اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 40185 مورخ:[1399-10-09 14:32:01]
۸۷ درصد دارندگان سهام عدالت در مازندارن کد بورسی ندارند

۸۷ درصد دارندگان سهام عدالت در مازندارن کد بورسی ندارند

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مازندران گفت که ۸۷ درصد از دارندگان سهام عدالت استان که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهامشان انتخاب کردند، تاکنون برای دریافت کد بورسی که لازمه دریافت سود سهام است ، اقدامی نکرده‌اند.

به گزارش مازند اصناف؛ سید اسماعیل هاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : واریز سود سهام عدالت سال ۹۸ برای دارندگان سهام با مدیریت غیرمستقیم منوط به ثبت نام در سامانه سجام و ثبت هویتی افراد در این سامانه است ولی تعداد قابل توجهی از سهامداران مازندرانی این کار را انجام نداده اند.
وی از دارندگان برگه سهام عدالت که شیوه مستقیم را برای مدیریت سهامشان اعمال نکردند ، خواست تا برای دریافت کد بورسی به سامانه
http://sejam.ir مراجعه کنند تا پس از تعیین هویت ، کد بورسی دریافت کنند.

هاشمی گفت : سهامدارانی که مدیریت سهمشان را بر عهده شرکت سهام عدالت قرار دادند تا زمانی که کد بورسی نگیرند نمی توانند سود سهامشان را دریافت کنند.

وی افزود : کسانی که کد بورسی می گیرند علاوه بر دریافت سوم سهام می توانند در انتخابات اعضای هیات مدیره  شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت مازندران نیز شرکت کنند.

طبق آمار رسمی ۲ میلیون و ۳۶۲ هزار نفر در مازندران سهام عدالت دارند که از این تعداد حدود ۸۷۰ هزار نفر معادل ۳۷ درصد روش مستقیم را برای مدیریت سهامشان انتخاب کردند و مدیریت سهام بقیه جمعیت که معادل حدود یک میلیون و ۴۹۰ هزار نفر می شود بر عهده شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت مازندران است.

انتخاب روش مدیریت سهام عدالت نخستین گام برای آزادسازی و فروش این سهام توسط دارندگان آن بود که از ۱۵ خرداد ماه امسال آغاز شد و به مدت ۲۰ روز ادامه داشت. دارندگان سهام عدالت در این دوره زمانی باید تکلیف مدیریت سهامشان را با انتخاب یکی از ۲ روش مستقیم یا غیرمستقیم مشخص می کردند.

افرادی که روش آزاد سازی به شیوه مستقیم را در مهلت مقرر انتخاب کردند در واقع مدیریت سهام عدالتشان را در اختیار گرفتند. در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار است و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌وانتقال سهام به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده از سوی شورای عالی بورس صورت خواهد گرفت. همچنین مطابق قانون تجارت، این افراد سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و ... بهره‌مند خواهند شد.

افرادی که در مهلت قانونی روش مستقیم را انتخاب نکردند ، مدیریت سهامشان غیرمستقیم محسوب می شود و مالکیت و مدیریت سهام‌عدالتشان از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی می شود و سهامدار حق انتقال سهام به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت.

نماد سهام عدالت مازندران در بورس 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مازندران همچنین از باز شدن نماد شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان در سازمان بورس اوراق بهادار ایران  از اواخر ماه گذشته خبر داد و گفت که بزودی انتخات هیات مدیره این شرکت نیز برگزار می شود.

وی از سهامدارانی که قصد شرکت در انتخابات هیات مدیره را به عنوان نامزد یا رای دهنده دارند خواست تا نسبت به اخذ کد بورسی از سامانه سجام اقدام کنند.

هاشمی گفت : تاکنون ۲۸ نفر افراد واجد شرایط برای عضویت در هیات مدیره پنج نفره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت مازندران ثبت نام کرده اند و سایر اعضای دارای کد بورسی نیز مشکلی برای داوطلب شدن در هیات مدیره ندارند.

وی اضافه کرد : انتخابات هیات مدیره شرکت سهام عدالت استان مازندران ۱۸ دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مازندران شرکت سهامداران در انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان را مهم توصیف کرد و توضیح داد : در حال حاضر مدیریت حدود ۲۰۰ هزار میلیارد ریال سهام عدالت استان در دست اعضای هیات شرکت است و سهامداران باید با دریافت کدبورسی از حق خودشان برای انتخاب افراد شایسته تر جهت اداره شرکت استفاده کنند.

سهام عدالت دارای ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی است و تمامی کسانی که برگه سهام عدالت در اختیار دارند ، سهامداران این شرکت ها محسوب می شوند و حق انتخاب هیات مدیریه و دریافت سود سالانه و در صورت اعمال منتفع شدن از حق افزایش سرمایه  را دارند.

منبع: ایرنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا