اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 41264 مورخ:[1400-06-24 16:26:01]
قیمت مصوب تخم مرغ ۱۴ هزار تومان نرخ تمام شده ۱۹ هزار تومان!

قیمت مصوب تخم مرغ ۱۴ هزار تومان نرخ تمام شده ۱۹ هزار تومان!

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: در حالی که قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۱۹ هزار تومان است، قیمت مصوب کماکان ۱۴ هزار تومان مانده و دولت در اعلام نرخ جدید تعلل می کند.

به گزارش مازند اصناف؛ در حالی که قیمت مصوب تخم مرغ به  ۸ ماه قبل برمیگردد و تغییری نکرده است و به نوعی تولید کنندگان را بلاتکلیف گذاشته است فعالان این بخش معتقدند این عدم اصلاح و اعلام نرخ جدید تبعاتی در پی داشته و موجب به ریختگی بازار این محصول شده است.

 محمد مرادی زیارانی مدیرعامل جدید اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در گفتگو با خبرگزاری «بازار» گفت: همچنان پیگیر این موضوع هستیم که بعد از گذشت شش ماه از سال قیمت مصوب تخم مرغ خوراکی اعلام شود اما اتفاق نیفتاده و بازار را دچار نابسامانی کرده است.

در حالی که قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ امروز ۱۹ هزار تومان است قیمت مصوب این محصول کماکان ۱۴ هزار تومان باقی مانده است

قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ امروز ۱۹ هزار تومان است
مرادی افزود:  بر اساس آخرین قیمت مصوب شده در تاریخ ۱۰ دی سال ۱۳۹۹ قیمت هر کیلو تخم مرغ و مرغدار ۱۴ هزار تومان مصوب و اعلام شد و هرچند همان زمان نیز با اعتراض تولید کنندگان مواجه شد اما تا به امروز این نرخ بدون تغییر مانده است.

وی خاطر نشان کرد: همان طور که می دانید در زمان تصویب  قیمت ۱۴ هزار تومانی نیز هزینه ها بالا رفته بود به طوری که به عنوان مثال حقوق و دستمزد ۳۵ درصد افزایش یافته بود و همچنین افزایش ۲۰۰ درصدی هزینه‌های حمل و نقل را نیز داشتیم. با این وجود قیمت به نرخ ۱۴ هزار تومان مصوب شد و تا به امروز نیز در خصوص مصوب شدن قیمت جدید چه اتفاقی نیفتاده است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در خصوص قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم‌ مرغ گفت: در حال حاضر با توجه به هزینه‌های تولید قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم‌ مرغ ۱۹ هزار تومان است.

صادرات تخم مرغ ایران محدود است چرا که همواره به صادرات تخم مرغ به عنوان اهرمی برای تنظیم بازار نگاه می شود

ماهانه ۸۷ هزار تن تخم مرغ تولید می شود| همواره به صادرات تخم مرغ به عنوان اهرمی برای تنظیم بازار نگاه می شود
مرادی با اشاره به اینکه به ما وعده داده شده بود که بعد از انتخابات ریاست جمهوری قیمت مصوب تخم مرغ اصلاح خواهد شد، افزود: متاسفانه تا به امروز چنین اتفاقی نیفتاده است و لذا در حال حاضر بزرگترین مشکل ت این حوزه بحث بلاتکلیف گذاشتن تولیدکنندگان است که این بلاتکلیفی باعث شده در یک برهه زمانی تولیدکننده مرتباً زیان کند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر مصرف کننده نهایی نیز متضرر خواهد شد چرا که به دلیل عدم اعلام قیمت رسمی تخم مرغ در برخی از استان‌ ها شاهد برخوردهای سلبی و قهری هستیم به همین دلیل نظم بازار به نوعی به هم می‌ریزد.

مرادی در خصوص میزان تولید تخم مرغ نیز اظهار داشت: ماهانه ۸۷ هزار تن تولید داریم و تا دو ماه پیش نیز صادرات داشته ایم.

وی ادامه داد: البته باید توجه داشته باشید که در واقع صادرات تخم‌ مرغ به این نحو است که در یک محدوده جغرافیایی محدود انجام می‌ شود و مختص ایران نیست و تمام کشورها به این صورت صادرات انجام می‌دهند با این وجود در کشور ما به صادرات تخم‌ مرغ همیشه به عنوان اهرم تنظیم بازار نگاه می شود.

مرادی در خصوص پیش بینی وضعیت تولید و بازار تخم‌ مرغ نیز گفت: وضعیت تولید در حال حاضر مطلوب است و کم و کسری نداریم. در حقیقت جوجه ریزی ها به اندازه کافی انجام می‌شود و تولید محصول نهایی نیز به اندازه کافی وجود دارد. با این وجود تنها مسئله‌ای که گریبان تولیدکنندگان را گرفته است همان عدم اعلام قیمت مصوب جدید تخم مرغ است.

امیدوار به عملی شدن اولین شعار وزیر جهاد کشاورزی یعنی به کار گیری توان تشکل ها هستیم
این فعال صنعت طیور در خصوص وعده های داده شده توسط وزیر جهاد جدید جهاد کشاورزی نیز گفت: به هر حال باید بپذیریم که وزیر جدید میراث دار مسائلی و مشکلاتی است که از دولت قبل به وی رسیده است و نباید انتظار داشته باشیم که به یکباره و در کوتاه مدت مشکلات را حل کند.

وی تصریح کرد: با این وجود یکی از اتفاقات میمونی که در دوره وزیر جدید در حال رخ دادن است بحث به کارگیری و همفکری با تشکل ها است و در واقع اولی شعار وی به کار گیری توان تشکل ها بود که خوشبختانه در عمل نیز شاهد تحقق این شعار هستیم بنابراین می‌توان گفت که می‌توان به آینده امیدوار بود.

۲۴ شهریور ۱۴۰۰


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا