اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 4407 مورخ:[1392-05-09 12:57:01]
«لارو درمانی» بهترین روش درمان زخم‌های دیابتی است
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل:

«لارو درمانی» بهترین روش درمان زخم‌های دیابتی است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: لارو درمانی بهترین روش برای کم‌کردن عوارض زخم و هرینه ناشی از درمان عفونت‌های دیابتی است.

به گزارش نجبا و به نقل از فارس،سید علی سفیدگر بعد از ظهر امروز در کارگروه جلوگیری از بیمارهای دیابتی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: با توجه به افزایش رو به رشد بیماری دیابت در جهان و زخم‌های ناشی از دیابت همچنین زخم بستر نیاز شدید به لارو درمانی‌تراشی احساس می‌شود.

وی افزود: در زخم دیابت و زخم بستر سلول‌های مرده و فاسد شده روی زخم را می‌پوشاند و سبب ماندگاری و عفونت می‌شود.

 سفیدگر با اشاره به اینکه لارو درمانی بهترین روش برای کم‌کردن عوارض زخم‌ها و هزینه ناشی از درمان عفونت‌های دیابتی است، تصریح کرد: در این روش نوعی مگس گوشت خوار استریل که توسط  پزشک جراح لارو یا مگس در ناحیه زخم مستقر می‌شود و شروع به خوردن و بلعیدن ضایعات زخم می‌کند که ترشحات ناشی از این حشرات و حتی مواد دفع آن نیز برای درمان زخم است.

 وی با اشاره به مزایای لارو درمانی از قبیل خوردن ضایعات زخم، باقی گذاشتن و سالم نگه داشتن بافت‌های زنده و سالم زیر خم و عدم استفاده از تیغ جراحی افزود: در روش جراحی بافت‌ها و نسوج سالم زیر و اطراف زخم برداشته می‌شود.

 سفیدگر به استفاده از این نوع درمان توسط سرخ‌پوستان مایایی اشاره و تصریح کرد: سرخ‌پوستان مایایی و برخی قبایل اسپانیایی نیز از کرم‌ها برای درمان زخم‌ها استفاده می‌کردند به اینگونه که سرخ پوستان مایایی از خون آفتاب خورده گاو، پوششی روی زخم درست می‌کردند و بعد از چند روز که لارو ظاهر می‌شد باعث خورده شدن و بلعیده‌شدن ضایعات زخم و در نتیجه بهبودی زخم‌ها می‌شد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با تاکید بر کم هزینه‌بودن روش لارو درمانی افزود: میانگین قیمت‌های جهانی بسته‌های 100تا 200 تایی لارو 125 دلار و بسته‌های 200 تا400 تایی آن 175 دلار است.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا