اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 39567 مورخ:[1399-07-09 14:39:01]
افزایش 15 درصدی تامین کود اوره/ تا پایان سال افزایش قیمت کود نداریم

افزایش 15 درصدی تامین کود اوره/ تا پایان سال افزایش قیمت کود نداریم

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران گفت: تمامی کودهای ازته همانند سال قبل در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و هیچگونه افزایش قیمت وجود نخواهد داشت و تا پایان سال با قیمت قبل در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

به گزارش مازند اصناف؛ مجید سلطانی در  گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس،  با بیان اینکه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان مازندران بر اساس توصیه موسسه تحقیقات خاک و آب رقمی را به عنوان برنامه ابلاغی میزان مصرف کودهای بخش کشاورزی به استان‌ها ابلاغ می‌کند، گفت: استان مازندران در برنامه ابلاغی سال جدید 98 هزار تن کود ازته، 13 هزار تن کود فسفاته و 30 هزار تن کود پتاسه تامین، تهیه و در اختیار کارگزاران استان قرار داده تا به دست کشاورزان برسد.

وی ادامه داد: 6 ماهه نخست امسال 52 هزار تن کود ازته تامین، حمل و در اختیار کشاورزان قرار گرفت که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش داشته است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران افزود: 6 ماهه نخست امسال کودهای پتاسه و فسفاته به دلیل وارداتی بودن و عدم توزیع و توقف فروش و تغییر از ارز ترجیحی به ارز نیمایی، تنها 10 درصد آن تامین و توزیع شد.

سلطانی درباره قیمت کودهای شیمیایی گفت: تمامی کودهای ازته همانند سال قبل در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و هیچگونه افزایش قیمت وجود نخواهد داشت و تا پایان سال با قیمت قبل در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: 80 درصد کودهای مصرفی کشاورزان ازته است و 20 درصد باقی‌مانده که کودهای فسفات و پتاس را تشکیل می‌دهد شرکت خدمات حمایتی درصدد است از محل تولید داخلی و شرکت‌هایی که اقدام به تولید کودهای شیمیایی در سطح کشور می‌کنند قراردادی منعقد کند تا کودهای تولید شده با قیمت‌ ارزان در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

وی بیان کرد: در راستای طرح تامین کود به زودی میزان تولید کودهای سوپر فسفات ساده که به جای کودهای تریپل مصرف می‌شود در قالب کودهای فسفاته با قیمت مناسب در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران با بیان اینکه کودهای وارداتی پس از اخذ مجوز از سوی دولت باید ارز آن تخصیص یابد تا این کودها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد، ادامه داد: تا قبل از افزایش قیمت کودهای فسفات و پتاس تمامی کودهای وارداتی از سوی شرکت خدمات حمایتی از محل ارز 4هزار و 200 تومانی تامین می‌شد اما از زمان ابلاغ بخشنامه، ارز تخصیصی برای تامین نهاده های کشاورزی از محل ارز نیمایی است.

این مسؤول اضافه کرد: افزایش قیمت کودهایی که وجود دارد به دلیل تغییر ارز از 4هزار و 200 تومانی به ارز نیمایی است و به همین دلیل اختلاف قیمت 5 برابری را شاهد هستیم.

*افزایش قیمت کودهای ازته گرانفروشی محسوب می‌شود

سلطانی به کشاورزان توصیه کرد: کودهای ازته با قیمت قبل در اختیار آنان قرار می‌گیرد و هیچگونه افزایش قیمتی نخواهد داشت و افزایش قیمت گران‌فروشی محسوب می‌شود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران درباره تامین و تهیه بذر گفت: در تولید بذر شالی قدم‌هایی برداشته شد و سال گذشته 290 تن بذر شالی را خریداری کردیم و بعد از بوجاری و کیسه‌گیری با مواد ضدعفونی کننده در اختیار کشاورزان قرار دادیم.

این مسؤول اضافه کرد: امسال 500 تن بذر شالی را خریداری کردیم و تا اواخر مهرماه خرید بذر ادامه دارد و به 800 تن افزایش پیدا خواهد کرد.

سلطانی با بیان اینکه طی برنامه ابلاغی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی به شرکت خدمات حمایتی ابلاغ شد یک هزار تن بذر برنج شامل ارقام محلی، طارم هاشمی، فجر، شیرودی، ندا و تیسا تولید شود، ادامه داد: کیفیت تولید بذرها جزو وظایف این شرکت است و از تولید بذر تا زمان برداشت کارشناسان شرکت خدمات حمایتی نظارت کامل دارند و بعد از مثبت بودن نتایج بذر در آزمایشگاه‌ها ان را تحویل گرفته و در اختیار کشاورزان قرار خواهیم داد.

وی افزود: اگر بذرها به هر دلیلی از سوی موسسه تحقیقات مورد تایید قرار نگیرد بذرها خریداری نخواهد شد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران بیان کرد: سال گذشته 300 تن انواع سموم حشره‌کش و قارچ‌کش را خریداری کرده و در اختیار کارگزاران قرار گرفت تا به دست کشاورزان برسد.

این مسؤول به کشاورزان و بهره برداران توصیه کرد هر کارگزاری که از سوی شرکت خدمات حمایتی استان مازندران کد کارگزاری اخذ کرده است آنچه را که این شرکت در اختیار آنان قرار می‌دهد باید طبق قیمت مصوب در اختیار کشاورزان قرار دهد و کشاورزان در صورت هرگونه تخلف به سامانه 1559 اعلام کنند و در شبانه روز پیشنهادات، انتقادات و هرگونه سوال در زمینه کشاورزی پیگیری و پاسخ داده خواهد شد.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا