اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 39517 مورخ:[1399-07-01 14:38:01]
گله‌های مرغ دست از جوجه کشی کشیدند/ سردخانه‌ها خالی شد

گله‌های مرغ دست از جوجه کشی کشیدند/ سردخانه‌ها خالی شد

گرانی و کمبود نهاده ها ذخیره سردخانه ها را خالی کرد و علاوه بر این سبب شد تا گله های مرغ دست از جوجه ریزی بردارند.

به گزارش مازند اصناف؛ درحالی مازندران ۴۵ درصد جوجه یک روزه کشور را تامین می کند که مشکلات فراروی صنعت طیور سبب خالی شدن سردخانه های مرغ شده و این مسئله زنگ خطر را به صدا دراورده است.

۴۵ درصد جوجه یکروز و ۱۱ درصد گوشت مرغ کشور در مازندران تولید می شود اما مسائل و مشکلات فراروی تولید مرغ در استان از جمله تامین نهاده های دامی، زنگ خطر را در این صنعت استراتژیک به صدا درآورده است.

کمبود نهاده های دامی و گرانی آن بیش از همه بر صنعت مرغداری و تامین گوشت آن در استان مازندران اثر گذاشته است و این وضعیت درحالی است که مازندران نیاز مرغ ۱۵ استان کشور را تامین می کند.

عطاء اله حسن زاده مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه صنعت طیور نیازمند نگاه ملی و جدی برای رفع مشکلات فراروی است، اظهار داشت: مهمترین مشکل فراروی تولید، کمبود نهاده های کشاورزی است و اکنون بیش از ۹۰ درصد نهاده ها باید از طریق واردات تامین شود.

مهمترین مشکل فراروی تولید، کمبود نهاده های کشاورزی است و اکنون بیش از ۹۰ درصد نهاده ها باید از طریق واردات تامین شود

وی با اظهار اینکه حال صنعت طیور و مرغداران خوب نیست، اوضاع این صنعت را بحرانی بیان کرد و گفت: در صورت عدم تعیین تکلیف اوضاع فاجعه باری برای مرغداری ها در پیش است.

حسن زاده تشکیل تیم مدیریت بحران تخصصی را در صنعت طیور امری لازم دانست و خواستار چاره جویی برای حل مشکلات فراروی این بخش شد و گفت: متاسفانه مشکلات صنعت طیور توسط مسئولان امر به شوخی گرفته شده است.

وی با اشاره به وجود دو هزار و ۴۰۰ واحد مرغداری در استان یادآور شد: شیوع کرونا و کمبود نهاده های دامی بر صنعت طیور در استان تاثیر گذاشته است.

در عین حال عبداله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه مسئله مرغ یک مشکل جدی برای کشور شده است، تداوم این وضعیت را سبب بروز مشکلات فراوان بیان کرد و گفت: این وضعیت درحالی است که مازندران ۴۵ درصد جوجه یکروزه کشور را تامین می کند.

سردخانه ها خالی شده است
وی تامین نهاده های دامی را از جمله مشکلات فراروی بیان کرد و گفت: مشکلات کنونی و کاهش تولید سبب خالی شدن سردخانه های نگهداری و ذخیره سازی مرغ در استان شده است.

وی با اشاره به صادرات مرغ از استان گفت: متاسفانه تولیدات استان با سایر برندها  مارک ها به کشورهای خارجی از جمله عراق صادر می شود که این خود مشکل دیگری محسوب می شود.

مهاجر بالابودن قیمت نهاده های دام و طیور را از دیگر چالش ها بیان کرد و گفت: در حال حاضر مرغداران نهاده های دامی را با قیمت های نجومی تهیه می کنند و متاسفانه دولت در این بخش اقدامی انجام نمی دهد.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با عنوان اینکه مشکل صنعت طیور مشکل امنیت غذایی محسوب می شود، ادامه داد:برای حل مشکلات باید یک متولی مشخص شود و باید جدید مسئله را پیگیری کنند.

مشکلات فراروی صنعت طیور از جمله تامین نهاده ها، این صنعت را دچار چالش و بحران اساسی کرده است و به گفته امیر میران رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق بازرگانی مازندران، مسئولان بالادستی از این بحران ایجاد شده خبر ندارند.

وی در گفتگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه با کیفیت ترین مرغ کشور در مازندران تولید می شود، ادامه داد: مشکلات کنونی سبب شده تا میزان جوجه ریزی ها در ماه های اخیر به کمترین حد رسیده است و این مشکلات در آینده حادتر می شود.

مشکلات کنونی سبب شده تا میزان جوجه ریزی ها در ماه های اخیر به کمترین حد رسیده است و این مشکلات در آینده حادتر می شود

وی با عنوان اینکه برای حل مشکلات کنونی باید تعاملی بین دولت و واردکنندگان نهاده صورت گیرد، یادآور شد: باید با برنامه ریزی مشکلات فراروی را حل کنیم.

میران آملی با عنوان اینکه گله های مولد مرغ در حال حذف شدن هستند، افزود: متاسفانه طی ماه گذشته جوجه ریزی ها کاهش یافته و این مسئله ما را در آینده با کمبود مرغ و جوجه مواجه خواهد کرد.

کمبود نهاده های دامی در حالی است که محمد جعفری مدیرکل پشتیبانی امور دام مازندران از وجود ۱۵۰ هزار تن نهاده های دامی طی سال جاری از بنادر استان خبر داد و گفت: نیمی از نهاده ها تاکنون آزادسازی شده است.

وی خرید ۱۲۰ هزار تن ذرت را از جمله اقدامات بیان کرد و گفت: واحدهای مرغداری نگران تامین نهاده ها نداشته باشند زیرا در روزهای اخیر توزیع مناسب نهاده های دامی، سویا، ذرت و جو در بازار صورت گرفته است.

وی همچنین از ذخیره سازی چهار هزار تن مرغ در استان خبر داد و گفت: سال گذشته نیز هفت هزار و ۱۰۰ تن مرغ مازاد خرید و ذخیره سازی شده است.

 مشکلات فراروی صنعت مرغداری، تغییر سیاست های حمایت از صنعت، مرغداری را الزامی می سازد چراکه قیمت بالای نهادهای دامی، صنعت مرغداری مازندران را درگیر چالش ها و مشکلات اساسی خواهد کرد./بازار

۱ مهر ۱۳۹۹


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا