اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 41235 مورخ:[1400-06-17 14:11:01]
 قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ زنده ۱۹ هزار و ۹۵۰ تومان است
از کاغذ بازی بازارگاه تا رسیدن نهاده به مرغداران؛

قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ زنده ۱۹ هزار و ۹۵۰ تومان است

فعالان صنعت طیور از پروسه طولانی تامین نهاده از بازارگاه گلایه دارند و معتقدند با افزایش قیمت الزامات تولید از جوجه یکروزه گرفته تا نهاده ها، الان قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ زنده ۱۹۹۵۰ تومان است.

به گزارش مازند اصناف؛ در حالی که قیمت مصوب مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است این محصول تا قیمت  هزار تومان هم به دست مصرف کننده نهایی می رسد. این در حالی است که نه مصرف کننده از این وضعیت راضی است و نه مرغدار از قیمت مرغ زنده رضایت دارد. در حالی که قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ زنده ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان است محمدعلی کمالی سروستانی فعال این صنعت به خبرگزاری بازار گفت: قیمتی که برای مرغ تعیین شده مربوط به ابتدای سال است و بعد از آن سویا، ذرت، هزینه های حمل و نقل، قیمت جوجه یکروزه و غیره گران شده است.

وی افزود: در شرایطی که جوجه یکروزه با قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومان به مرغدار برسد عملا امروز  قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده ۱۹ هزار ۹۵۰ تومان برای مرغدار تمام می شود. این در حالی است که امروز مرغداران جوجه یکروزه گوشتی را با قیمتی بالغ بر ۱۰ هزار تومان خریداری می کنند.     

این فعال صنعت طیور کشور با بیان اینکه قیمت مصوب مرغ زنده باید اصلاح شود تا مرغ در مسیر و شبکه خود توزیع شود، افزود: اگر قیمت اصلاح شود تشکل های بخش هم می توانند وارد میدان شوند و کمک کنند که مرغ کمتر دست واسطه های بیفتد. تنها در این صورت است که وضعیت بازار بهتر می شود.

ثبت سفارش در سامانه بازارگاه نوعی کاغذ بازی است و از زمان ثبت تا زمانی که نهاده به دست مرغدار برسد تا ۴۰ روز طول می کشد!

تاخیر در رسیدن نهاده دولتی به مرغدار در برابر وفور نهاده در بازار آزاد
کمالی سروستانی در وضعیت موجودی نهاده در
بازار نیز  گفت: درست است که بازارگاه  برای تامین و فروش نهاده خبر می دهد اما در واقع نوعی کاغذ بازی است و تا تبدیل به کنجاله سویا بشود و دست مرغدار برسد تا ۴۰ روز طول می کشد. در حالی که این نهاده در بازار آزاد به وفور موجود است و مرغدار به ناچار به بازار آزاد متوسل می شود و همین هم مزید بر افزایش قیمت ها می شود.

وی در خصوص تفاوت قیمت نهاده دولتی با بازار آزاد نیز تصریح کرد: قیمت ذرت در بازار آزاد بالای ۴ هزار تومان است اما نرخ دولتی آن ۲هزار و ۴۰۰ تومان است. از سوی دیگر کنجاله سویا  در بازار آزاد با قیمتی بیش از ۸ هزار تومان عرضه می شود در حالی که قانونا باید با نرخ دولتی ۳هزار و ۳۰۰ تومان به دست مرغدار برسد.

متوسط قیمت جهانی نهاده های دامی در ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰
گفتنی است بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان فائو متوسط قیمت جهانی ذرت در سال ۲۰۱۹، به ازای هر تن ۱۷۰ دلار بوده است. این در حالی است که متوسط قیمت جهانی این محصول در سال ۲۰۲۰ به ازای هر تن ۱۶۵ دلار بوده است.

از سوی دیگر است بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان فائو متوسط قیمت جهانی کنجاله سویا در سال ۲۰۱۹، به ازای هر تن ۳۴۷ دلار بوده است. در حالی که متوسط قیمت جهانی این محصول در سال ۲۰۲۰ به ازای هر تن ۳۹۴ دلار بوده است.

این آمار منتشر شده همچنین نشان می دهد در سال ۲۰۱۹ متوسط قیمت جهانی گندم ۲۰۲ دلار در هر تن بوده است و سال ۲۰۲۰ نیز متوسط قیمت جهانی این محصول نیز ۲۲۷ دلار در هر تن بوده است.

۱۷ شهریور ۱۴۰۰


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا