اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 39104 مورخ:[1399-04-22 12:17:01]
صف سنگین کرونا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مازندران/فروش به مشتریان بدون ماسک ممنوع

صف سنگین کرونا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مازندران/فروش به مشتریان بدون ماسک ممنوع

صف‌های طولانی مشتریان در فروشگاه های زنجیره ای مازندران و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی این روزها به محیطی مناسب برای انتقال ویروس کرونا تبدیل شده است.

به گزارش مازند اصناف؛ بنابر آمارهای غیر رسمی در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شعبه فروشگاه زنجیره ای در مازندران فعال هستند که با احتساب فروشگاه های بزرگ محلی این عدد به حدود یکهزار فروشگاه چند منظوره یا هایپر مارکت می رسد.

ارائه محصولات متنوع و خدمات در یکجا با توجه به اینکه مردم عجله زیادی برای خرید و بازگشت به خانه از ترس ویروس کرونا را دارند ، مراجعه به فروشگاه های زنجیره ای را بیشتر نیز کرده است.

اما این استقبال و ایجاد ترافیک سنگین در فروشگاه ها و صف های پر جمعیت محیطی مناسب به جهت انتقال ویروس‌کرونا تبدیل شده است حال آنکه رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیز در این فروشگاه ها کمتر دیده می شود. 

بر اساس تازه ترین بررسی خبرنگار ایرنا از چند شهر مازندران همچون آمل ، محمودآباد و بابل که هر سه آنها در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند، در برخی فروشگاه های زنجیره ای شاهد صف‌های طولانی و نزدیکی بیش از حد مشتریان به یکدیگر بوده ایم  .

در مشاهدات خبرنگار ایرنا تقریبا از هر سه نفر مشتری حاضر در فروشگاه ها (اگر کودکان و خردسالان رادر نظر نگیریم) ۲ نفر از تجهیزات بهداشتی به خصوص ماسک استفاده نمی کردند. 

همچنین با وجود اینکه تقریبا در تمامی فروشگاهها دستکش و مواد ضذ عفونی کننده موجود بود، اما با اینحال برخی از استفاده دستکش رایگان نیز امتناع می کردند. 

مدیر یکی از فروشگاه های زنجیره ای به خبرنگار ایرنا گفت: نه تنها برخی مشتریان از ماسک استفاده نمی کنند ، بلکه با تذکر ما حتی با کارکنان فروشگاه برخورد و درگیر نیز می شوند. 

وی افزود: باوجود اینکه دستکش و مواد ضدعفونی کننده در فروشگاه برای استفاده مشتریان تامین شده است اما از همین تجهیزات بهداشتی رایگان نیز خودداری می شود. 

این مدیر فروشگاه زنجیره ای یکی از مشکلات مهمی که مشتریان ایجاد می کنند اصرار بر پرداخت نقدی هزینه خرید است که برای ما دریافت آن غیر قانونی و غیر مجاز است اما در همین موضوع نیز با رفتار خشونت آمیز مشتریان روبرو می شویم. 

فروشگاه های زنجیره ای زیر ذره‌بین

مدیرکل صنعت ، معدن وتجارت مازندران گفت: فروشگاه های زنجیره ای استان مازندران به شدت زیر ذره بین بوده و باهرگونه تخلفی برخورد جدی خواهد شد. 

حسینقلی قوانلو افزود: در تمامی شهرستان ها گشت های بازرسی به صورت محسوس و نامحسوس فروشگاه های زنجیره ای و همه اصناف را زیر نظر داشته و با کوچک‌ترین تخلف فعالیت آنها برخورد خواهد شد. 

به گفته او نظارت بر فروشگاه‌های زنجیره ای به دلیل حجم بالای مشتریان اولویت اصلی بازرسان صمت و تعزیرات بوده و حتما باید به طور دقیق فاصله گذاری اجتماعی در این فروشگاه ها رعایت شود. 

وی همچنین بر استفاده از لوازم بهداشتی در تمامی فروشگاهها زنجیره ای اشاره کرد وگفت: فروشگاههای زنجیره ای موظف هستیند برای مشتریان دستکش و مواد ضدعفونی کننده تهیه کرده و به رایگان دراختیار آنان قرار دهند. 

قوانلو حضور یک نفردر بیرون از فروشگاه برای جلوگیری از ازدیاد جمعیت درون فروشگاه را الزامی دانست و افزود: نباید تعداد مشتریان در فروشگاه های زنجیره ای و هر صنف دیگر به گونه ای باشد که رعایت فاصله گذاری اجتماعی را مخدوش کند. 

فروش به مشتریان بدون ماسک ممنوع

مدیرکل صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران همچنین تاکید کرد که تمامی مشتریان بایدبرای حضور در فروشگاه ها ومغازه ها از ماسک استفاده کنند و هیچ واحد صنفی حق ندارد به مشتریان بدون ماسک و تجهیزات بهداشتی محصول عرضه کند. 

به گفته قوانلو فروش به مشتریان بدون ماسک تخلف آشکار محسوب شده و پلمب واحد صنفی را در پی خواهد داشت. 

وی همچنین درباره درگیری برخی مشتریان با کارکنان فروشگاه نیز گفت: در این مورد فروشگاه می تواند با نیروی انتظامی ارتباط گرفته و با پلیس نیز برای برخورد با متخلفین هماهنگی های لازم صورت گرفته است. /ایرنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا