اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 40540 مورخ:[1399-12-26 11:24:01]
طعم تلخ گرانی در آستانه شب عید/جیب مردم کفاف خرید نمی‌دهد!
آقای استاندار! لطفا سری به بازار بزنید؛

طعم تلخ گرانی در آستانه شب عید/جیب مردم کفاف خرید نمی‌دهد!

این روزها خیلی‌ها فقط قیمت می‌گیرند و رد می‌شوند؛ جیب مردم کفاف خرید نمی‌دهد و دغدغه بازگشت دست خالی به خانه برای سرپرستان خانوارها، دغدغه‌ای دردآور است که باید با ورود دستگاه‌های نظارتی و تنظیم بازار، به حداقل ممکن می‌رسید.

به گزارش مازند اصناف؛ بازار شب عید و گرانی، داستانی تکراری برای همه مردم کشور است و حالا این روزها بازار مازندران نیز از این قاعده نانوشته تکراری همه ساله، مستثنی نیست.

این روزها خیلی‌ها فقط قیمت می‌گیرند و رد می‌شوند؛ جیب مردم کفاف خرید نمی‌دهد و دغدغه بازگشت دست خالی به خانه برای سرپرستان خانوارها، دغدغه‌ای دردآور است که می‌بایست با ورود دستگاه‌های نظارتی و تنظیم بازار، به حداقل ممکن می‌رسید.

همه ساله در ایام پایانی سال، اقلام اساسی سبد خانوار دچار نوساناتی می شود که این امر دهک های ضعیف جامعه را در تامین مایحتاج خود دچار مشکلات می کند. این درحالی است که مسئولان تنظیم بازار خبر از فراوانی عرضه و آرامش بازار می دهند.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت محصولات پروتئینی همچون گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ طی هفته های اخیر دچار التهاباتی شد به طوریکه عرضه مرغ و تخم‌مرغ با نرخ مصوب هم هنوز نتوانسته بازار را به تعادل برساند.
 

 

با پرسیدن سوال از چند شهروند مازندرانی و مغازه داران، بیان شد که در روزهای پایانی سال بازار پوشاک،خشکبار و میوه و تره بار از اهمیت بسزایی برخوردار است،اما آنچه که موجب ایجاد نگرانی و تلخ شدن زندگی مردم در آستانه سال نو شده است،افزایش بی رویه قیمت ها در سایه عدم نظارت مسئولان است.جنب و جوش حاکم در فضای بازار نوید بخش آمدن عید نوروز و خرید شب عید است که متاسفانه گرانی اجناس کام اکثر مردم به ویژه قشر متوسط و کم درآمد را تلخ کرده است.


حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در این باره به خبرنگار
بلاغ می‌گوید: ما با تمام توان در تلاشیم تا فشار اقتصادی در این روزهای پایانی سال به مردم وارد نشود.

وی افزود: اکنون طرح نظارت ویژه، توزیع اقلام اساسی و راه اندازی مراکز عرضه مستقیم میوه در دستور کار و انجام است.
 

رئیس سازمان صمت مازندران، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، در حال توزیع شکر هستیم، در خصوص روغن نیز بیش از نیاز استان در حال توزیع هستیم و قیمت این کالاها نیز تثبیت شده است.

قوانلو ادامه داد: مرغ نیز در مقطعی از زمان به کیلویی 30 هزار تومان نیز رسیده بود و در حال حاضر، در حال توزیع مرغ 20 هزار و 400 تومانی هستیم؛ شاید علیرغم اینکه در روز جاری حدود 220 تن مرغ توزیع کردیم، اما به دلیل افزایش تقاضا در این روزها، در برخی نقاط هم کمبود وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: در تلاش هستیم تا این میزان را به 300 تن در روز برسانیم تا مشکلات در این بخش را به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان صمت مازندران، عنوان کرد: اکنون بدنبال این هستیم تا عرضه مستقیم میوه را از میادین میوه راه اندازی کنیم و تا سه روز آینده انجام خواهد شد.
 


قوانلو گفت: با توجه به ممنوعیت صادرات که برای میوه اعلام شده است امیدواریم قیمت‌ها نیز متعادل شود.

وی تصریح کرد: ما کماکان در حال توزیع روغن حتی بیش از نیاز هستیم و به طور نمونه تنها یک کارخانه روزانه 200 تن روغن در بازار توزیع می‌کند، در خصوص شکر نیز اکنون در تمامی سوپرمارکت‌ها با قیمت 8700 تومان قابل دسترس برای عموم است.

رئیس سازمان صمت مازندران، متذکر شد: هنوز عاملان توزیع میوه هنوز مشخص نشده‌اند و معمولا توزیع میوه‌های تنظیم بازاری از 27 اسفندماه آغاز می‌شود؛ در خصوص قیمت نیز تا چند روز دیگر اعلام می‌شود که عموما 10 تا 15 درصد زیر قیمت روز بازار است.

قوانلو با بیان اینکه نگرانی بابت تامین کالاهای شب عید در استان نداریم؛ تاکید کرد: تمامی کالاهای اساسی حتی آرد نیز برای ایام عید در نظر گرفته‌ایم و مشکلی در این بخش نداریم.

تشدید موج گرانی در برخی از کالاها و خدمات در روزهای پایانی سال گرچه همخوانی چندانی با وعده‌های مسئولان برای تثبیت قیمت‌ها ندارد ولی به گفته عده‌ای از شهروندان کم فروشی و آب رفتن کیفیت محصولات مورد نیاز مردم نگرانی بسی بیشتری را برای آنان رقم زده است.

افزایش افسارگسیخته قیمت در بازار تنها دربرگیرنده کالاهای اساسی نبوده، به‌طوری‌که بازار میوه نیز از این افزایش قیمت بی‌نصیب نمانده است.

به هر حال با توجه به آنچه بیان شد اگر همچنان مشت نمونه خروار باشد که با دو ساعت حضور میان مردم می‌توان دغدغه و حال ناخوش آن‌ها را دید و به آن واقف شد.
 

داستان گرانی ها، دیگر مثل خیلی چیزهای دیگر چیز جدیدی نیست، گرانی در سایه بی تدبیری و بی خیالی  برخی مسئولان در مازندران جا خوش کرده و مثل اینکه با این مدیریت قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد و اگر هم تغییری رخ دهد، فقط برای افزایش قیمت است.

 دراین شرایط کرونایی همه می گویند با تغذیه مناسب سیستم ایمنی بدن خود را قوی کنید، گرانی آنقدر مشکلات درست کرده که کمتر کسی به فکر سلامتی خود است، با این قیمت ها نمی توان یک روز هم سیستم ایمنی بدن را سرپا نگه داشت.

انتظار مردم این است که استاندار مازندران به عنوان نماینده دولت باید در جهت نیازهای اساسی مردم قدم بردارد و به مشکلات مردم در کنار کارهای سیاسی و عزل و نصب‌های ماه های پایانی دولت رسیدگی کند.

سازمان صنعت مازندران با اولویت تامین کالاهای اساسی و نظارت بر توزیع اقلام مورد نیاز آرامش را باید به مردم هدیه دهند.


سازمان تعزیرات حکومتی استان باید با دفاع از حقوق مردم و رعایت انصاف، بار مشکلات معیشتی را به خصوص از روی دوش طبقات محروم برداشته و به گسترش عدل و انصاف در جامعه کمک کند و اقدامات فوری برای افزایش هماهنگی میان دستگاه‌های مسئول، بی‌وقفه و بیش از گذشته در راستای برداشتن بار گرانی های بی منطق و رفع مشکلات معیشتی مردم خدمت کرده و گزارش آن را شفاف و روشن اعلام کنند./بلاغ

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا