اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 41234 مورخ:[1400-06-17 14:10:01]
 سیاست مداخله دولت وضعیت بازار برنج را بغرنج‌تر می‌کند
رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران هشدار داد

سیاست مداخله دولت وضعیت بازار برنج را بغرنج‌تر می‌کند

تصمیم اخیر ستاد تنظیم بازار نه تنها به نفع بازار و مصرف‌کننده نیست که با این اقدام تیشه به ریشه بخش خصوصی فعال در تجارت برنج زده‌اند.

به گزارش مازند اصناف؛ عباس توکلی رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: عرضه ۱۰۰ هزار تن برنج ذخیره احتیاط کشور برای تعدیل قیمت برنج در بازاردر زمان دوره ممنوعسیت فصلی واردات برنج، نه تنها به تحقق این هدف کمک نمی‌کند بلکه تبعات منفی آن آسیب‌های بیشتری به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه نادیده گرفتن توان و ظرفیت بخش خصوصی که هر زمان دولت دست یاری به سوی آن دراز کرده، تمام قد به میدان آمده، تأسفبار است، تصریح کرد: هر زمان دولت به تأمین کنندگان برنج اعم از تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان برنج خارجی، اشاره کرده بی‌هیچ پیش شرط و قیدی وارد میدان شده و برای تأمین نیاز کشور تلاش کرده‌اند.

توکلی ادامه داد: امروز هم به‌رغم همه کم لطفی‌هایی که در سنوات گذشته در حق واردکنندگان برنج اعمال شده و با تصمیمات لحظه‌ای و سیاست‌های بی‌منطق، چندباره به ایشان آسیب رسانده و موجب شده تا بخشی از سرمایه کشور در نتیجه همین بی‌تدبیری‌ها از بین برود، همچنان واردکنندگان آماده همراهی با دولت هستند.

وی با اشاره به تصمیم اخیر ستاد تنظیم بازار مبنی بر عرضه ۱۰۰ هزار تن برنجی که به عنوان ذخیره احتیاط وارد کشور شده برای تنظیم بازار، توضیح داد: همانطور که در اهداف تعریف شده برای واردات میزان مشخصی برنج توسط شرکت بازرگانی دولتی اعلام شده، این واردات برای ذخیره احتیاط و برای حفظ امنیت غذایی کشور وارد می‌شود و سخنی از استفاده از این محصول برای تنظیم بازار به میان نیامده است.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران اظهارداشت: این در حالی است که باید توجه داشته باشیم در شرایط کنونی ۱۰۰ هزارتن برنج مصرف دو تا سه هفته کشور است و در چنین شرایطی که قیمت واردات براساس نرخ ارز تخصیصی تعیین می‌شود، شوک قیمتی موقت  و محدود، جزء تخریب بیشتر بازار چه دستاوردی به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه ممنوعیت فصلی واردات به دلیل حمایت از تولید داخلی برنج اعمال شده است؛ مطرح کرد: اما اگر مقرر شده با هدف حمایت از مصرف‌کننده و تعدیل قیمت‌ها در بازار، در زمان برداشت محصول و ممنوعیت واردات شرکت بازرگانی داخلی برنج خارجی وارد بازار کرده و متعاقبا اقدام به واردات کند، می‌توان از طرق دیگر که آثار منفی برای کشور نداشته باشد، این مشکل را حل کرد، که یکی از این اقدامات می‌تواند کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات از ۴ ماه به ۲ ماه باشد.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با تاکید براینکه در حال حاضر تفاوت قیمت برنج‌های وارداتی با برنج پرمحصول  داخلی ۴ تا ۵ هزار تومان است، تصریح‌کرد: با عرضه برنج‌های شرکت بازرگانی دولتی با قیمت ۱۸ هزارتومان، فاصله معناداری میان قیمت برنج‌های داخلی و برنج‌های وارداتی عرضه شده به وجود آمده و تقاضا برای این نوع برنج را کاهش داده و نتیجه آن تشدید رکود بازار برنج داخلی است.

وی متذکر شد: در چنین شرایطی این انتظار در بازار بوجود می‌آید که قیمت برنج‌های تولید داخل نیز کاهش پیدا کند و این یعنی عرضه برنج توسط شالیکاران زیر قیمت تمام شده و در چنین شرایطی هدف اصلی ممنوعیت فصلی واردات که حمایت از تولید داخل بوده زیرسوال می‌رود.

توکلی با اشاره به اینکه ورود شرکت بازرگانی دولتی به عرضه برنج در دوره ممنوعیت واردات ایجاد یک رقابت نابرابر و ناعادلانه با بخش خصوصی است، گفت: این اقدام جزء تخریب بازار در داخل و تحریک قیمت در بازارهای جهانی نتیجه‌ای به دنبال ندارد و توزیع این مقدار برنج با قیمت ارزان‌تر از قیمت تمام شده واردات، آسیب بزرگی به بخش خصوصی خواهد زد که برخلاف سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و اصول اولیه بازار است.

وی با بیان اینکه اشتباه ستاد تنظیم بازار تنها به عرضه ذخیره احتیاط در بازار محدود نمی‌شود، در این خصوص توضیح داد: برای جایگزین کردن آنچه به عنوان ذخیره احتیاط وارد بازار شده باید مجدد واردات انجام بگیرد و چون در زمان ممنوعیت قرار داریم، ثبت سفارش این حجم از واردات به محض پایان دوره ممنوعیت وارد بازارهای جهانی شده و با تحریک قیمت‌ها موجب افزایش آن شده و در نهایت تجار کشورمان مجبور می‌شوند، برنج را با قیمت بالاتری خریداری کنند.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با تأکید براینکه توقع این بود که با تغییر دولت و مدیران دولت جدید از برنامه‌ها، اهداف و سیاست‌های رئیس جمهور منتخب تبعیت کنند، اظهارداشت: آقای رئیسی قبل و بعد از انتخابات بر استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و همدلی و همکاری در کشور سخن گفتند و توقع این نبود که پس از تغییر دولت  اولین تصمیمات ستاد تنظیم بازار برخلاف سیاست‌های اعلامی و در مسیر تخریب بخش خصوصی باشد.

وی ادامه داد: اگر دولت و ستاد تنظیم بازار سیاست ورود شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران بهبه حوزه تنظیم بازار را تایید می‌کنند، چرا از بخش خصوصی که توان بالاتر و سرعت عمل بیشتری دارد برای این مهم استفاده نمی شود.

توکلی با بیان اینکه به مدیران ارشد تیم اقتصادی دولت توصیه می‌کنم از سیاست‌های نادرستی که دولت قبل برای تنظیم بازار اتخاذ کرده بود، دور کنند، چراکه نتیجه ناصواب آن سیاست‌های نادرست امروز کاملا مشهود است، افزود: به مسؤلان تنظیم بازار هشدار می‌دهیم که تصمیم اتخاذ شده، اشتباهی بزرگ است و اگرچه شاید برای چند روز محدود جو روانی بازار را کنترل کند، اما تبعات منفی آن در ماه‌های پایانی سال گریبان بازار را خواهد گرفت و مداخله دولت در بازار برنج شرایط را بغرنج‌تر می‌کند.

وی با اشاره به نامه‌ای که روز گذشته توسط انجمن واردکنندگان برنج ایران خطاب به وزیر جهادکشاورزی ارسال شده است، خاطرنشان کرد: در این نامه شرایط را برای ایشان تشریح و اعلام کرده‌ایم که انجمن واردکنندگان برنج ایران آمادگی دارد با استفاده از ظرفیت اعضای خود که قاطبه واردکنندگان برنج کشور را تشکیل می‌دهند، برای تأمین و توزیع برنج مورد نیاز کشور با قیمت مناسب و کیفیت مرغوب وارد میدان شود.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران در پایان با تأکید براینکه اعتقاد داریم با توجه به خشکسالی امسال و کاهش ظرفیت تولید، بازار کشور تاب ۴ ماه توقف واردات را ندارد و باید با کاهش این مدت به دو ماه از ابتدای مهرماه واردات برنج آزاد شود، گفت: امیدواریم دولت جدید با رویکردی متفاوت از گذشته اجازه دهد بخش خصوصی میدان‌دار اقتصاد و بازار کشور باشد و اجازه ندهد سلیقه فردی، تمایلات گروهی و منافع قومی و منطقه‌ای بر تصمیمات کلان اقتصادی کشور اثر بگذارد و در حوزه اقتصاد نیز همان نگاه که بر سیاست و امنیت کشور یعنی همه ایران سرای من است حاکم شود./بازار

۱۷ شهریور ۱۴۰۰


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا