اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 40801 مورخ:[1400-03-06 11:58:01]
در کانون صرافان چه خبر است؟/ آیا نهادهای نظارتی حواله های ارز نیمایی را بررسی می‌کنند؟ +درخواست صرافان

در کانون صرافان چه خبر است؟/ آیا نهادهای نظارتی حواله های ارز نیمایی را بررسی می‌کنند؟ +درخواست صرافان

کانون مهم صرافان ایران به دلیل نفوذ برخی افراد در آن در حال تبدیل شدن به محلی برای توزیع رانت برای تعدادی افراد خاص تبدیل شده است که عدم شفافیت مالی باعث شده تا این مساله تا حدودی محفی بماند؛ با این حال صرافان از نهادهای نظارتی و اطلاعاتی خواستند بر عملکرد این کانون و چهره های نفوذ کرده در آن نظارت کنند.

به گزارش مازند اصناف؛ روز شنبه هفته جاری برابر با یکم خرداد ماه در گزارشی به عنوان «چه کسانی صندلی‌های کانون صرافان را تصاحب کرده‌اند؟/ ردپای «رانت» در مهم‌ترین کانون صنفی کشور» به برخی مشکلات صرافی‌ها و نقش کانون صرافان پرداختیم؛ پس از انتشار این گزارش، تماس‌های وسیعی از صرافی‌ها از سراسر کشور با شبکه اطلاع رسانی راه دانا گرفته شد و از مشکلات خود و انتقادات به عملکرد کانون صرافان سخن گفتند.

پس از این گزارش، تعدادی از صرافان ضمن تماس با پایگاه اطلاع رسانی راه دانا اطلاعات جدیدی را مطرح کردند که بررسی آنها نشان می داد برخی از این دغدغه ها به حق مطرح شده است؛ البته دانا آمادگی دارد که توضیحات مسئولان کانون درباره این دغدغه ها را نیز بررسی کند.
 
بر اساس اخبار رسیده، کانون صرافان که یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنفی کشور و مهم‌ترین واحد صنفی در حوزه ارز است، متاسفانه عملکرد خوبی در راستای وظایف خود نداشته است و برخی افراد حاضر در این کانون با توسل به برخی ابهامات قانونی، مانع برگزاری انتخابات و تعیین دبیرکل آن می‌شوند تا بتوانند از رانت‌های بدست آمده سود کسب کنند و فقط به دنبال منافع شخصی خود هستند.
 
برخی از افراد فعلی در شورای عالی کانون صرافی درخواست‌های غیرمتعارفی از بازار متشکل ارزی دارند تا بتوانند برای خود از فروش ارز سود بیشتری کسب کنند. این افراد به دنبال این هستند تا ارز را تحویل بگیرند و آن را به عنوان واسطه به دیگر صرفان بفروشند و به عنوان امین بازار متشکل بازار ارزی و بانک مرکزی معرفی شوند؛ این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد رانت برای عده‌ای خاص شود.
 
صرافی‌هایی که با راه دانا تماس گرفتند گلایه داشتند که کانون صرافان به اعضای خود پاسخگو نیست و مطالبات و دغدغه‌های صرافی‌ها را پیگیری نمی‌کند و حتی باعث وارد شدن زیان به این صرافی‌ها شده است و این افراد حاضر در کانون که وظیفه پیگیری دارند، موضوعات اصلی را رها کردند و به دنبال منافع خود هستند.
 
صرافان با طرح این سوال که  نهادهای نظارتی کشور، نظارت کافی بر عملکرد کانون صرافان ندارند؛ زیرا حواله‌های ارزی در سامانه نیما توسط برخی افراد وارد شده به کانون صرافان در کمتر از چند ماه چند برابر شده است و این افراد خاص به نوعی بازار نیما را در دست گرفتند که می‌تواند در افزایش قیمت کالاها و نرخ ارز اثر گذار باشد.
 
براساس این گزارش برخی اعضای شورای عالی کانون صرافان حضور خیلی کمرنگی در این کانون دارند و حتی در جلسات شرکت نمی‌کنند و فقط نام آنها مطرح می‌شود و از نام شورای عالی برای خود استفاده می‌کنند.
 
صرافان در تماس‌های خود خواستار شفاف سازی عملکرد کانون و توزیع ارز بین صرافان شدند و این موضوع را به عنوان یک دغدغه مطرح کردند و کانون صرافان خواستند در این زمینه پاسخگو باشند.
 
انحصار سازی‌ها در کانون صرافان باعث ایجاد رانت برای برخی اعضای شورای عالی کانون صرافان شده است و کانون برای شفاف سازی و انحصارزدایی مقاومت می‌کند. مثلا سیستم شفافی برای توزیع ارز وجود ندارد و خواسته صرافان این است که این موضوع شفاف شود ولی با مقاومت جدی برخی افراد نفوذ کرده در کانون مواجه شده است.
 
صرافان تاکید می کنند که برخی اعضای شورای عالی کانون صرفان هیچ گونه پاسخی به دغدغه صرافی‌ها نداشته و ندارد و خود را پاسخگو نمی‌دانند. 
 
شبکه اطلاع رسانی راه دانا در چند روز آینده گزارش‌ها و اسناد بیشتری از مهم‌ترین کانون در حوزه ارزی کشور منتشر خواهد کرد.
 
 
انتهای پیام


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا