدال
درباره معاون اول دولت تدبیر و امید

بازگشت جهانگیری از اصلاحات به دامان اعتدالجهانگیری وزیر صنایع دولت خاتمی است که بارها و در ادوار متعدد، به عنوان یکی از گرینه های ممکن برای سرلیستی مجلس، شورای شهر و حتی ریاست جمهوری از سوی اصلاح طلبان و جریانات نزدیک به هاشمی رفسنجانی معرفی شده است.

به گزارش نجبا و به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا، وی تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، یکی از گزینه های محتمل جریان اصلاح طلبی برای ریاست جمهوری بود. اما بعدها وی اعلام کرد که کاندیدای انتخابات نخواهد بود. البته شرایط هم برای رای آوری وی در چنین عرصه مهمی، مهیا نبود و بر همین اساس، وی ترجیح داد تا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره یادهم نشود.

اسحاق جهانگیری کوهشاهی متولد 1336 است در استان هرمزگان به دنیا آمد و تحصیلات خود را تا پایان دوره متوسطه و پیش دانشگاهی در سیرجان گذرانده و سپس به کرمان رفت؛ مدرک کارشناسی فیزیک را از دانشگاه کرمان گرفته و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد توانست در رشته مهندسی صنایع به دانشگاه صنعتی شریف برود.

اسحاق جهانگیری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 به عنوان مسئول جهاد سازندگی شهرستان جیرفت مشغول به کار شد .

در سال 1363 در جهاد کشاورزی فعالیت کرد .در دومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی توانست به نمایندگی از مردم جیرفت وارد مجلس شود. این نمایندگی در دوره سوم مجلس هم تداوم یافت.

اسحاق جهانگیری با عنوان چهره حزبی نیز شناخته می‌شود، وی از موسسان حزب کارگزان سازندگی است و هم اکنون در شورای مرکزی این حزب حضور دارد. کارگزاران در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، از قدرت و مکنت خاصی برخوردار بوده و بسیاری از مناصب مهم اجرایی، عمرانی و اقتصادی را در دست داشتند. شهرداری تهران نیز در دستان دبیر کل این حزب، یعنی غلامحسین کرباسچی بود.

جهانگیری در حال حاضر عضو هیئت علمی بنیاد باران نزدیک به سیدمحمد خاتمی است. بر همین اساس در ادوار متعدد انتخابات ریاست جمهوریف مجلس و حتی شورای شهر به عنوان یکی از گزینه های بالقوه اصلاحات مطرح شده است. اما وی هیچ گاه به صورت جدی در این عرصه ها حضور نیافته است.

در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی بود که دوره جدیدی برای جهانگیری آغاز شد. وی در این دوره استاندار اصفهان شد، بعد از آن نیز در دوره دولت اصلاحات ، دولت سید محمد خاتمی ، ابتدا به عنوان وزیر معادن و فلزات به مجلس پنجم معرفی  و پس از ادغام وزراخانه‌ها نیز مسئولیت وزارت صنایع و معادن را عهده دار شد.

اما بعد از پایان این دوره، جهانگیری در معرض رسانه ها، به عنوان چهره ای سیاسی و بالقوه برای تحولات آتی جریان اصلاح طلبی طرح بود. حال او جریان اصلاح طلبی بار دیگر به سمت جریان کارگزاران و طیف نزدیک به هاشمی و روحانی بر می گردد تا شاید بتواند دوران جدید و موثری را در قامت معاون اولی دولت جدید آغاز کند.

به نظر می رسد جهانگیری چندان موافق پرداخت نقدی یارانه ها به شکلی که در دوره احمدی نژاد اجرا می شد، نیست. هر چند که با کلیت ماجرا موافق است.

وی چندی پیش گفته بود: در صورتی که دولت بخواهد به تمام خانوارهایی که سال گذشته یارانه نقدی دریافت کرده‌اند، امسال هم پرداخت نقدی داشته باشد، مسلما با کسری قابل ملاحظه‌ای روبرو می‌شود. در صورتی که دولت بخواهد با استقراض از بانک، کسری منابع خود برای اجرای قانون را جبران کند، دولت بعدی با مشکلات جدی‌ای روبرو خواهد شد. ضمن آنکه با ایجاد یک انتظار از سوی دولت در جامعه برای دریافت یارانه نقدی، حذف پرداخت این یارانه‌ها برای دولت بعدی بسیار سخت و غیر ممکن خواهد بود.

وی در همان دوره ضمن اشاره به اینکه طبق درآمد پیش بینی شده برای فاز دوم هدفمندی، دولت باید چیزی در حدود ۱۰ میلیون نفر را از دریافت یارانه نقدی حذف کند، عنوان کرد: دولت باید در این خصوص پاسخ مشخصی داشته باشد که این افراد بر چه مبنایی حذف خواهند شد.

حال باید دید تدبیر جهانگیری و یاران همراهش در کابینه تدبیر و امید برای آینده و مخصوصا موضوع هدفمندی یارانه ها چه خواهد بود. برنامه ای که از اهمیت بالایی برای جامعه برخوردار است و انتظارات برای اجرای برنامه ای جدید در این حوزه هم افزایش یافته است.

وی در بیان مهم ترین نقطه ضعف احمدی نژاد معتقد است: من فکر می کنم مهم ترین ضعف دولت اول احمدی نژاد این بود که برنامه مدون و مشخصی را که با پشتوانه مجالس ششم و هفتم تصویب شد با پیش فرض ناصحیحی مبنی بر اینکه برنامه مذکور حاصل تفکر غرب گرایانه است، کنار گذاشت.این در حالی بود که هیچ برنامه جایگزینی هم برای آن پیش بینی نشده بود. اینکه اقتصاد کشور در حال حاضر به چه سمتی می رود و چه هدفی را نشانه گرفته، نامشخص است؛ زمانی که اقتصاد نداند به کجا قرار است برود، همانند کشتی ای می ماند که ناخدای آن نمی داند مقصدش کجاست و در میان توفان ها و بادها این کشتی به صورت سرگردان به هر طرفی می رود لذا ممکن است از مقصد اصلی فرسنگ ها دور شود.

جهانگیری درباره خاتمی و اصلاحات نیز نظر خاصی دارد. وی در مصاحبه ای گفته است: خاتمی یک روحانی روشنفکر است که به خوبی اسلام و سیاست را شناخته است. آنچه او مطرح می کند، تعریف دقیقی از اصلاحات است لذا چندی قبل با تشکیل گروهی سعی کردند از همین منظر که اصلاحات - نه تنها- با دین تضادی ندارد، اصلاحاتی تعریف کنند در چارچوب دینداری و در چارچوب جمهوری اسلامی.

وی هر چند تا مدت ها قبل از انتخابات ریاست جمهوری، یکی از گزینه های کاندیداتوری بود. اما بعدها با شرکت هاشمی رفسنجانی، رییس ستاد وی شد. بعد از ردصلاحیت آقای هاشمی، از او خبری نبود تا اینکه پس از پیروزی دکتر حسن روحانی، در کنار او دیده شد و اکنون نامش به عنوان معاون اول روحانی مطرح شده و به قطعیت رسیده است.

او جزو اولین نفراتی بود که حسن روحانی او را به یک صبحانه دعوت کرد و در جریان آن به جهانگیری خبر داد تصمیم به کاندیداتوری گرفته است.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا