اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 40503 مورخ:[1399-12-14 11:48:01]
اقتصاد ناشناخته گیاهان دارویی در مازندران| پای خارجی ها به طبیعت باز شد

اقتصاد ناشناخته گیاهان دارویی در مازندران| پای خارجی ها به طبیعت باز شد

گون،آویش، زرشک و بابونه از گیاهان دارویی دشت ودامنه های مازندران است که هنوز در اقتصاد استان جای نیافته است.

به گزارش مازند اصناف؛ مازندران رویشگاه انواع واقسام گیاهان دارویی مختلف است است فرآوری و تبدیل آن می تواند اقتصاد روبه رکود استان را پویا وفعال کند.

غفلت از کارکردهای اقتصادی گیاهان دارویی سبب شده تا سطح قابل توجه ای تولیدات دارویی در دامنه ودشت ها زیرپای طبیعت گردان و یا دام ها له و از چرخه اقتصاد خارج شود.

دشت ها و دامنه های پلور ولاریجان از جمله مناطقی است که بابونه ها، آویشن و گیاهان دارویی زیادی در آن می رود اما فرصت سوزی در فرآوری این گل های شفابخش، سبب شده تا سفره حاشیه نشینان از درآمدهای اقتصادی این گل ها رنگین نشود.

جایگاه گیاهان دارویی شناخته شده نیست
یک گردشگر کردزبان که برای چیدن گیاهان دارویی به دشت های پلور مازندران آمده است با بیان اینکه انواع گیاهان دارویی دردشت پلور رویده می شود که با سرخ کردن و یا جوشاندن آب می توان برخی از بیماری های نادر را درمان کرد، گفت: گیاهان دارویی برای درمان بیماری های مختلف نظیر درد معده، کلیه درد و غیره کاربرد دارد اما هنوز جایگاه آن شناخته نیست.

محمد نصرتی در گفتگو با خبرنگار بازار با عنوان اینکه کنگر،آویش وزرشک از دیگر گونه های دارویی به شمار می رود، یادآور شد: آویشن درواقع به عنوان آنتی بیوتیک گیاهان دارویی در پاکسازی سیستم گوارشی وتنفسی است.

وی ادامه داد: همچنین گون در اختلالات پوستی و تقویت قلب وعروق کارکرد دارد، گفت: افزود: باید نسبت به فراوری و عرضه این گیاهان دارویی برنامه ریزی کرد.

در عین محمد کوهستانی رئیس اداره مرتع منابع طبیعی مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه سیاست منابع طبیعی حفظ گونه های دارویی در عرصه ها است، گفت: در این راستا با برداشت کنندگان غیرمجاز گونه های دارویی برخورد می شود.

شناسایی ۸۰۰ گونه گیاهی در مازندران
وی با اشاره به شناسایی هشت هزار گونه دارویی در کشور، سهم استان مازندران را از دو هزار و۳۰۰ گونه گیاهی، ۸۰۰ گونه بیان کرد و گفت: مازندران نیز جمله مناطقی است که گونه های مختلف دارویی در آن تولید می شود.

وی با تاکید بر فرآوری گیاهان دارویی از متولیان امر خواست تا با ایجاد صنایع مرتبط در ارزآوری وتوسعه آن برنامه ریزی داشته باشند.

رویش گیاهان دارویی فرصت های طلایی را برای روستائیان در مناطق کوهستانی از جمله هزارجریب ایجاد کرده است و برخی از روستاییان با کاشت گونه های گیاهایی، درآمدی نسبتا پایدار برای خود ایجاد کرده است.

صفورا جعفری بانوی هزارجریبی که حدود چهارسال به کشت گیاهان دارویی در مزرعه خود مشغول است، به خبرنگار بازار می گوید: در حال حاضر سالانه از این طریق امرار معاش می کنیم.

وی گل گاوزبان، آویش، گل همیشه بهار و غیره را از جمله گونه های کشت شده بیان کرد و گفت: برای توسعه کار نیاز به حمایت مسئولان ودولت داریم.

وی با عنوان اینکه کشت گیاهان دارویی سبب شده تا از مهاجرت فرزندان به شهر جلوگیری شود و برای توسعه کشت وکار نیازمند تسهیلات و حمایت متولیان امر هستیم.

در حال حاضر برای کشت گیاهان دارویی، نهال ها از سوی متولیان امر در اختیار متقاضیان قرار داده می شود و طرح کشت این گیاهان در اراضی شیبدار در دستور کار قرار دارد.میزان عملکردگیاهان دارویی در هر هکتار از مزارع شیبدار حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان است.

سال گذشته ۴۵۰ میلیون دلار گیاهان دارویی از کشور صادر شد که سهم مازندران در این بخش چندان زیاد نبود و این درحالی که مناطق مختلف استان از جمله بهشهر برای کشت گیاهان دارویی از جمله گل محمدی، بابونه و گاوزبان مستعد است، همچنین گیاهان دارویی به عنوان زودبازده ترین محصولات کشاورزی هستند و با کشت گلخانه ای آن می توان محصول را در خارج از فصل رویش تولید کرد.

گیاهان دارویی به عنوان زودبازده ترین محصولات کشاورزی هستند و با کشت گلخانه ای آن می توان محصول را در خارج از فصل رویش تولید کرد

عزیزاله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه ۸۰۰ گونه گیاهان دارویی در استان شناسایی شده است، افزود: این گونه ها برای کشت در اراضی شیبدار قابلیت زیادی دارند.

وی با اظهار اینکه تامین آب در اراضی شیبدار رایگان بوده و این عرصه ها به تعاونی ها واگذار می شود،ادامه داد: اراضی شیبدار مستعد برای کشت گیاهان دارویی است و از سرمایه گذاری در این عرصه حمایت می کنیم.

گیاهان دارویی در اراضی شیبدار کشت می شود
شهیدی فر با عنوان اینکه مازندران به دلیل برخورداری از جغرافیای خاص میزان گونه های گیاهی ودارویی فراوان است، تصریح کرد: باید نسبت به ایجاد صنایع تبدیلی وفراروی در این رشته نیز حمایت های لازم صورت گیرد.

وی میزان برداشت گیاهان دارویی را سالانه در استان ۴۰۰ تن بیان کرد و گفت: ارتفاعات استان از جمله مناطق چهاردانگه، کیاسر وغیره در حال تکثیر وپروری گیاهان دارویی هستند.

موقعیت مناسبت مازندران برای کشت گیاهان دارویی پای کشورهای خارجی را برای سرمایه گذاری در این زمینه در استان بازکرد و ژاپنی ها از سال ۹۳ در قالب طرح جی جی پی، سرمایه گذرای ۷۶ هزار یورویی را در استان انجام دادند.

با کمک ژاپنی ها کارگاه تولید عرقیات گیاهی در استان کلید خورد و ژاپنی ها برای شرکت تعاونی روستای تیرتاش بیش از ۷۵ هزار یورو اهداء کردند. رزماری، ترخون، زولنگ، اناریجه، آویشن از جمله گیاهان دارویی مازندران است که به صورت خودرو در مناطق مختلف رویده می شود و سرمایه گذاری در این بخش الزامی است.

۱۴ اسفند ۱۳۹۹


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا