اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 40460 مورخ:[1399-12-07 13:14:01]
بازارچه‌های دائمی فرش دستباف در مازندران راه‌اندازی می‌شود

بازارچه‌های دائمی فرش دستباف در مازندران راه‌اندازی می‌شود

استاندار مازندران گفت که بزودی بازارچه‌های فرش دستباف در شهرهای استان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش مازند اصناف؛ به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران ، احمد حسین زادگان در جلسه کمیته فرش که با حضور رییس ملی فرش ایران برگزار شد ، سازمان صنعت ، معدن و تجارت و شهرداری های استان را موظف کرد برای رونق فرش دستباف ، بازارچه‌های دائمی در استان راه اندازی کنند.

نماینده عالی دولت در استان در این نشست که مشکلات و آسیب های حوزه بافندگان فرش و قالیبافی در مازندران مورد بررسی قرار گرفت ، گفت : راه اندازی مراکز دائمی نمایشگاهی فرش دستباف با هدف حفظ و احیا این هنر و صنعت در مازندران و به صورت جدی پیگیری می‌شود.

وی تاکید کرد : قالیبافان و دیگر مشاغل مرتبط از جمله رنگرزان ، رفوگران و طراحان می‌توانند با شماره گیری کد دستوری #۳۱۰۰۰۶۶۵۵ برای دریافت کارت بیمه درمان، تکمیلی، عمر یا پکیج کامل بیمه ایران به عنوان حامی قالی ایران ثبت نام کنند.

استاندار مازندران همچنین با اعلام این که اختصاص تسهیلات بانکی به تولید کنندگان برای تامین مواد اولیه در تولید فرش به صورت ویژه در حال پیگیری است ، گفت : بانک قرض الحسنه مهر۲۵ میلیون تومان تسهیلات شامل پنج میلیون تومان به مدت سه سال برای بیمه و ۲۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات اعتباری برای خرید مواد اولیه یا معیشتی فعالان حوزه فرش تخصیص داده است.

حسین زادگان افزود : ثبت جهانی فرش کلاردشت از مطالبات جدی استان است که از سازمان ملی فرش انتظار تحقق این مهم را داریم.

نشست امروز دومین نشست درباره بررسی و رفع مشکلات فرش دستباف و قالیبافان مازندران است که در سال جاری به ریاست استاندار برگزار می شود.

هنر قالیبافی یا همان فرش بافی در مازندران قدمتی ۶ هزار ساله دارد ، اما به طور گسترده و مدرن از حدود ۴۰۰ سال پیش این صنعت در میان مردم بومی استان رواج داشته است. 

اگر چه این صنعت با وجود تاریخی عمیق و گره محکم با تاریخ و هویت مردم مازندران در چند دهه اخیر رفته رفته با تغییر شکل سبک زندگی مردم استان نیز به فراموشی سپرده شده بود ، اما در سال های اخیر با حمایت های دولت این صنعت جان دوباره گرفته است اما هنوز دارای مشکلات اساسی است که برای تداوم حیات باید از سد آنها بگذرد. 

براساس آمارهای رسمی سالانه حدود ۵۰ هزار متر مربع فرش دستباف در مازندران تولید می شود.

 

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا