اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 41176 مورخ:[1400-06-07 11:14:01]
ضرورت راه‌اندازی کشتارگاه جدید مرغ در نوشهر/قیمت مرغ با تعطیلی یک از کشتارگاه‌ها افزایش یافت

ضرورت راه‌اندازی کشتارگاه جدید مرغ در نوشهر/قیمت مرغ با تعطیلی یک از کشتارگاه‌ها افزایش یافت

ظرفیت تنها کشتارگاه نوشهر جوابگوی منطقه نیست و مرغداران نوشهر و چالوس مجبور هستند برای کشتار مرغ به شهرهای دیگر مراجعه که در این راه نیز با هزینه‌های زیاد روبرو می‌شوند.

به گزارش مازند اصناف؛ گوشت مرغ به عنوان یکی از مواد پروتئینی پرمصرف بوده که استان مازندران با دارا بودن شرایط آب و هوایی معتدل و ظرفیت جوجه ریزی بالا به عنوان قطب صنعت طیور در کشور علاوه بر تامین نیاز داخل استان ،گوشت مرغ مصرفی استانهای همجوار از جمله تهران را نیز تامین می کند.

بر همین اساس روزانه کشتار این پرنده در کشتارگاه‌ها به صورت صنعتی انجام می‌گیرد و با توجه به افزایش نیاز جامعه به این مواد غذایی، کشتارگاه‌های صنعتی بخش مهمی از این نیاز را تامین می‌کنند.

خط اصلی کشتارگاه صنعتی مرغ شامل تجهیزات ذبح ، پرکنی و واحد قطعه بندی و بسته بندی است.

در تمامی مراحل کشتار ،حضور ناظرین بهداشتی و شرعی دامپزشکی برای تامین مرغ سالم و حلال الزامی است که پس از بسته بندی یا به مراکز عرضه منتقل و یا در سردخانه نگهداری می‌شود تا بر اساس نیاز بازار به دست مصرف کننده برسد.

شهرستان نوشهر که دارای خیل جمعیت شناوری است تا کنون ۲ کشتارگاه صنعتی فعالیت داشته که با تعطیلی یک واحد از این دو کشتارگاه متاسفانه در بحث تولید و کشتار مرغ دچار مشکلات عدیده ای شده است.

در چند ماه گذشته با تعطیلی این واحد صنعتی با وجود پنجاه نیروی کار و خدماتی که به شهرهای همجوار ارائه می‌شد دچار بحران و بین شرکا اختلاف نظر بوجود آمد و به دلایل اقتصادی غیر فعال شد و عاملین کشتار مرغ به ناچار باید مرغ را برای کشتار به شهرهای دیگر استان انتقال دهند که با توجه به هزینه های ایاب و ذهاب و تلفات مرغ با نرخی بالاتر از نرخ مصوب در منطقه توزیع می گردد .

در این راستا جمعی از سرمایه گذاران دلسوز با هدف اشتغالزایی نیروهای جوان منطقه وشکوفایی اقتصادی وارد عمل شده و درصدد راه اندازی دومین مجموعه کشتارگاه صنعتی مرغ با تجهیزات و دستگاههای بروز هستند و انتظار می‌رود مسوولان استانی و شهرستانی در جهت راه اندازی دومین کشتارگاه صنعتی طیور در شهر گردشگری نوشهر حمایت های لازم را داشته باشند تا هم برای تداوم اشتغال پایدار فراهم گردد و هم ظرفیت تولید در این منطقه افزایش یابد.

در این رابطه یکی از سرمایه گذاران بخش صنعت طیور در منطقه به خبرنگار ما گفت : وجود تنها یک کشتارگاه با توجه به ظرفیت جوجه ریزی در غرب استان صدمات جبران ناپذیری را به این صنعت تولید این محصول غذایی زده و هم مرغداران نوشهر و شهرهای همجوار مانند چالوس ، کلاردشت و ... دچار مشکلات عدیده ای شده اند.

وی بیان کرد: با تعطیلی کشتارگاه دوم در این شهر نرخ مرغ در واحد‌های عرصه یعنی مرغ فروشی ها افزایش یافت و مرغداران نوشهر و چالوس و کلاردشت مجبورند مرغ خود را برای کشتار به شهرستان های دیگر استان بفرستند که هزینه های حمل و نقل و تلفات را در برداشته و به ناچار قیمت مرغ نیز افزایش خواهد یافت که به نفع مصرف کننده نیست.

این سرمایه گذار با اشاره به وجود ۲۰ واحد مرغداری فقط در شهر نوشهر گفت : در صورتی که در جهت حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده دومین مجموعه کشتارگاهی مرغ در این شهر با همراهی مسئولان امر برطرف و خط کشتار راه اندازی شود گام مهمی در راستای زنجیره تولید و بستر اشتغال برداشته می شود و می‌توانیم در تمام فصول سال با برنامه ریزی تولید مرغ زنده و توزیع گوشت آن را در سطح شهرستان نوشهر ، چالوس و کلاردشت با نرخ مصوب داشته باشیم.

یکی از مرغداران منطقه چالوس نیز با اشاره به اینکه کشتارگاه دوم این شهر به جهت فرسوده بودن دستگاهها و اختلافات شرکای این مجموعه تعطیل شد افزود: با توجه به اینکه ظرفیت تنها کشتارگاه نوشهر جوابگوی منطقه نیست و ما مرغداران نوشهر و چالوس مجبوریم برای کشتار مرغ به شهرهای دیگر مراجعه که در این راه نیز با هزینه های گزاف روبرو می‌شویم .

وی گفت: دلسوزان تولید و اشتغال جوانان پای کار آمده و در حال بازسازی دومین مجموعه کشتارگاه مرغ در نوشهر با تجهیز دستگاه های جدید و به روز برای رفاه حال مردم گام های اساسی برداشته و در این مسیر نیازمند حمایت های مسئولین هستند.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا